1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

MEB'den erken okuma bayramı yapmayın uyarısı

Okuma bayramları; Mayıs ayının üçüncü haftasından önce yapılmamalıdır, Etkinlikler yapılırken sınıflar arası rekabet ortamının oluşturulmamasına dikkat edilmelidir.
30 Eylül 2019 00:03
Yazdır
MEB'den erken okuma bayramı yapmayın uyarısı

Okumak; insanı engin bilgi, kültür, özgür düşünme, güzel konuşma, liderlik gibi yeteneklerle donatırken insanın bakış açısının değişmesini ve kendini daha iyi ifade etmesini sağlar.

İlkokul 1. sınıfa giden öğrenciler harflerin görsel sembolleri ile sesleri eşleştirerek ilk okumayı gerçekleştirir. Bu süreçte öğrenciler okumayı öğrenir. Okuma ve yazma becerilerinin kazanılmasıyla birinci sınıfların bu heyecan ve başarılarını kutlamak için "Okuma Bayramı" adı altında okullarda çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. "Okuma Bayramı" etkinlikleri; birlik, beraberlik, dayanışma, paylaşma ve özgüvenin geliştirildiği/kazanıldığı, yeteneklerin sergilendiği, coşku ve heyecanla okuma sevincinin paylaşıldığı etkinliklerdir.

Okullarımızda yapılan "Okuma Bayramı" etkinliklerinde Türk Milli Eğitiminin genel amaçları ve temel ilkeleri ile örtüşmeyen durumların yaşanmış olması, etkinliklerin okullarımızda farklı tarihlerde gerçekleştirilmesi, sınıfta tüm öğrenciler tarafından okuma yazma becerileri edinilmeden ve kişisel farklılıklar gözetilmeden görev dağılımının yapılması, okuma becerisi kazanamamış öğrencilere görev verilmiyor olması vb. sorunların yaşandığı bilinmektedir.

Bu nedenle ülke genelinde okullarımızda uygulama birliğini sağlamak amacıyla "Okuma Bayramı" etkinliklerinde dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıda belirtilmiştir.

Okuma Bayramı etkinlikleri;

Mayıs ayının üçüncü haftasından önce yapılmamalıdır. Etkinliklerin yapılacağı tarih ilgi Yönetmelik'te belirtildiği şekilde belirlenmeli ve planlanmalıdır.

1.sınıfta okuma ve yazma becerilerini edinemeyen öğrencilerin psikososyal durumları dikkate alınarak düzenlenmelidir. Bu öğrencilerin etkinliklere katılımı konusunda hassas davranılmalıdır.

Görev dağılımında öğrencilerin bireysel farklılıkları dikkate alınmalıdır.

Türk milletinin milli, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerlerini destekleyen etkinliklerden oluşmalıdır.

Türkiye Yeterlilikler Çerçevesinde yer alan anahtar yetkinliklerden "Dilde İletişim" kapsamında belirlenen şekilde sosyal ve kültürel bağlama uygun, dil becerilerini geliştirici etkinliklerden oluşmalıdır.

Etkinlikler yapılırken sınıflar arası rekabet ortamının oluşturulmamasına dikkat edilmelidir.

2023 Eğitim Vizyonu'nda belirtildiği üzere öğrencilerin Türkçenin inceliklerini tanımalarını sağlayan, Türkçeyi özenli ve bilinçli biçimde kullanmalarını destekleyecek şekilde düzenlenmelidir.

İşte o uyarı yazısı;

Ahmet KANDEMİR

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
4 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
06:30 - Meteorolojiden yoğun kar yağışı uyarısı - Haritalı06:10 - Koronavirüs can almaya devam ediyor: 1771 kişi öldü05:21 - ABD Başkanı Trump, Erdoğan'a teşekkür etti00:17 - CHP Ankara İl Başkanlığına Ali Hikmet Akıllı seçildi00:02 - Kadroya geçen taşeron işçilerine, DYK veya İYP'de görev verilerek ücret ödenebilir mi?00:02 - 17 Şubat 2020'den önemli gündem başlıkları00:01 - MEB'den, kadroya geçen sözleşmeli öğretmenlerin bir kademesine dair görüş yazısı00:00 - Bugüne özel memura %10 indirim.23:41 - Ankara'da patenli gençlerden tehlikeli yolculuk22:51 - Bakan Varank: 200 bin liraya kadar hibe verilecek
22:46 - Survivor 2020 yarışmacıları ilk bölümde kavga etti22:41 - Bombalı araçla saldırı düzenleyen terörist yakalandı22:36 - Barış Pınarı Harekatı bölgesinde çocukların yüzü gülüyor22:30 - Asırlık kuru kahveci üç nesle ekmek kapısı oldu22:24 - Avrupalı tüketicinin ilgisi kuru kayısı ihracatını artırdı22:21 - Hemoroid ameliyatı sonrasında açlık, tokluk ve susuzluk hislerini kaybetti22:03 - Öğretmenin sevgisi otizmli Nurettin'i hayata bağladı21:57 - Malatya'da depremzedeler için 5 bin konut yapılacak
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
İş Bankası'ndaki CHP hisseleri, Hazine'ye devredilmeli mi?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam