1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

MEB'den erken okuma bayramı yapmayın uyarısı

Okuma bayramları; Mayıs ayının üçüncü haftasından önce yapılmamalıdır, Etkinlikler yapılırken sınıflar arası rekabet ortamının oluşturulmamasına dikkat edilmelidir.
30 Eylül 2019 00:03
+Aa- Yazdır
MEB'den erken okuma bayramı yapmayın uyarısı

Okumak; insanı engin bilgi, kültür, özgür düşünme, güzel konuşma, liderlik gibi yeteneklerle donatırken insanın bakış açısının değişmesini ve kendini daha iyi ifade etmesini sağlar.

İlkokul 1. sınıfa giden öğrenciler harflerin görsel sembolleri ile sesleri eşleştirerek ilk okumayı gerçekleştirir. Bu süreçte öğrenciler okumayı öğrenir. Okuma ve yazma becerilerinin kazanılmasıyla birinci sınıfların bu heyecan ve başarılarını kutlamak için "Okuma Bayramı" adı altında okullarda çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. "Okuma Bayramı" etkinlikleri; birlik, beraberlik, dayanışma, paylaşma ve özgüvenin geliştirildiği/kazanıldığı, yeteneklerin sergilendiği, coşku ve heyecanla okuma sevincinin paylaşıldığı etkinliklerdir.

Okullarımızda yapılan "Okuma Bayramı" etkinliklerinde Türk Milli Eğitiminin genel amaçları ve temel ilkeleri ile örtüşmeyen durumların yaşanmış olması, etkinliklerin okullarımızda farklı tarihlerde gerçekleştirilmesi, sınıfta tüm öğrenciler tarafından okuma yazma becerileri edinilmeden ve kişisel farklılıklar gözetilmeden görev dağılımının yapılması, okuma becerisi kazanamamış öğrencilere görev verilmiyor olması vb. sorunların yaşandığı bilinmektedir.

Bu nedenle ülke genelinde okullarımızda uygulama birliğini sağlamak amacıyla "Okuma Bayramı" etkinliklerinde dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıda belirtilmiştir.

Okuma Bayramı etkinlikleri;

Mayıs ayının üçüncü haftasından önce yapılmamalıdır. Etkinliklerin yapılacağı tarih ilgi Yönetmelik'te belirtildiği şekilde belirlenmeli ve planlanmalıdır.

1.sınıfta okuma ve yazma becerilerini edinemeyen öğrencilerin psikososyal durumları dikkate alınarak düzenlenmelidir. Bu öğrencilerin etkinliklere katılımı konusunda hassas davranılmalıdır.

Görev dağılımında öğrencilerin bireysel farklılıkları dikkate alınmalıdır.

Türk milletinin milli, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerlerini destekleyen etkinliklerden oluşmalıdır.

Türkiye Yeterlilikler Çerçevesinde yer alan anahtar yetkinliklerden "Dilde İletişim" kapsamında belirlenen şekilde sosyal ve kültürel bağlama uygun, dil becerilerini geliştirici etkinliklerden oluşmalıdır.

Etkinlikler yapılırken sınıflar arası rekabet ortamının oluşturulmamasına dikkat edilmelidir.

2023 Eğitim Vizyonu'nda belirtildiği üzere öğrencilerin Türkçenin inceliklerini tanımalarını sağlayan, Türkçeyi özenli ve bilinçli biçimde kullanmalarını destekleyecek şekilde düzenlenmelidir.

İşte o uyarı yazısı;

Ahmet KANDEMİR

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
4 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
19:25 - '2020'de engellenen siber saldırı sayısı 102 bini aştı'19:20 - Karavanda beş yıldızlı otellerin yanı başında izole yaşam19:17 - Su sümbülleri, Asi Nehri'ni kapladı19:15 - Tıp literatüründe bir ilk... Eskişehir'de başarıldı19:14 - Çakarlı magandaya 25 yıla kadar hapis istemi19:07 - Şırnak'ta mesleki eğitim ile istihdam artışı hedefleniyor
18:58 - TBMM Başkanı Şentop'un koruma polisi kalp krizinden hayatını kaybetti18:52 - Yılbaşı çekilişinin son talihlisi zaman aşımına 28 gün kala ortaya çıktı18:49 - Asgari ücrette zam pazarlığı yarın 'online' başlıyor18:40 - 2023 kişi kapasiteli yeni CSO binası açıldı18:32 - Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Kapımız diyaloğa sonuna kadar açık18:27 - Borsa günü yükselişle tamamladı
18:21 - 'Tüm hidroelektrik tesislerimizi tek merkezden kontrol edeceğiz'18:11 - Genel Kurulu'da çevre düzenlemesine ilişkin kanunun görüşmeleri başladı18:01 - Çeyrek altın 750 TL'ye yükseldi17:50 - Koronavirüs öksürüğü nasıl ayırt edilir? İşte cevabı17:47 - Vaka sayısı yüzde 100 artan ilde polis ve jandarmadan ev ev denetim
17:44 - Kırşehir merkezli FETÖ operasyonunda 3 tutuklama
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam