1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Sıfır çeken bölümde, 3 doktor öğretim üyesi kadrosunun ilan edilmesi norm kadroya uygun mu?

Karabük Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Metalürji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü YKS-2019'da sıfır çekmesine rağmen 3 (üç) Doktor Öğretim Üyesi kadrosu ilan etti.
15 Ekim 2019 15:30
Yazdır
Sıfır çeken bölümde, 3 doktor öğretim üyesi kadrosunun ilan edilmesi norm kadroya uygun mu?

Karabük Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Metalürji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü YKS-2019'da sıfır çekmesine rağmen 3 (üç) Doktor Öğretim Üyesi kadrosu ilan etti.

Karabük Üniversitesi tarafından 12 Ekim 2019 tarihli Resmi Gazete'de 1 Profesör, 1 Doçent ve 36 Doktor Öğretim Üyesi olmak üzere toplam 38 Öğretim Üyesi kadrosunu ilan edildi.

Söz konusu kadroları incelediğimizde; Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS-2019) sonuçlarına (Bknz. Sayfa:110) göre Metalürji ve Malzeme Mühendisliği Bölümünün 30 kişilik kontenjanını hiçbir öğrencinin tercih etmediği, aynı bölümün İngilizce eğitim veren programını ise sadece 4 kişinin yerleştiği görülmektedir.

Bununla birlikte, mevcut akademik kadro durumuna bölüm web sayfası üzerinden bakıldığında, halihazırda 5 Profesör, 2 Doçent, 6 Doktor Öğretim Üyesi, Doktorasını tamamlamış 4 Araştırma Görevlisi ile 6 Araştırma Görevlisi olmak üzere 23 kişi olduğu anlaşılmaktadır. Metalürji ve Malzeme Mühendisliği Bölümünün norm kadro sayısı 6 olduğu için bölüm 13 öğretim üyesi ile mevcut durumda normunu aşmış durumdadır.

Dolayısıyla, "Devlet Yükseköğretim Kurumlarında Öğretim Elemanı Norm Kadrolarının Belirlenmesine ve Kullanılmasına İlişkin Yönetmelik"in 4 üncü maddesinin 3 üncü fıkrasında yer alan "Yükseköğretim kurumlarında norm kadroların yeterli olmaması halinde norm dışı kadro talebi, ilgili anabilim/anasanat dalı ve/veya bölüm kurulunun uygun görüşü, ilgili birim ve üniversite yönetim kurulunun gerekçeli kararı ile Yükseköğretim Kuruluna iletilir. Bu talep, öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı, ileri düzey araştırma ve geliştirme faaliyetleri, doktora programlarından mezun sayısı, üniversitenin eğitim ve öğretim dışında yürüttüğü hizmetler dikkate alınarak Yükseköğretim Kurulu tarafından karara bağlanır." düzenlemesi çerçevesinde 3 (üç) doktor öğretim üyesi Yükseköğretim Kurulunun izni doğrultusunda ilan edilmiştir.

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı norm dışı kadro taleplerini "yönetmeliğe" göre dört başlıkta değerlendirilmektedir;

1- Öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı,

2- İleri düzey araştırma ve geliştirme faaliyetleri,

3- Doktora programlarından mezun sayısı,

4- Üniversitenin eğitim ve öğretim dışında yürüttüğü hizmetler.

Bu bağlamda değerlendirildiğinde, Karabük Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Metalürji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü her ne kadar lisans

düzeyinde sıfır çekmiş olsa bile, ileri düzey araştırma ve geliştirme faaliyetleri, doktora programlarından mezun sayısı, üniversitenin eğitim ve öğretim dışında yürüttüğü hizmetler dikkate alınarak Yükseköğretim Kurulundan üç doktor öğretim üyesi kadrosunu almayı başarabilmiştir.

Son olarak, Karabük Üniversitesi Dünyanın en saygın üniversite derecelendirme kuruluşlarından biri olan Times Higher Education (THE) 2020 sıralamasında dünyanın en iyi ilk 1000 üniversitesi arasında yer alarak büyük bir başarıya imza atmıştır. 12 yıl önce kurulan ve bu kısa sürede Dünya sıralamalarına giren Karabük Üniversitesinin öğretim üyesi kadro taleplerinde, ortaya konulan bu başarının itibar gördüğü anlaşılmaktadır.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
13 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
10:10 - 65 yaşını dolduranlar için resen emeklilik ile isteğe bağlı emeklilik arasında ne fark vardır?10:04 - İşsizlik oranı Ağustos ayında artış gösterdi10:01 - Başkent'te hava kuvvetleri FETÖ operasyonu: 53 gözaltı09:59 - Yargıtay'dan emsal karar: Şirket aracını özel işte kullanmak, haklı fesih nedeni09:56 - Üretim artışı umutları artırdı09:45 - 3 kişinin ölü bulunduğu evde siyanür tespit edildi09:35 - Güne başlarken döviz fiyatları09:31 - Altın satışlarında taksit sayısı 4'ten 8'e çıkarıldı09:27 - %60'a varan indirim09:26 - Cami inşaatında çöken iskelenin altında kalan mühendis aranıyor
09:25 - Hilal Kaplan'dan o diyalog sonrası ilk açıklama09:23 - 'Çalışana göre mesai saati' önerisi09:04 - Öğretmene mobbing... 'Memurluk hayatınız pamuk ipliğine bağlı'08:55 - HDP'li 4 belediye başkanına gözaltı08:44 - Esenboğa Metro projesi hazır08:40 - Karayollarında durum08:35 - 2011 KPSS'deki kopya için ilk operasyon: 121 gözaltı08:20 - Erdoğan Trump görüşmesinde kilit yine S-400
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Öğrencilerin, Atatürk posteri önünde secdeye vardığı görüntülerden rahatsız oldunuz mu?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam