1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

IELTS mağduriyetine mahkeme çözümü

Türkiye genelinde akademik kariyer yapmak isteyen 5 bin kişinin mağdur olması ile yargıya intikal eden uluslararası yabancı dil sınavındaki değişiklikler mahkeme kararıyla düzeltilerek yaşanan mağduriyet ortadan kaldırıldı.
22 Ekim 2013 10:13
+Aa- Yazdır
IELTS mağduriyetine mahkeme çözümü

ÖSYM'nin uluslararası yabancı dil sınavı olan IELTS ile ilgili değişiklik yapması sonucunda 5 bin kişinin mağdur olduğunu öne süren Avukat Mustafa Kemal Batur, olayın yargıya intikal edeceğini ve bu mağduriyetin ortadan kaldırılması için çalışmalara yapacağını ifade etmişti.

Avukat Mustafa Kemal Batur'un yaptığı çalışmalar sonucunda, tüm dünyada kabul edilen ve Türkiye'de de uygulanan yabancı dil sınavı IELTS için zafer kazanıldı. Avukat Mustafa Kemal Batur yaptığı açıklamada, "ÖSYM 23 Temmuz 2013'de yaptığı ani değişiklik ile çok sayıda kişiyi mağdur etmişti. Bu süreçte binlerce kişi mağdur olmuş, akademik kadrolara başvuramamış, işinden atılmış ve akademik yükselişleri engellenmiştir. IELTS eş değerliğini önceden duyurmadan ve herhangi bir açıklama yapmadan değiştiren ÖSYM ye karşı yürüttüğümüz davalar devam ederken ÖSYM geçte olsa hatasını anlamış bulunmaktadır. An itibariyle IELTS konusunda açıklama yapan ÖSYM, 23 Temmuz 2013'den önce kayıt olmuş kişilerin bu değişiklikten etkilenmemesi gerektiğini anlamıştır ve internet sitesi üzerinden düzeltmeyi yayınlamıştır. Kurumun geçte olsa hatasını anlaması ve bu kararı almış olması tüm IELTS mağdurları için kazanılmış büyük bir zaferdir" dedi. Batur, sözlerine şöyle devam etti:

"Müvekkillerimizin, hukuk devletine olan güvenlerinin tam olması bizim için büyük bir gurur kaynağıdır. Hukuk devletinin ilkelerinin uygulanmadığı 23 Temmuz 2013 tarihli değişikliğe karşı büyük bir özveri ile süreci takip etmiş bulunuyoruz. Müvekkillerimizin bizden beklentilerini ve ÖSYM'nin alması gereken kararları günbegün takip ettik. Alınan karar geç de olsa daha büyük zararlar doğmasını önlemiştir. Umudumuz bu kararın daha erken verilmiş olmasından yanaydı. Bu süreçte başvurusunu kaçırmış, süreler geçtiği için akademik kadrolara başvuramamış çok sayıda kişi vardır. Bu kişilerin maddi manevi tazminat hakları tabi ki de saklıdır. Açılan davalar sürerken alınan bu karar ile başta akademisyenler olmak üzere birçok kamu personeli ve TKDK çalışanı rahat bir nefes almıştır. Ülkemizde ben 'yaptım-olacak' zihniyetiyle değil de bu şekilde, hatanın anlaşılıp düzeltilmesi hukuk devletinin en büyük ve en güzel yanıdır. Kararın başta davalarını yürüttüğümüz müvekkillerimiz için ve tüm IELTS sınavı mağdurları için hayırlı olmasını dilerim."

İhlas Haber Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
3 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
01:22 - HDP Esenyurt İlçe Eş Başkanları yeniden gözaltında01:21 - Balıkesir'de sokağa çıkma yasağına uymayan 422 kişiye para cezası00:47 - IMF'den Türkiye ekonomisi için 2021'de yüzde 6'lık büyüme beklentisi00:30 - Meteorolojiden Ege Denizi için kuvvetli fırtına uyarısı00:14 - DSÖ'den 'Kovid-19 aşıları yoksul ülkelere hakkaniyetle dağıtılsın' çağrısı00:03 - Belediyeler sözleşmeli personeline zam yapmayabilir mi?
00:01 - 26 Ocak 2021'den önemli gündem başlıkları23:59 - Erdoğan'dan şehit polis Fethi Sekin'in babasına ziyaret23:54 - İtalya Başbakanı Conte istifa ediyor23:51 - Twitter, 'gerçek dışı paylaşımlar' için yeni uygulama geliştirdi23:49 - Temizlik işçisi bulduğu 50 bin lirayı sahibine teslim etti23:31 - Meteorolojiden bazı illerimiz için kuvvetli rüzgar uyarısı
23:22 - DSÖ: Yılın ilk 100 gününde tüm sağlık çalışanlarını aşılayın23:21 - Ölümden dönen sağlık personeli iki bacağını da kaybetti23:19 - Hz. Muhammed'e hakaret içeren paylaşıma soruşturma23:16 - Putin, milyar dolarlık sarayı olduğu iddialarını yalanladı23:08 - 'Sağlık altyapımız pek çok Avrupa ülkesinden daha güçlü'
23:03 - Tunceli'de eylem ve etkinlikler 30 gün süreyle yasaklandı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Akademisyenler için doçentlikte dil barajının yükseltilmesini;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam