1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Meslek dersleri öğretmenlerinin ilave eğitim öğretim tazminatı sorunu çözümlenmelidir

İl/ilçe emrine atanan atölye, laboratuvar veya meslek dersleri öğretmenlerinden mesleki ve teknik öğretim kurumlarına görevlendirilenlere ilave eğitim öğretim tazminatı ödenmesi konusunda düzenleme yapılmalıdır
14 Eylül 2018 14:01
Yazdır
Meslek dersleri öğretmenlerinin ilave eğitim öğretim tazminatı sorunu çözümlenmelidir

17.04.2006 tarihli ve 2006/10344 sayılı Devlet Memurlarına Ödenecek Zam ve Tazminatlara İlişkin Bakanlar Kurulu Kararının "Diğer Tazminatlar" başlıklı III sayılı Cetvelin A. Eğitim Öğretim Tazminatının 13.01.2014 tarihli ve 2014/5800 sayılı BKK ile değiştirilen 2. maddesinde; "Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ek V Sayılı Cetvelde sayılan mesleki ve teknik öğretim okul ve kurumlarına, atölye, laboratuvar veya meslek dersleri öğretmeni olarak eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfına dahil öğretmen unvanlı kadrolara atananlara, atandıkları branşlara (alanlara) göre aşağıdaki oranlarda ilave eğitim öğretim tazminatı ayrıca ödenir. Mesleki Açık Öğretim Lisesi ile Mesleki ve Teknik Açık Öğretim Okulu kadrolarında bulunanlar hariç olmak üzere, branşlarında fiilen derse girmeyenlere bu tazminat ödenmez." düzenlemesi yer almaktadır.

Söz konusu düzenlemeye göre il/ilçe emrine atanan atölye, laboratuvar veya meslek dersleri öğretmenleri ilave eğitim öğretim tazminatı alamamaktadır. İl/ilçe emrine atanan atölye, laboratuvar veya meslek dersleri öğretmenleri geçici görevlendirilme ile mesleki ve teknik öğretim kurumlarına görevlendirilse dahi yine ilave eğitim öğretim tazminatı ödenmemektedir.

MEB'in bu konudaki olumsuz görüş yazısı için tıklayınız.

İl/ilçe emrine atanan atölye, laboratuvar veya meslek dersleri öğretmenlerinden mesleki ve teknik öğretim kurumlarına görevlendirilenlere ve fiilen derse girenlere ilave eğitim öğretim tazminatı ödenmesi konusunda Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle 2006/10344 sayılı zam ve azminat kararnamesinin ilgili bölümünde düzenleme yapılmalıdır.Veyahut da, MEB'in kararda yer alan ifadeleri lafzi değil geniş yorumlayarak sorunu bir görüş yazısı ile çözmesi daha uygun olacaktır.

Ahmet KANDEMİR

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
13 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
Binali Yıldırım'ın, İBB adaylığından dolayı, TBMM Başkanlığından istifa etmesini nasıl buluyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam