Engelli KPSS'ye girenler normal KPSS'ye de girebilir mi?

Engelli vatandaşların kamuya girmeleri için yapılan Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) 27 Nisan 2014 Pazar günü yapıldı. Engelli adaylardan 2014 KPSS?ye girip giremeyecekleri konusunda sorular geliyor.

Kaynak : Memurlar.Net - Özel
Haber Giriş : 04 Mayıs 2014 12:09, Son Güncelleme : 27 Mart 2018 00:42
Engelli KPSS'ye girenler normal KPSS'ye de girebilir mi?

Engelli vatandaşların kamuya girmeleri için yapılan Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) 27 Nisan 2014 Pazar günü yapıldı. Engelli adaylardan 2014 KPSS'ye girip giremeyecekleri konusunda sorular geliyor.

Kısa bilgi

Engellilere yönelik kamuya giriş sınavı 2012 yılında ÖMSS adıyla yapılmıştı. 2013 değişikliği ile sınavın adı EKPSS olarak değiştirildi ve bu ad altındaki ilk sınav geçtiğimiz Pazar günü gerçekleştirildi.

KPSS'ye giriş şartları

KPSS'ye girmek için vatandaşlık, adli sicil ve öğretim durumu gibi ilişkin şartlar aranmaktadır. Ancak bu şartlar arasında engelli olmamak gibi bir ifade bulunmamaktadır. Zaten 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda da sağlığa ilişkin tek kriter "akıl hastası" olmamak şartıdır. Haliyle Kanunda böyle bir kısıtlama yokken kılavuza konulması imkansızdır.

Ayrıca yine başvuru kılavuzunda, EKPSS'ye girenlerin normal KPSS'ye girmelerini engelleyen bir ifade de yoktur.

Engelli adaylar normal KPSS'ye de girebilirler

1- Lisans düzeyindeki Engelli adaylar Temmuz ayında yapılacak olan normal KPSS'ye girebilirler. Önlisans veya lise düzeyindeki engelli adaylar ise Eylül sonunda yapılan KPSS'ye girebilirler.

2- 27 Nisan'daki EKPSS'ye giren engelli adaylarımız da 2014'teki normal KPSS'ye kendi öğrenim düzeylerinde başvurabilir.

3- EKPSS'ye ortaokul ve ilkokul düzeyinde giren adaylar ise maalesef 2014 KPSS'nın hiçbir düzeyine girememektedirler. Çünkü normal KPSS ilkokul ve ortaokul düzeyinde yapılmamaktadır.

Bu Habere Tepkiniz

Sonraki Haber