1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

300 Vergi müfettişi yürütmeyi durdurma (Y.D.) kararı aldı

Yeterliliklerini almalarına rağmen vergi müfettiş kadrosuna ataması yapılmayan 300 personelin açtığı davada, mahkemeler yürütmeyi durdurma (Y.D.) kararı verdi.
03 Temmuz 2019 00:02
Yazdır
300 Vergi müfettişi yürütmeyi durdurma (Y.D.) kararı aldı

Geçtiğimiz hafta memurlar.net'te yayımlanan haberde, 249 iş müfettişinin üçlü kararnamelerinin Resmi Gazetede yayımlandığına dikkat çekilmişti. Tıklayınız.

VERGİ MÜFETTİŞLERİ 2016 YILINDAN BU YANA ATANAMIYOR

Yaşanan sorunun bir benzeri Vergi Denetim Kurulu Başkanlığında yaşanmaktadır.

2 bini aşkın vergi müfettiş yardımcısı yeterliliklerini vermiş yani yazılı ve sözlü sınavda başarılı olmasına rağmen, üçlü kararname gerektiren Vergi Müfettişi kadrolarına atamaları yapılamamıştır.

Vergi müfettiş yardımcılarının büyük bir kısmı, atamalarının yapılmaması nedeniyle Danıştay nezdinde hem yönetmeliğin hem de atamalarının yapılmamasına yönelik işlemin iptali iddiasıyla dava açmıştır.

300 MÜFETTİŞ HAKKINDA YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI VERİLDİ

Açılan davalarda bugüne değin, 300 vergi müfettişinin atamasının yapılmaması işlemlerinde yürütmeyi durdurma kararı verilmiştir.

İŞTE DANIŞTAY'IN KARAR GEREKÇESİ

Danıştay'ın Y.D. verdiği bir kararda, karar gerekçesi şu şekildedir:

"Davacının, "vergi müfettişi" kadrosuna atanması istemiyle yaptığı başvurunun zımnen reddine ilişkin işlemin iptali ve yürütmesinin durdurulması isteği bakımından;
Yukarıda yer verilen mevzuatın ve olayın birlikte değerlendirilmesinden; vergi müfettiş yardımcılığı giriş sınavında başarılı olarak anılan kadroya ataması yapılan vergi müfettiş yardımcılarının, fiilen üç yıl çalışmaları ve yardımcılık döneminde performans değerlendirmesine göre başarılı olmaları kaydıyla, yeterlik sınavına katılmaya hak kazanacakları anlaşılmaktadır.
Yazılı ve sözlü kısımlardan oluşan yeterlik sınavına tabi tutulan vergi müfettiş yardımcılarının, bu sınavda başarı göstermeleri durumunda, müfettişlik kadrolarına atamalarının öngörülmüş olduğu dikkate alındığında; yeterlik sınavında başarılı olan davacının, vergi müfettişiliğine atanma hususunda haklı beklenti içerisine girdiği; ancak, aradan geçen zamana rağmen müfettişlik kadrosuna atanamadığı görülmektedir.
Bu durumda, hem bireylerin tüm eylem ve işlemlerde devlete güven duyabilmesi ilkesini ifade eden hukuki güvenlik ilkesine; hem de idarenin yaptığı iş ve eylemlerde makul süre içerisinde hareket ederek bireylerin mağduriyetini engelleme işlevi olan hukuki belirlilik ilkesine aykırı olacak şekilde; davalı idarenin gerekli kadro çalışmasını yapmayarak, aradan uzun bir süre geçmesine karşın davacıyı vergi müfettişi olarak atamadığının anlaşılması karşısında, vergi müfettiş yardımcısı olarak görev yapan davacının "vergi müfettişi" kadrosuna atanması istemiyle yaptığı başvurunun zımnen reddine ilişkin işlemde hukuka uyarlık bulunmamaktadır.
Dava konusu işlemin hukuka aykırılığının saptanmasına rağmen icrailiğinin devam etmesi, tüm işlem ve eylemlerinin hukuka uygun olduğu karinesine dayanan hukuk devleti ilkesine aykırı bir durum yaratacak, ilgililer nezdinde güven zedelenmesine yol açacak ve davacı yönünden dava sonunda verilmesi olası iptal kararına rağmen işlemden önceki halin iadesi bakımından telafisi güç zarara neden olacaktır."

Danıştay, bu kararını oybirliğiyle almış olup, vergi müfettiş yardımcıları hem Devletin boş yere dava masrafı ödememesi hem de kendilerinin daha fazla mağdur edilmemeleri için, üçlü kararnamelerinin bir an önce yayımlanmasını bekliyor.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
17 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
16:39 - Edirne'de 61 kişiye 'devletin kurum ve organlarını aşağılama' suçundan soruşturma16:33 - Tarım işçilerinin çocukları için eğitim konteynırı16:30 - İki kaymakama 'usulsüz harcama'dan soruşturma izni16:23 - Öğretmenden, sağlık çalışanı anneler için kısa film16:12 - Bakan Selçuk'tan yüz yüze eğitime ilişkin video: Okullar böyle açıldı16:08 - Üçlü zirve sonrası açıklama: Türkiye-Yunanistan görüşmeye hazır
16:05 - 4 ilden yeni karantina haberi.. Bir ilimizde 9 köye karantina15:59 - MHP'den Kılıçdaroğlu'na siyah kurdela tepkisi15:59 - Dünyada ilk Kürtçe çocuk oyunu tasarlandı: Bejan15:56 - Yoğun mesai sonrası otobüste uykuya yenik düştü15:53 - Türk bilim insanı yapay organları gerçeğe bir adım daha yaklaştırdı15:48 - Bakan Karaismailoğlu, ulaştırmaya yapılan yatırımları değerlendirdi
15:39 - Eşi için karantinayı deldi, 3 bin 500 lira ceza yedi15:39 - Ak Partili iki belediye arasında billboard krizi15:25 - Cumhurbaşkanına hakaret eden Yunan gazetesine Osmanlı marşı dinlettiler15:23 - 'Bu palyaço hangi sıfatla okullara giriyor?' demişti... Beraat etti15:16 - Kaymakam'dan tebdili kıyafet HES kodu denetimi
15:10 - Yamaç paraşütü yaparken Fatiha okudu, sosyal medyada gündem oldu!
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam