1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Göreve başlamadan önce doğum yapan sözleşmeli öğretmene ücretsiz izin verilir mi?

Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esasların 9. maddesine göre, yeni atanan ve göreve başlamadan önce doğum yapan sözleşmeli öğretmene ücretsiz izin verilmesi mümkündür. "Görevde iken doğum yapmış öğretmene, ücretsiz izin verilir" şeklindeki uygulamalar doğru değildir.
18 Ekim 2019 00:04
Yazdır
Göreve başlamadan önce doğum yapan sözleşmeli öğretmene ücretsiz izin verilir mi?

SORU: Yeni atanan ve göreve başlamadan önce doğum yapan sözleşmeli öğretmen ücretsiz izne ayrılabilir mi? İlçe milli eğitim müdürlüğü yönetmelikte sadece görevdeyken doğum yapan sözleşmeli öğretmene ücretsiz izin verilebilir yazdığı için, göreve başlamadan önce doğum yapan öğretmene izin vermiyor. Bu konuda bilgi almak istiyoruz.

CEVAP: Sözleşmeli Öğretmen İstihdamına İlişkin Yönetmeliğin "izinler" başlıklı 24. maddesi aşağıdaki şekildedir.

"Madde 24 - (1) Sözleşmeli öğretmenler yarıyıl ve yaz tatillerinde izinli sayılır. Bunlara, hastalık ve diğer mazeret izinleri dışında ayrıca yıllık izin verilmez.

(2) Sözleşmeli öğretmenlerin hastalık ve mazeret izinleri, Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslarda belirlendiği şekilde verilir."

Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar'ın 9. maddesinin 3. fıkrası aşağıdaki şekildedir.

"Sözleşmeli kadın personele, doğumdan önce sekiz, doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplam on altı hafta süre ile ücretli doğum izni verilir. Çoğul gebelik halinde, doğum öncesi sekiz haftalık izin süresine iki hafta eklenir. Ancak beklenen doğum tarihinden sekiz hafta öncesinde, sağlık durumunun uygun olduğunu doktor raporu ile belgeleyen sözleşmeli kadın personel, isterse doğumdan önceki üç haftaya kadar işyerinde çalışabilir. Bu durumda, sözleşmeli kadın personelin isteği halinde doğum öncesi fiilen çalıştığı süreler, doğum sonrası izin süresine eklenir. Doğumun erken gerçekleşmesi sebebiyle, doğum izninin kullanılamayan bölümü de doğum sonrası izin süresine ilave edilir. Doğum izninin başlaması gereken tarihten önce gerçekleşen doğumlarda ise doğum tarihi ile doğum izninin başlaması gereken tarih arasındaki süre doğum sonrası izne ilave edilir. Doğumda veya doğum sonrasında doğum izni kullanırken annenin ölümü halinde, isteği üzerine sözleşmeli personel olan babaya anne için öngörülen süre kadar izin verilir. Doğum izni sebebiyle Sosyal Güvenlik Kurumunca ödenen geçici iş göremezlik ödeneği ilgilinin ücretinden düşülür."

DEĞERLENDİRME

Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar'ın 9. maddesinin 3. fıkrası emredici mahiyettedir.

Sözleşmeli öğretmen olarak göreve başladığınız anda ilk mesai gününüzde söz konusu haktan yararlandırılmanız gerekir. Aksi görüşte olanların mevzuatta dayanak göstermesi gerekir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
4 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
15:53 - Şeref Malkoç: Demokrasiye katkıda bulunuyoruz15:44 - Açık unutulan kamyon kasası kapağı bir kadını öldürdü15:37 - Gri kategoride aranan terörist Diyarbakır'da yakalandı15:34 - Düzce'de FETÖ operasyonunda yakalanan 7 şüpheli serbest15:30 - İBB, 30 bin üniversiteliye eğitim yardımı yapacak15:27 - Askeri casusluk kumpas davasında 3 tahliye15:23 - O ilden 60'ı aşkın ülkeye teknoloji ihracatı yapılıyor15:18 - Şanlıurfa'da toplantı ve gösteriler 1 ay boyunca yasaklandı15:16 - Ünlü giyim firması çok sayıda işçiyi işten çıkardı15:10 - Bayındır Memur-Sen'den Noterler Birliği'ne tepki
15:08 - Öğretmenler ara tatilde öğrencileri okula kazandırıyor15:00 - Balıkesir'de FETÖ operasyonu: 2 asker gözaltında14:54 - İstinaf, darbe davasında cezaları uygun buldu14:49 - FETÖ sanığı eski polise 6 yıl 3 ay hapis cezası14:46 - Diyanet: Sigaraya karşı tedbir almak vazifemiz14:45 - 'Bir insanın yaşam tarzı, kimliği, inancı siyasete konu olmamalı'14:43 - FETÖ sanığı eski astsubaya hapis cezası14:37 - Dışişlerinden, ABD'nin yasa dışı Yahudi yerleşim kararına tepki
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Şehir Üniversitesinin, borçlarından dolayı, Halkbank yoluyla kapatılmak istenmesini doğru buluyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam