1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Hizmette aksama olmaması koşuluyla, pandemi dolaysıyla talep edene aylıksız izin verilmelidir

657 sayılı Kanunun 108'nci maddesinde yer alan aylıksız izin halleri çok sınırlı olarak düzenlenmiştir. Bu hallere pandemi gibi olağanüstü durumlar da eklenebilir. Kurumların onayına tabi olmak koşuluyla, isteyen memura 1 yıldan az olmamak koşuluyla aylıksız izin verilmesi halinde, bu uygulamanın hem Devlete yükü olmayacak hem de memurun talebi karşılanmış olacaktır.
14 Eylül 2020 12:23
Yazdır
Hizmette aksama olmaması koşuluyla, pandemi dolaysıyla talep edene aylıksız izin verilmelidir

Aylıksız izin halleri 657 sayılı Kanunun 108'nci maddesinde düzenlenmiştir. Belirli bir şarta bağlı izinler dışında, hizmet süresi şartına bağlı tek izin türü şu şekildedir:

"Memura, yıllık izinde esas alınan süreler itibarıyla beş hizmet yılını tamamlamış olması ve isteği halinde memuriyeti boyunca ve en fazla iki defada kullanılmak üzere, toplam bir yıla kadar aylıksız izin verilebilir. Ancak, (...) olağanüstü hal veya genel hayata müessir afet hali ilan edilen bölgelere 72 nci madde gereğince belli bir süre görev yapmak üzere zorunlu olarak sürekli görevle atananlar hakkında bu bölgelerdeki görev süreleri içinde bu fıkra hükmü uygulanmaz."

Görüleceği üzere madde metni aylıksız izin verilebilecek hali oldukça sınırlamış ve hizmet süresi şartına (5 ve 10 yıl gibi) bağlamıştır.

Oysaki esnek çalışmayla birlikte görülmüştür ki, bazı kurumlarda işler dönüşümlü çalışmaya rağmen rahatlıkla yürütülmektedir. Tabi bu her kurum için geçerli değildir. Örneğin Sağlık Bakanlığında böyle bir şey söz konusu olamamaktadır.

Ancak, Sağlık Bakanlığı gibi özellikli kurumlar dışında kalan kurum personelinin aylıksız izin almasına imkan tanınması halinde, hem hizmette bir aksama olmayacak hem de Devlet tasarruf edecektir. Bu türden bir uygulamanın Devlete hiçbir yükü bulunmamaktadır.

Burada hizmette bir aksama olmaması için
1- İzin taleplerinin kurum iznine bağlanması
2- İzin taleplerinin en az 1 veya 2 yıl olmaması
gibi iki önemli şart konabilir.

Bu halde hem çocuğundan dolayı sıkıntı yaşayan veliler için bir fırsat ortaya çıkmış olur hem de pandemi dolayıyla evde kalmayı göze alan personelin talebi karşılanmış olur. Üstelik, kurum izni olacağı, hizmette de bir aksama olmaz.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
14 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
18:25 - Altın arttı, gümüş düğün etti18:23 - TEKNOFEST kapsamında İHA yarışları düzenlendi17:50 - Tüm öğrencilere 3 hafta maske verilecek17:48 - FETÖ'den aranan eski öğretmen saklandığı evde yakalandı17:41 - KPSS ÖABT öncesi gerekli tedbirler alındı17:39 - Öğretmeni darp eden baba kız serbest bırakıldı
17:21 - Bakan Kurum'dan Salda Gölü açıklaması17:14 - Fedakar öğretmenler okullarını eğitime hazırladı17:09 - 100 yıllık Türk bayrağı, Türkiye'ye getirildi17:03 - Tartıştığı istasyon görevlisini otomobiliyle ezdi17:02 - 'Hastaların nefes alamaması bizi de olumsuz etkiliyor'17:02 - MSB: Son 24 saatte 8 terörist etkisiz hale getirildi
16:58 - Antalya, 170 ülkeden 2 milyon misafiri ağırladı16:56 - HES kodu ile girilebiliyor! Hafta sonu yoğunluğu yaşandı16:53 - Bakan Kurum: Tarihi Dağkapı tekrardan yapılacak16:51 - Av koruma memuruna mukavemet eden kişi gözaltında16:49 - Yunanistan'a kaçmaya çalışan 6 FETÖ zanlısı tutuklandı
16:30 - Çin'de bu defa 'brusella bakterisi' salgını paniği
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
MHP lideri Devlet Bahçeli, bir açıklama yaparak 'Türk Tabipler Birliği derhal kapatılmalı' dedi. Ne düşünüyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam