1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü
Anasayfa \ Genel Dosyalar \ Sözlü sınavı iptaline dair haberler

Sözlü sınavı iptaline dair haberler

 
00:05
20 Temmuz 2018
Danıştay'dan, sözlü sınav soruları tutanağa yazılmalı kararıDanıştay 12. Dairesi, sözlü sınav sorularını tutanağa yazmayan ve her bir soruya verilen yanıtın üyelerce nasıl değerlendirildiği belirtilmeden yapılan sözlü sınav işlemini iptal etti
 
 
15:51
26 Mart 2018
Tüm Maarif Müfettişliği mülakatlarının iptaline karar verildi
 
 
14:29
01 Nisan 2016
Emniyette 3500 kişinin sınavı iptal edildiDANIŞTAY 16. Dairesi, 2015 yılı komiser yardımcılığı sözlü sınavını iptal etti.
 
 
10:05
18 Şubat 2016
DSİ'ye mülakatla mühendis alımında, 2. iptal kararıDanıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, genel çerçeve yönetmelikten sonra kurumsal yönetmeliğin de yürürlüğünü durdurdu.
 
 
14:00
08 Nisan 2015
Sözlü sınavlar için önemli iptal kararıAnkara 11. İdare Mahkemesi, sözlü sınavlarda yargısal denetimin yapılabilmesine dönük önemli bir karar verdi.
 
 
12:20
24 Eylül 2014
Kanuni dayanağı olmayan mülakat düzenlemeleri iptal edilecekDanıştay 12. Dairesinin sözlü sınava dair yeni kararını yayımlıyoruz.
 
 
09:02
02 Ekim 2013
Sözlü sınav iptaline bir gerekçe daha...Ankara Bölge İdare Mahkemesi, icra müdür ve müdür yardımcılığı sınavında yapılan sözlü sınavı iptal etmeyen Ankara 12. İdare Mahkemesinin kararını iptal etti.
 
 
16:56
28 Ağustos 2013
Hakim, mülakat davalarında bilirkişi incelemesi yaptırmalıDanıştay 2. Dairesi, mülakat işlemlerinin iptali için açılan davalarda, hakimin bilirkişi incelemesi yaptırdıktan sonra karar vermesi gerektiğini belirtti.
 
 
16:18
17 Şubat 2012
Sözlü sınavda kayıt tutulmaması Anayasa'ya aykırı değilHatırlanacağı üzere, Danıştay Başkanlığı "denetim yapamadığı için" sözlü sınavların yazılı ve görüntülü kayıt altına alınmasını istemişti. Bunu aşabilmek için son dönemde, "sözlü sınavlarda herhangi bir kayıt tutulmaz" yönündeki hükümlerle yasal düzenleme yapılmaktaydı. Bu konudaki bir düzenleme Anayasa Mahkemesince görüşülmüştür.
 
 
13:44
02 Kasım 2011
Sözlü sınav sonuçları, yargı denetimine kapalı dört kariyer meslekYAŞ ve HSYK kararları yargıya açıldı ve artık denetim yapılabiliyor. Ancak, bazı kariyer meslekler için yargı yolu dahi kapatılmıştır. Bilindiği üzere, kamuya müfettiş, uzman ve denetmen yardımcısı alınırken yazılı sınava ilave olarak sözlü sınav yapılmaktadır. Sözlü sınavda bir haksızlığa uğradığını düşünen aday yargıya başvurmakta, yargı ise sesli ve görüntülü kayıtları isteyerek inceleme yapmak istemekteydi. Bu adil bir yöntemdi. Ancak daha önce Sayıştay denetçi yardımcısı ve kaymakam adayı alınırken getirilen düzenlemenin bir benzeri vergi müfettişi ve maliye uzmanları için de getirilmiştir. Buna göre, bu kadrolar için yapılacak sözlü sınavlarda sesli ve görüntülü kayıt sistemi kurulamayacaktır. Bu yolla, hakimlerin sözlü sınavları denetleme imkanı kaldırılmıştır
 
 
08:55
01 Kasım 2011
Danıştay, itfaiyeci alımındaki sözlü sınavı iptal ettiBir kaç yıldır en çok yazdığımız konulardan birisi itfaiyeci alımındaki sözlü sınav ve ilanlardaki kişiye özel kriterlerdir. Bu konuda, defalarca, yargı nezdinde dava açılması halinde, düzenlemenin iptal edilebileceğini belirtmiştik. Danıştay Onikinci Dairesi, açılan bir dava üzerine itfaiyeci alımında sözlü sınav yapılmasına imkan sağlayan Belediye İtfaiye Yönetmeliğinin 16. maddesinin 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ve 9. fıkralarının yürütülmesini durdurmuştur. Bu karara göre, Danıştay kararının İçişleri Bakanlığına tebliğinden itibaren artık sözlü sınavı da içeren itfaiyeci alım ilanı yayımlanamayacaktır.
 
 
23 Temmuz 2011 07:30
4 katı adayın kaymakamlık sözlü sınavına alınması Anayasa'ya aykırı değil
 
 
23 Nisan 2011 00:17
Sesli ve görüntülü kayıt altına alınmayan sözlü sınavın iptaline dair Danıştay kararı
 
 
21:37
23 Kasım 2010
Merkez Bankası uzman yardımcılığı sınavına 2. kez yürütmeyi durdurma4-5 Temmuz 2009 tarihinde yapılan Merkez Bankası uzman yardımcılığı sınavında toplam 67 aday mülakata girmeye hak kazanmıştı. 25-28 Ağustos 2009 tarihinde yapılan mülakatta ise 36 aday başarılı bulunmuştu. Başarısız bulunan bir adayın, yönetmeliğin ilgili hükmünün iptali istemiyle açtığı davada, Danıştay sesli ve görüntülü kayıt yapılmadığı için yürütmeyi durdurma kararı verdi. Merkez Bankası, bu yargı kararını aşmak için tek maddelik bir yönetmelik değişikliği yaptı ve başarısız sayılan adayları yeniden sözlü sınava aldı ve hepsini yeniden eledi. Yapılan yönetmelik değişikliğinin iptali için de dava açılmış ve bu dava da Banka aleyhine sonuçlanmıştır.
 
 
29 Haziran 2010 17:53
Çalışma Bakanlığından, sözlü sınavlara ilişkin açıklama
 
 
07 Mayıs 2010 16:27
Merkez Bankası uzman yardımcılığı sınav mülakatının yürürlüğü durduruldu
 
 
10:00
29 Nisan 2010
Danıştay: Sadece sözlü sınav ile personel alınamazYargı denetiminin sağlanabilmesi amacıyla sözlü sınavın kamera kaydıyla yapılması gerektiğini belirten Danıştay, yeni bir karar daha verdi. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun personel yönetmeliğinde, KPSS'den sonra sadece sözlü sınav ile personel alınmasına tanıyan hükümler yer almakta idi. Danıştay 12. Dairesi söz konusu bu düzenleme hakkında yürürlüğe durdurma kararı vermiştir. Karar ve açılan bir dava sonucunu görmek için başlığa tıklayınız.
 
 
26 Mart 2010 00:01
Danıştay, kameralı kayıt olmadığı için, sözlü sınavda başarısız sayılma işlemini iptal etti
 
 
10:32
10 Kasım 2009
Sözlü sınavda bir iptal kararı dahaDanıştay İkinci Dairesi, sözlü sınavın yargısal denetimine imkan sağlayan teknolojik imkanlardan yararlanılmamaış olması dolaysıyla yeni bir iptal kararı verdi. Yurt Dışında Sürekli Görevlendirilecek Personel Hakkında Yönetmeliğine dayanılarak MEB tarafından 7-11 Temmuz 2008 tarihinde yapılan mesleki yeterlik sınavı iş ve işlemlerinin tamamının iptali istemiyle açılan davada, Danıştay, adayın sınavda başarısız sayılmasına ilişkin işlem ile mesleki yeterlik sınavının tümünü iptal etti. İptal kararını görmekl için başlığa tıklayınız.
 
 
20:13
14 Eylül 2009
Danıştay, Sayıştay denetçi yardımcılığının sözlü bölümünün yürürlüğünü durdurduDanıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulunun sözlü sınava dair kararının etkileri devam ediyor. Söz konusu bu kararda, sözlü sınavın yargısal denetiminin yapılabilmesi için sesli ve görüntülü kayıt yapılması gerekliliği yer almıştır. Diğer taraftan, Danıştay Onikinci Dairesi, Şubat 2009 yılında yapılan Sayıştay denetçi yardımcılığı sözlü sınavının yürürlüğünü durdurmuş ve bu sınava dayanılarak yapılan atamaların iptaline karar vermiştir. Devamı için başlığa tıklayınız.
 
 
20:33
16 Temmuz 2009
İcra müdür ve yardımcılığındaki mülakata ilişkin Danıştay kararıÖSYM'nin yaptığı icra müdür ve yardımcılığı sınavı sonrasında, başarılı olanlar Adalet Bakanlığınca mülakata alınmaktadır. Yazılıda başarılı olan ancak mülakatta başarısız sayılan bir üyemiz tarafından, yönetmelikte yer alan mülakat ibarelerinin iptali istemiyle açılan davada, Danıştay Onikinci Dairesi mülakat ibarelerini ve başarısız sayılma işlemini iptal etmiştir. Davadan sonra, Adalet Bakanlığınca yönetmelik değişiklik yapılmış olmasına rağmen davaya bakan Danıştay hakimleri söz konusu bu değişikliği yetersiz bulmuştur. Karar için başlığa tıklayınız.
 
 
06 Temmuz 2009 09:09
Mülakatı kayda alınmadı, sınav iptal oldu
 
 
00:24
10 Ocak 2009
Sözlü sınavlar için çok önemli kararAdaylarca da bilindiği üzere başta KPSS-A olmak üzere bir çok personel alımında sözlü sınav uygulanmaktadır. Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu sözlü sınavlara ilişkin çok önemli bir karar verdi. Kurulun vermiş olduğu karara göre sözlü sınavda adayın sorulara verdiği yanıtların teknolojik imkanlardan yararlanarak sesli ve görüntülü kayıt altına alınmasının gerekli olduğu belirtilmiştir. Karara ilişkin ayrıntılar için başlığa tıklayınız.
 
 
15:48
07 Ocak 2008
Mülakatta Elenen Aday Ne Yapmalı?Kamuya personel alımında birden fazla yol bulunmaktadır. ÖSYM aracılığı ile yürütülen KPSS tercih işlemi bunlardan sadece birisidir. KPSS-A kadrolarına, işçi kadrolarına, Adalet Bakanlığı kadrolarına, mahalli idarelere ve silahlı kuvvetlere memur alımlarında ise genel sınava ek olarak ayrıca sözlü sınav (mülakat) uygulanmaktadır. Yazılıda dereceye giren bazı adaylar sözlü sınavdan dolayı elenebilmektedir. Peki elenen aday ne yapmalıdır?
 
 
10:11
24 Aralık 2007
Anayasa Mahkemesi ile Danıştay Kararları Çelişiyorİdareler tarafından çıkarılan yönetmeliklerin ve genel nitelikteki düzenleyici işlemlerin iptali için başvurulan merci Danıştay'dır. Danıştay, sözlü sınav ile hizmetlerin özel sektöre gördürülmesine ilişkin düzenlemeler hakkında iptal kararı vermiş ve düzenlemelerin dayanağı olan kanuni maddelerin iptali için Anayasa mahkemesine başvurmuştur. Ancak, Anayasa Mahkemesi her iki konuda da Danıştay'a katılmamıştır. Devamı için başlığa tıklayınız.
 
 
30 Nisan 2007 00:02
Yurt dışı teşkilatı yönetmeliğindeki sözlü sınava dair Danıştay kararı
 
 
30 Mart 2007 16:10
YARSAV: Hakimlik mülakatını durdurun
 
 
13:13
08 Şubat 2007
Sözlü Sınavda Son DurumSon yıllarda, Danıştay Daireleri sözlü sınava ilişkin davalarda, daha fazla bir şekilde, aday lehine karar vermektedir. Karar gerekçeleri ise sözlü sınavın yazılı sınavın nesnel sonuçlarını etkisiz kılmasına ve idari yargı denetimini sınırlamasına dayanmaktadır. Diğer yandan, Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu'nun 2802 sayılı Kanunda yer alan "mülakat" ibaresinin Anayasa'ya aykırılığı iddiası ile Anayasa Mahkemesine taşıdığı konuda Yüksek Mahkeme mülakatın Anayasa'ya aykırı olmadığına karar vermiştir. Detaylar için başlığa tıklayınız.
 
 
07 Şubat 2007 18:09
Hakim ve savcı sınavları anayasaya uygun
 
 
27 Ekim 2006 14:20
Yurt dışına öğrenci gönderilmesi 'mülakat' nedeniyle durdurma
 
 
02:31
25 Ağustos 2006
Sözlü Sınavın İptalinde Yeni GerekçeDanıştay'ın, Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğine ilişkin verdiği kararda, önemli bir ayrıntı bulunmaktadır. Adli tatil nedeniyle nöbetçi mahkemece verilen kararda, sözlü sınava ilişkin tüm maddelerin yürürlüğü durdurulmuştur. Bu karar sözlü sınav uygulanan diğer işlemlere de emsal olabilecek derecede önemli bir gerekçeler içermektedir. Devamı için başlığa tıklayınız.
 
 
08:00
15 Mayıs 2006
Maliye'ye 'sözlü sınav' darbesiMaliye Bakanlığı Başhukuk Müşavirliği ve Muhakemat Genel Müdürlüğü, 2005 yılında, Maliye Bakanlığı Başhukuk Müşavirliği ve Muhakemat Genel Müdürlüğü Hazine Avukatlığına Atanacaklar Hakkında Yönetmelik hükümleri uyarınca 100 adet Hazine Avukatı almak için ilana çıktı. 28/3/2005 tarihine kadar yapılan başvurular sonrasında 18-22 Nisan 2005 tarihlerinde sözlü sınav yapıldı ve sonuçlar açıklandı. Ancak yapılan bu sınav hakkında Danıştay, yürürlüğü durdurma kararı verdi.
 
 
00:27
09 Aralık 2005
Adalet, 'Adalet'i Tesis Etmeye Başladı07.04.2005 tarihide yayımlamış olduğumuz haberde " 'Adaleti', Anayasa Mahkemesi Tesis Edecek" demiştik. Bu haber dosyasında, AKP'in kamuya giriş ve yükselmelerde başat rol oynayan sözlü sınava ilişkin düzenlemelerde hiçbir iyileştirmeyi yapamadığını belirtmiştik. Ancak, yavaş yavaş adalet organları, kayırmacılığa yol açan sözlü sınava ilişkin güzel haberler vermeye başladı. İdari hakimlikteki sözlü sınava ilişkin karardan sonra şimdi de kaymakamlıktaki sözlü sınav hakkında yürürlüğü durdurma kararı verildi. İşte detaylar...
 
 
02 Aralık 2005 11:17
Danıştay, kaymakamlıktaki sözlü sınavın yürürlüğünü durdurdu
 
 
13:04
29 Nisan 2005
Mülakat Sınavı İle Müdür Yardımcılığına AtananlarMilli Eğitim bakanlığına bağlı kurumlarda müdür yardımcılığına yapılan atamalar "Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği" hükümlerine göre yütülmektedir. Müdür yardımcılığına yapılacak atamalarda mülakat getiren yönetmeliğin 22. maddesi Danıştay tarafından iptal edilmiş, yapılan itiraz da Danıştay İdari Dava Daireleri Genel kurulunca reddedilmiştir. Ancak bir çok ilde iptaldan önceki hükümlere göre mülakatlar yapılmış ve müdür yardımcılığına atamalar yapılmıştır. Konya 1. İdare Mahkemesi açılan bir dava üzerine bu şekildeki atama işlemlerini iptal etmiştir. Davanın tam metni için başlığa tıklayın.
 
 
09:49
05 Nisan 2005
Hakimlik Savcılık Sınavlarındaki Mülakat'ın Kaldırılması İçin İlk AdımDanıştay, kamu kurumlarına personel alımında 'torpil' iddialarına yol açan "yazılıda kazanan adayların mülakata alınması" sisteminin kaldırılması yönünde ilk adımı attı. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, 'mülakat' hükmünü Anayasa'ya aykırı buldu ve iptali istemiyle Anayasa Mahkemesine başvurdu. Anayasa Mahkemesi iptal kararı alırsa, diğer kamu personeli sınavlarındaki mülakatın iptaline dayanak oluşturacak.
 
 
06:05
08 Kasım 2004
Eğitim Kurumları Müdürlüğüne Mülakat İle Atama YapılamayacakMilli Eğitim Bakanlığı 11.01.2004 tarihli Resmi Gazetede yayımlamış olduğu "Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği" ile müdür kadrolarına yapılacak atamalarda mülakat ilkesini benimsemiştir. Ancak, Türk Eğitim-Sen tarafından Danıştay'a açılan dava sonuçlanmış olup, müdür atamalarını mülakat sistemine bağlayan, 22. madde ile ilgili olarak yürürlüğün durdurulmasına karar verilmiştir. Kararın tam metni için tıklayın.
 
SON HABERLER
14:08 - Yoğun bakım çalışanlarından 'tedbiri elden bırakmayın' uyarısı14:02 - Kabus geri döndü, öldürücülüğü koronavirüsten yüksek14:02 - Lisansüstü eğitimde engelli adaylar yönelik düzenleme!13:59 - Bakan Soylu, uyuşturucu operasyonunu bizzat yönetmiş13:53 - Üniversite rektörleri, Filistin için adalet ve insan hakları çağrısı yaptı13:51 - Bu köyde traktörlerin yerini ATV'ler aldı
13:44 - Dini nikahlı karısını silahını temizlerken vuran kişi tutuklandı13:39 - Bakan Kurum, İsrail'in de yer aldığı toplantıda İsrail'e tepki gösterdi13:31 - Borsa günün ilk yarısında yükseldi13:29 - Kızını öldüren anne: Eşarbımla boğdum13:24 - Thodex soruşturmasında 2 kritik isim gözaltında13:16 - Meteoroloji'den İstanbul'a 'sarı' uyarı: 14.00'den sonra dikkat!
13:11 - Boşaltması istenince sattığı evi yaktı13:02 - YÖK, özel gereksinimli öğrenciler için yabancı dil şartını kaldırdı12:59 - Deneme üretimi sonuç verdi, 'süper meyve' Karadeniz'e yayılıyor12:53 - Bakan Koca açıkladı: Prof. Uğur Şahin, Bilim toplantısına katılacak12:49 - AK Partili Çelik'ten, Akşener'in Cumhurbaşkanı ile ilgili sözlerine tepki
12:45 - Çeyrek altın ne kadar?
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
17 Mayıs ila 1 Haziran arasında, hafta sonlarında, sokağa çıkma kısıtlamasına devam edilmesini;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam