1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Memurun işitme cihazı bedelinin tamamını ödemeyen bakanlık işlemi, hukuka aykırı bulundu

25 Haziran 2008 21:30
Yazdır

Ankara 5. İdare Mahkemesi, memura, işitme cihazı bedelinin tamamını ödemeyen bakanlık işlemini hukuka aykırı buldu.

Çevre ve Orman Bakanlığında çalışan bir memur, kurum baştabipliğinden aldığı sevkle gittiği Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümünce verilen heyet raporu uyarınca 3 bin 700 YTL'ye 2 adet işitme cihazı satın aldı. Bakanlık, cihaz bedelinin sadece bin 580 YTL'sini ödedi. İdareye yaptığı itiraz reddedilen memur, bu işlemin iptali ve cihaz bedelinin ödenmeyen kısmının yasal faizi ile birlikte ödenmesi istemiyle, Ankara 5. İdare Mahkemesi'nde dava açtı.

Çevre ve Orman Bakanlığı, mahkemeye gönderdiği savunmada, davacıya Tedavi Yardımına İlişkin Uygulama Tebliği uyarınca yapılan ödemenin hukuka uygun olduğunu, eksik ödemenin söz konusu olmadığını öne sürdü.

Ankara 5. İdare Mahkemesi, davalı idarenin eksik ödemeye ilişkin işleminin iptaline, işitme cihazı bedelinin ödenmeyen kısmının yasal faizi ile davacı memura ödenmesine hükmetti.

Mahkemenin kararında, 5234 sayılı yasa ile 657 sayılı yasanın 209. maddesine eklenen 6. fıkra ile Maliye Bakanlığına bu konuda yetki verildiği hatırlatıldı. Bu yetkinin, serbest piyasa ortamında en düşük maliyeti sağlayacak bedelin ödenmesini temin etmek olduğu belirtilen kararda, gereksiz kaynak aktarımının önlemenin amaçlandığı kaydedildi. Kararda, şöyle denildi:

"Bunun haricinde bu yetkinin veriliş amacı aşılarak asgari tedavi ücretinin altında bir fiyat belirlemek suretiyle ilgililerin sağlık hizmetine ulaşmasının engellenmesi veya ağır bir yük altında bırakılması sonucunu doğuracak şekilde uygulanması hukuken mümkün değildir.

Yasanın gerekçesi de bu yönde olup, Maliye Bakanlığına verilen yetkilerden anlaşılması gereken; tedavi giderlerinin büyük bölümünün ilgililerin üzerinde bırakılmasına imkan veren bir yetkinin değil, devlet bütçesinden minimum gider yapılarak sağlık alanında azami faydanın sağlanması amaçlı bir yetkinin verildiğidir."

Aksi bir düşüncenin, Anayasa'nın "kamu hizmeti görevlileriyle ilgili hükümleri" düzenleyen l28. maddesi karşısında 657 sayılı yasanın tedavi yardımı hakkındaki düzenlemeleri ilişkin 209. maddesi ile sağlanan hakların, idarece tesis edilecek düzenleyici işlemler ile ortadan kaldırılabileceğinin kabulü anlamına geleceğine dikkat çekilen kararda, böyle bir düşüncenin hukuk devletinde yeri olamayacağının açık olduğu vurgulandı. Kararda, şöyle devam edildi:

"Davalı idarece 5234 sayılı yasa hükümleri ile verilen yetkinin Devlet Memurlarının Tedavi Yardımı ve Cenaze Giderleri Yönetmeliğinin Ek-2 maddesi ve diğer mevzuat hükümleri ile belirtildiği şekilde davacının tedavisi için kullanılması için verilen tıbbi malzemenin bedelinin tamamının karşılanması gerekirken tedavi giderlerinin küçük bir kısmı karşılanarak, bir kamu görevlisince kaldırılamayacak boyuttaki giderin hastanın üzerinde bırakılmasına yol açan işlemde hukuka uyarlık bulunmamıştır."

Davacı memurun avukatı Tuncay Dolu, AA muhabire yaptığı açıklamada, "kararın aynı durumda olan Emekli Sandığı, Bağ-Kur ve SSK'lılar için de emsal teşkil edeceğini" savundu. Dolu, "Reçete karşılığında temin edilerek faturası ile belgelendirilen tıbbi malzeme bedelinin tamamı sosyal güvenlik kurumlarınca karşılanmalıdır" dedi.

Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
6 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
19:31 - Türk dizileri dünyanın dört bir tarafında takip ediliyor19:18 - Havai fişek fabrikasında patlama: 4 can kaybı, 3 kişi aranıyor19:16 - Adliyede savcıya hakaret iddiasına gözaltı19:13 - Bakan Selçuk'tan okulların açılması ile ilgili açıklama19:09 - Bakan Pakdemirli: Bugünkü yatırımlarla 7 binden fazla istihdam olacak19:04 - Mahallede 'pilav günü' düzenlediler, 10 ev karantinaya alındı
18:57 - Emniyet polislere saldıran avukatlar hakkında suç duyurusunda bulunacak18:53 - İki farklı köye yıldırım düştü: 1 ölü, 5 yaralı18:45 - 8 yaşındaki çocuk oynadığı silahla kendini vurdu18:36 - Havai fişek fabrikasından geriye beton bloklar kaldı18:33 - Bu hafta en çok hangi yatırım aracı kazandırdı18:29 - 'Kaza kurşunu' isabet eden asteğmen hayatını kaybetti
18:26 - Borsa, günü düşüşle tamamladı18:23 - Bilim insanları uyardı: Virüs artık daha bulaşıcı18:15 - 4K film kalitesinden faydalanın!18:14 - Baroların izinsiz yürüyüşüne polis müdahelesi: 4 polis yaralı18:09 - 'Yeni dönemin parlayacak yıldızı olarak Türkiye gösteriliyor'
17:58 - MEB'den genelge, Okulların açılış tarihi belli oldu
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Çoklu baro kanun teklifi hakkında ne düşünüyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam