1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Üniversite, memurlarını, gececi ve gündüzlü olarak sınıflandırabilir mi? Bir memur sürekli olarak gece vardiyasında çalıştırılabilir mi?

Kamu Denetçiliği Kurumu, üniversitede çalıştığı andan itibaren gececi olarak görevlendirilen memurlara ilgili olarak, işlemin hakka ve hukuka uygun olmadığına karar verdi.
14 Haziran 2018 16:18
Yazdır
Üniversite, memurlarını, gececi ve gündüzlü olarak sınıflandırabilir mi? Bir memur sürekli olarak gece vardiyasında çalıştırılabilir mi?

Biz sözleşmeli personel, İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörlüğü Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı bünyesinde 26/1/2011 tarihinde göreve başlamıştır. Bu kişinin çalışma saatleri 17.30 - 8.30 olacak şekilde belirlenmiştir.

Sözleşmeli personel 2001 yılında memur kadrosuna geçirilmiştir.

Göreve atandığından bu yana gececi olarak çalışmakta olan personel, hem evlendiğini hem uzun yıllardır sürekli gece mesaisinde çalışmış olduğunu belirterek, gündüze geçmek istemiştir. Üniversite ise bu talebi reddetmiştir.

30 Aralık 2017 tarihinde Kamu Denetçiliği Kurumu'na başvuran memur, aynı birimde görev yaptığı ve aynı statüde olduğu tüm personelin, yirmi dört saat esasıyla sunulan kamu hizmetinin icrasında aynı külfetlere katlanmasının eşitlik ilkesinin gereği olduğunu belirtmiş ve KDK'dan dönüşümlü vardiya sistemi kurulması için karar alması talebinde bulunmuştur.

KDK yaptığı incelemede, bir personelin kendi rızası dışında sürekli gece çalışmaya zorlanamayacağına karar vermiştir. Kararda, 657 sayılı Kanun'da genel olarak Devlet memurlarının çalışma saatlerine ilişkin bu şekilde(gececi/gündüzcü) bir ayrım yapılmadığına yer verilmiştir.

Kararı görmek için tıklayınız.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
10 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
Sizce, Ankara Büyükşehir Belediyesini, hangi aday kazanır?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam