1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Polise küfreden sanığa mahkemeden beraat

Polise küfreden sanık, mahkemeden beraat aldı.
01 Ekim 2019 10:39
Yazdır
Polise küfreden sanığa mahkemeden beraat

Sözcü Gazetesi yazarı Saygı Öztürk, polise küfredip beraat kararı alan bir olayı bugün ki köşesinde işledi.

OLAY ŞÖYLE

Ö.A. hırsızlık suçundan aranıyordu. Yakalandı, mahkemeye sevk edildi ve tutuklanmasına karar verildi. Beyşehir Emniyeti'nde görevli polis memurları Fazlı O. ile Kamil A., tutuklanan Ö.A.'yı cezaevine teslim etmek üzere getirdiler. Cezaevinde görevli jandarma Ömer Cankır, İnfaz koruma Memuru Reşat Gümüş de ifadelerinde, "Sanık cezaevine teslim edilirken, kendisini getiren polis memurlarına, 'Sizin ananızı s..... Sizi yaşatmayacağım. Benim çıkmamı dört gözle bekleyin' diye küfretmeye, hakaretler yağdırmaya başladı" dedi.

Sanık Ö.A. mahkemedeki savunmasında, "Ben olay günü sinirlendim. Kafamı duvarlara vurdum. Onlara sadece 'Sizi s....' diye söz söyledim. Ancak tehditvari söz söylemedim. Beraatimi talep ediyorum" dedi. Mahkeme, Ö.A'yı kamu görevlilerine hakaretten toplam bir yıl beş ay 15 gün hapis cezasına çarptırdı. Ö.A.'nın avukatı kararı temyiz etti.

CEZA DAİRESİ'NİN KARARI

Sanık avukatı, ilk derece mahkemesinde verilen hükümlere karşı istinaf kanun yoluna başvurdu. 6. Ceza Dairesi itirazı inceledi ve şu kararı verdi: Bir hareketin tahkir edici olup olmadığı bazı durumlarda nispi olup, zamana, yere ve ağır eleştiri veya rahatsız edici sözlerin açıkça, onur, şeref ve saygınlığı rencide edebilecek nitelikte değerlendirilmemesi, sözlerin açıkça, onur, şeref ve saygınlığı rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnadını veya sövmek fiilini oluşturması gerekmektedir.

BERAATIN GEREKÇESİ

"Olay günü sanığın, katılanlara 'Sizin ananızı s....' şeklindeki sözlerinin zaman kipi ve bütünü gözetildiğinde hakaret suçunun unsurlarının oluşmadığı gözetilmeden sanığın beraatine karar verilmesi gerekirken mahkumiyetine hükmedilmesi...

Yasaya aykırı, sanık müdafinin istinaf iddiaları bu nedenlerle yerinde ise de; olayın daha ziyade aydınlanması gerekmeyip, yeniden yargılama yapılmasını gerektirmeyen bu aykırılık, 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 280/1- a ve 303/1-a maddeleri uyarınca düzeltilebilir nitelikte olduğundan sanığın beraatine ilişkin aşağıdaki şekilde karar vermek gerekmektedir.

Gerekçesi yukarıda açıklandığı üzere; sanık Ö.A'nın, üzerine atılı 'Kamu Görevlisine Karşı Görevinden Dolayı Hakaret' suçunun yasal unsurları itibariyle oluşmadığı anlaşılmakla, sanığın müsnet suçtan 5271 sayılı CMK'nın 223/2-a maddesi uyarınca BERAATİNE, tehdit bakımından da uzlaşma için bozulmasına."

Bu karar açıkçası hukukçular arasında da tartışılıyor. Böyle bir gerekçenin kamu görevlilerine benzer küfürlerin önünü de açabileceği belirtiliyor.

Sözcü
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
33 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
14:16 - İran'dan Trump'ı öldürene 3 milyon dolar ödül14:06 - 'Uygulamalı Eğitimler Çerçeve Yönetmeliği' taslağı 'askıya' çıktı14:05 - Acil serviste yüzük operasyonu nefes kesti14:02 - Mobilya teslim etmeye gitti, sırtından vuruldu13:59 - Otoyol kenarında battaniyeye sarılı ceset bulundu13:55 - İnfaz düzenlemesinin taslak metni ortaya çıktı13:52 - Ünlü YouTuber'dan 'Taksim Dayı' iddiası13:51 - İstanbul'da beklenen kar yağışı yüksek kesimlerde başladı13:49 - Çavuşoğlu: Doğu Akdeniz'de sahada da masada da varız13:49 - Ölüme terk edilen köpeklere Belediye sahip çıktı
13:42 - Kurtulmuş: Erken seçimi gerektirecek sebep yok13:40 - Hayrettin Karaca Yalova'da dualarla anıldı13:33 - Trabzon Sosyal Bilimler Lisesi Avrupa'ya açılıyor13:31 - Hayvan haklarını korumayla ilgili yasa geliyor13:30 - İl yazı işleri müdürlüğü kadrosu için alt görevde çalışmış olma şartı getirildi13:27 - ABD, İncirlik'den mi çekiliyor? Türk işçilerin yarısının çıkışı verildi13:25 - Çocukların kar sevinci13:23 - Ankara'da ByLock operasyonu: 21 gözaltı kararı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
CHP'li belediyelerin, Cemevlerine ibadethane statüsü veren uygulamalarını;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam