1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Okul yöneticileri güvenlik soruşturması gerekçesiyle görevden alınabilir mi?

Yargı kararında, eğitim kurumu yöneticilerinin ancak adli ve idari soruşturma sonucu görevden alınabileceği belirtilmiştir.
25 Şubat 2020 00:02
+Aa- Yazdır
Okul yöneticileri güvenlik soruşturması gerekçesiyle görevden alınabilir mi?

Bir okul müdürü, Tunceli Valiliği tarafından hizmetin ve İl Güvenlik İşleri Bürosunun yazısı gereği okul müdürlüğünden alınarak öğretmen olarak atanması üzerine açılan davada; Erzurum Bölge İdare Mahkemesi 1. İdari Dava Dairesinin 24.12.2019 gün ve YD İtiraz No: 2019/1065 sayılı kararıyla yürütmeyi durdurma kararı vermiştir. Bu kararda eğitim kurumu yöneticilerinin ancak adli ve idari soruşturma sonucu görevden alınabileceği belirtilmiştir.

Erzurum Bölge İdare Mahkemesi kararında; "Dava konusu işlemin tesis edildiği tarihte yürürlükte olan Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine Dair Yönetmeliğin "Yöneticilik görevinden alınma" başlıklı 33. maddesinde; "Eğitim kurumu yöneticilerinden haklarında yapılan adli ve idari soruşturma sonucu hazırlanan raporların yetkili amir ve kurullarca değerlendirilmesi sonucuna göre yöneticilik görevinden alınanlar, durumlarına uygun ihtiyaç bulunan eğitim kurumlarına öğretmen olarak atanır. Bu şekilde görevinden alınanlar, aradan dört yıl geçmeden yönetici olarak görevlendirilmek üzere başvuruda bulunamaz." hükmüne yer verilmiştir.

Yukarıda yer verilen mevzuat hükmü uyarınca, eğitim kurumları yöneticileri haklarında yapılan adli ve idari soruşturma sonucu hazırlanan raporlar yetkili amir ve kurullarca değerlendirildikten sonra bu değerlendirmenin sonucuna göre yöneticilik görevinden alınarak durumlarına uygun ihtiyaç bulunan eğitim kurumlarına öğretmen olarak atanabileceklerdir.

Bu durumda; davacı hakkında varsa adli ve idari soruşturmaların sonucuna göre işlem tesis edilmesi gerekirken, davacı hakkında herhangi bir soruşturma olmaksızın davacının idarecilik görevi üzerinden alınarak Tunceli İli, Pülümür İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne sınıf öğretmeni olarak atanmasına ilişkin dava konusu işlemde mevzuata uygunluk bulunmadığı sonuç ve kanaatine varılmıştır." açıklamalarına yer vermiştir.

İşte o karar;

Ahmet KANDEMİR

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
6 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
10:43 - Bursa'da yasa dışı muayenehaneye düzenlenen baskında 2 kişi yakalandı10:32 - Cumhuriyet tarihinin en büyük akaryakıt operasyonu: 220 kişi yakalandı10:29 - Taşıdıkları demir, yüksek gerilim hattına temas edince ayak tabanları patladı10:14 - Erdoğan BİP ve Telegram'dan bugünkü mesaisini paylaştı10:11 - Doğu'da 4 il için çığ uyarısı yapıldı10:08 - Marmara Bölgesi'nde karla karışık yağmur ve kar bekleniyor
10:07 - Kartepe'de dağlık bölgede kaybolan doktoru arama çalışmaları sürüyor10:02 - Kadir Şeker davasında istinaf dosyayı geri gönderdi09:55 - Hakim'in 2 milyonluk lüks aracın vergisini ödememek için oynadığı oyun09:50 - Tartıştığı babasını döverek öldürdü09:48 - HES kodlu ibadet09:46 - Soba kovası hazırlamak isteyen kadın, ikinci kattan beton zemine düştü
09:45 - TEM'e giren yaya canından oldu, çarpan aracın sürücüsü kaçtı09:34 - İç Anadolu Bölgesi'ndeki 4 il için kar ve zirai don uyarısı09:32 - Sivas'ta 388 köy yolu kar nedeniyle ulaşıma kapandı09:30 - Üniversitede tecavüz skandalı09:29 - Hamsi avlama yasağı uzatıldı
09:21 - Önce imdat, sonra teşhis
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
WhatsApp'ın yeni kullanıcı sözleşmesini kabul edecek misiniz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam