1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

KPSS'ye kim hangi düzeyden girecek?

Bilindiği üzere bu yıl KPSS Genel sınav yılı... Yani hem B grubu hem de A Grubu ve öğretmenlik sınavları yapılacak. ÖSYM'nin yayımlamış olduğu takvime göre, lisans düzeyinden girecekler için sınav 7-8 Temmuz'da, önlisans ve lise düzeyinden girecekler için ise sınav 23 Eylül 2012 tarihinde yapılacaktır. Peki adaylar hangi düzeyden sınava girecektir? İki düzeyden birden sınava girmek mümkün mü? Lisans mezunu lise düzeyinden sınava girebilir mi?
09 Şubat 2012 16:05
Yazdır

ÖSYM'nin yayımlamış olduğu takvime göre önce Lisans KPSS sınavı yapılacaktır. Bu sınava başvurular 9-18 Nisan 2012 tarihleri arasında alınacaktır. Dolaysıyla henüz yayımlanmış bir kılavuz bulunmamaktadır. Ancak 2000 yılından bu yana devam eden uygulamanın bu yıl da değişmeyeceğini tahmin ediyoruz. Geçen yıllardaki kılavuzlarda yer alan hükümlere göre, uygulama büyük bir ihtimalle yine şu şekilde olacaktır.

İKİ DÜZEYDEN BİRDEN SINAVA GİRMEK MÜMKÜN DEĞİL

Bir adayıb, 2012 yılı içinde hem lisans hem de lise düzeyinden veya hem lise hem de önlisans düzeyinden sınava girmesi mümkün değildir. Sınava tek bir düzeyden girilebilecektir. Lisans sınavına başvuru yapanların, Eylül ayındaki sınava başvuruları bilgisayar üzerinden otomatik olarak engellenecektir.

EN ÜST MEZUNİYETTEN SINAVA GİRİLECEKTİR

* Bir aday eğer 18 Nisan 2012 tarihi itibariyle lisans mezunu ise sınava lisans düzeyinden girmesi zorunludur.

* Ancak, aday 18 Nisan 2012 tarihi itibariyle mezun değilse, KPSS Lisans sınavına başvurmayarak Eylül ayındaki sınava lise veya önlisans düzeyinden başvurabilir.

* Haziran veya Temmuz ayında bir Lisans programdan mezun olacaklar, istemeleri halinde, KPSS Lisans sınavına başvurabilecektir. Sınav süresi 2 yıl geçerlidir. Aday, mezun olduğu alana açılan kadroları düşünerek hangi düzeyden gireceğine kendisi karar vermelidir.

Belirtilen bu hususlar 2010 sınav kılavuzunda aynen yer almıştır. 2010 sınav kılavuzunu incelemek için tıklayınız.

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
Bu haber 152,404 defa okundu. 122 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
OHAL'den rahatsızlık duyuyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam