1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Memurluğa yerleşen, ancak askerde olan, nasıl hareket edecek?

Askerde veya Hali Hazırda Çalışmakta Olup Yerleşen Adayların İzleyeceği Yol Nedir?
02 Aralık 2015 00:15
+Aa- Yazdır
Memurluğa yerleşen, ancak askerde olan, nasıl hareket edecek?

Daha öncesinde askerde olup yerleşen adayların atamalarının yapılmaması üzerine adaylarca açılan davalar sonucunda yargı mercileri, askerlik hizmetinin bir kamu hizmeti olduğu ve adayların sınava girerken ne zaman atanacaklarını bilmediklerinden bahisle çoğunlukla adaylar lehine karar vermişlerdir.

Bu doğrultuda değişikliğe uğrayan KPSS Tercih Kılavuzlarında bu husus; "657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48'inci maddesinin 6'ncı fıkrasında belirtilen askerlik şartını taşımak.(Askerde bulunan adaylar da tercih yapabileceklerdir. Ancak, bakaya durumda bulunan adayların tercihte bulunmamaları gerekmektedir.)" şeklinde yer almıştır.

Askerde olup yerleşen aday öncelikle yerleştiği kurum ile irtibata geçip asker bulunduğunu ve atamaya ilişkin belgeleri posta veya bir yakını ile ulaştırabileceğini belirtecektir. İlgili kurum nasıl bir başvuru izleyeceğini adaya bildirecektir. Posta ile başvuruda aday, askerde bulunduğuna ve muhtemel terhis tarihine ilişkin bilgileri de içeren ve ekinde atamaya ilişkin belgelerin de yer aldığı bir dilekçe yazarak ilgili kuruma gönderecektir. Yakını ile başvuruda ise yine dilekçe ve eklerini yakını vasıtasıyla kuruma ulaştıracaktır.

Sınav Değerlendirme Komisyonu askerde olan adayın durumu inceleyecek ve terhis sonrası önceki dilekçesini ilgi tutarak başvuran adayın durumunu tekrar inceleyerek atamaya ilişkin sıkıntılı bir durumu yok ise atamasını yapacaktır.

Askerlik sonrası aday ne zamana kadar ilgili kuruma başvuracaktır?

Hali hazırda devlet memuru tekrar görevine geri dönüş için 657 sayılı Yasanın 83'ncü maddesi gereğince terhis tarihini takip eden 30 gün içinde başvuru yapmaktadır. Henüz devlet memuru olmayan yerleşmiş aday ise mevzuatta herhangi bir hüküm bulunmamasına rağmen Devlet Personel Başkanlığının bu hususa ilişkin verdiği görüş çerçevesinde 30 gün içinde ilgili kuruma başvuracaktır.

Hali hazırda çalışmakta olup yerleşen aday ise, ilgili kuruma atamaya ilişkin belgelerin tesliminde çalışmakta olduğunu beyan edecektir.

Mer'i mevzuat çerçevesinde ve KPSS Tercih Kılavuzlarında yer alan kadro ve pozisyonlar değerlendirildiğinde;

-Sözleşmeli pozisyondan kadroluya, kadroludan sözleşmeli pozisyona, sözleşmeli pozisyondan sözleşmeli pozisyona geçiş istifa ve ayrılış işlemleri ile gerçekleştirilir.

-657'ye tabi kadroludan kadroluya geçiş ise muvafakat ve nakil gerektirir.

Muvafakat, adayın hali hazırda çalıştığı kurumdan yerleştiği kurumun bir yazı ile adayın naklen atanmasında herhangi bir sakınca olup olmadığına yönelik uygunluk istediği bir işlemdir. Yazılan bu yazıya cevaben ilgili kurum olumlu veya olumsuz cevap verecektir.

Olumlu cevap neticesinde atamaya ilişkin işlemler başlatılacak ve adayın ataması yapılınca çalışmakta olduğu kurumundan ayrılış işlemlerini yaparak yerleştiği kuruma, 657 sayılı Yasanın ilgili maddeleri uyarınca, ya takip eden iş günü veyahut 15 içerisinde başlayacaktır.

Olumsuz cevap neticesinde ise aday idari yargıda dava açabilecektir. Yerleştiği idareye bu durum ile ilgili(dava ile ilgili) dilekçe ile bilgi vermesi de uygun olacaktır.(Aksi halde yerleştiği idare, adayın "ataması muvafakat verilmemesi neticesinde yapılamamıştır" şeklinde Devlet Personel Başkanlığına bildirimde bulunabilecektir.) Dava sonucuna göre ya çalışmakta olduğu kurumda kalacak veyahut da yerleştiği kuruma naklen geçecektir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 7 2
6 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
14:15 - Kars'ta anlaşma sağlanamayan 15 aile, kısmen baraj suyu altında köyü terk etmiyor14:13 - 'MİT üyesiyim' diyerek yaşlı kadını dolandırdı14:10 - Erdoğan: Pazartesinden itibaren takvimi işletmeye başlıyoruz14:06 - Çok tartışılan o maketler belediyece kaldırıldı14:04 - 'Size de kurumunuza da başlarım lan' sözü hakaret suçu kapsamına girer mi?14:04 - Devlet Tiyatroları sanatçısı Cahit Çağıran vefat etti
13:38 - Eski CHP'li Ateş'ten, Babacan ve Davutoğlu eleştirisi13:33 - Meteorolojiden bazı doğu ve kuzeybatı illeri için sağanak uyarısı13:32 - THY, Tel-Aviv seferini iptal etti13:30 - Çanakkale'de hafif ticari araç devrildi: 1 ölü, 3 yaralı13:24 - Netflix'ten Fatih Terim sürprizi13:10 - İkna edilerek teslim olan terörist, HDP'deki konumunu anlattı
12:59 - Dışişleri, saldırıya uğrayan AA ekibine geçmiş olsun dileğinde bulundu12:45 - MHP, AK Parti, DSP, BBP, Saadet ve Yeniden Refah Partisi heyetleriyle bayramlaştı12:22 - İnternetten alışverişte tüketiciler 'mobil uygulamaları' tercih etti12:21 - Emlakçıyı darbettiği öne sürülen 3 şüpheli yakalandı12:20 - 'Erdoğan, TMO alım fiyatlarını bayram sonunda açıklayacak'
12:18 - Arnavut yazar: Filistin'in masum çocuklarını sadece Erdoğan koruyabilir
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Koronavirüs konusunda ne kadar endişelisiniz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam