1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Ders Çizelgeleri Eylül'de açıklanırsa kaos olur!

Bakan Ziya Selçuk birkaç ay önce yaptığı açıklamada ortaöğretimde yani liselerde haftalık ders çizelgelerinde yer alan ders sayısının fazla olduğu bu nedenle sayının azaltılacağını açıklamış ve tarih olarak da Mart ayını göstermişti.
28 Mart 2019 11:05
Yazdır
Ders Çizelgeleri Eylül'de açıklanırsa kaos olur!

Bakan Ziya Selçuk birkaç ay önce yaptığı açıklamada ortaöğretimde yani liselerde haftalık ders çizelgelerinde yer alan ders sayısının fazla olduğu bu nedenle sayının azaltılacağını açıklamış ve tarih olarak da Mart ayını göstermişti.

Bakan Bey'in bugünlerde yaptığı açıklama göstermektedir ki süreç Eylül ayına havale edilmiştir.

Bakan Bey'in dediği gibi haftalık ders çizelgeleri Eylül ayına bırakılırsa kaos ile dolu bir eğitim öğretim yılı daha bizi bekliyor demektir.

Çünkü;

1- Haftalık ders çizelgelerinde bir saatlik oynama yüzlerce öğretmeni etkilemektedir. Değişiklik sayısı arttıkça ve sayın bakanın dediği gibi köklü bir değişiklik de etkilenecek öğretmen sayısı 10.000'leri bulabilecektir.

2-Bu da eğitim öğretim sürecine başlarken bazı öğretmenlerin norm fazlası olması anlamına gelmektedir

3-Değişecek duruma göre bazı okullarda da bazı alanlarda öğretmen ihtiyacı doğması muhtemeldir.

4-Bu durum bu okullarda görev yapmakta olan öğretmenlerin yanı sıra oraya henüz bu yaz döneminde atanacak yer değiştirecek öğretmenleri de etkileyebilecektir.

5- Bilindiği gibi öğretmenlerin yer değiştirme duyuruları yakında açıklanacak ve takvim Eylül'e kadar sürecektir.

6- Tüm bu sebeplerden dolayı geçmişte olduğu gibi Bakanlık bir kez daha aynı yanlışı yapmamalıdır.

Yer değiştirme dönemi başlamadan önce,

-Norm kadroların 2019-2020 esas alınarak güncellenmesi

-Haftalık Ders çizelgelerinde değişikliğe gidilecek ise bugünlerde tamamlanarak normların bu değişikliğe uyarlanması

-Varsa yapılacak okul dönüşümlerinin bugünlerde tamamlanması

-Okullarda öğretim şekli değişikliği söz konusu olacaksa (İkili eğitimden normal eğitime ya da normal eğitimden ikili eğitime geçiş) bu konuların yine bugünlerde tamamlanması,

-Sınavla öğrenci alacak kurumların, okul kontenjanlarının bugünlerde açıklanması,

-Yer değiştirmelerin daha adil olabilmesi için emeklilik ve yöneticilikten boşalacak kadroların yer değiştirme sürecinde yansıtılabilirmesi için çalışma yapılması...

gibi hususlar düşünülerek, takvimin yeniden ele alınmasında ehemmiyet bulunmaktadır.

Sayın Bakanın, dokuzuncu sınıflardan başlayarak bir uygulama yapılacağına yönelik açıklamaları tabii ki mevcut öğrencileri etkilememesi ve öğrencinin başlarken koyulmuş kural ile mezun olması doğru bir yaklaşımdır.

Fakat eğitimi bir bütün olarak düşündüğümüzde atılacak her adımın öğretmenleri de etkileyeceği değerlendirilmelidir.

Bu tür çalışmalar yapılmadan önce tüm paydaşların görüşlerine başvurulması, simülasyon yapılması önemlidir. Böylece yıllardır yaşadığımız "kervan yolda dizilir" anlayışı son bulabilecektir.

Maksut Balmuk

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
30 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
23:46 - Kemal Kılıçdaroğlu'na saldırı olayında yeni gelişme23:44 - Harput Kalesi önünde drifte 5 bin TL ceza23:34 - Mardin'de terör saldırısı: Askeri aracın geçişi sırasında...23:34 - CHP'li Ceyhan Belediyesi, 12 personeli işten çıkardı23:30 - Cumhurbaşkanı Erdoğan paylaştı: İşte 23 Nisan düeti23:20 - Türk mutfağı Karadağ'da tanıtıldı22:57 - Giresun'da heyelan kara yolunu kapattı22:38 - KADEM'den nafaka görüşü: Yargıtay içtihat değiştirsin22:28 - Defalarca yere yığıldı, yardıma gelene de tepki gösterdi22:19 - '2 milyon kan bağışçısı sayısını ikiye katlamak istiyoruz'
22:15 - Tescilli mesir macununda hedef yurt dışı pazarı22:07 - Balıkçılar ağ mesaisinde22:00 - 'Tarım plan ve programlarını Ramazan ayından önce açıklayacağız'21:52 - 'FETÖ'den, 240 bini kişi hakkında, adli işlem yapıldı'21:47 - Kılıçdaroğlu'na yumruk atan şahıs savcılığa sevk edildi21:43 - Burdur'da devrilen traktörün sürücüsü öldü21:39 - Bu araçtan sağ çıktılar21:36 - Önce uçtular, sonra ceza yediler
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
İmamoğlu'nun, 'tüm verileri kopyalayın' talimatını doğru buluyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam