1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Müdür yardımcısı zümre toplantısı kararlarını kabul etmeyebilir mi?

Yönetmeliğe göre, zümre öğretmenler kurulundaki kararlar oy çokluğuyla alınmakta olup, bu kararlar müdürün onayından sonra yürürlüğe konulmaktadır. Müdürün, kanunlara açıkça aykırı olmayan kurul kararlarını uygulamaya koyması gerekmektedir.
21 Eylül 2019 16:50
Yazdır
Müdür yardımcısı zümre toplantısı kararlarını kabul etmeyebilir mi?

Soru; "Merhabalar kız meslek lisesinde uygulama anasınıfında okul öncesi öğretmeniyim. 6 öğretmeniz zümre toplantısı yaptık kararlar aldık ama müdür yardımcısı kabul etmiyor değiştirmemizi istiyor, imzalamıyor değiştirmeyince. Bu konuda öğretmenler olarak yapabileceğimiz bir şey var mı? Kararlarımızın uygulanmasını istiyoruz. Şimdiden cevabınız için teşekkürler."

Cevap; İlgili yönetmeliklerine göre, okul ve kurumlarımızda iş ve işleyişlerin bazıları zümre öğretmenler kurulunca alınan kararlar ile yapılmaktadır.

Zümre toplantılarının nasıl yapılacağı hakkında hem ilgili okul yada kurumun kendi yönetmeliği ve "Milli Eğitim Bakanlığı, Eğitim Kurulları Ve Zümreleri Yönergesi" hükümlerine göre hareket edilir.

İlgili maddeler şu şekildedir:

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin "Tanımlar" başlıklı 4. maddesi 1. fırkası (y)bendendeki; "(1) Bu Yönetmelikte geçen; y) Zümre öğretmenler kurulu: Aynı dersi okutan öğretmenlerle varsa diğer eğitici personelden oluşan kurulu ifade eder." hükümlerine,

Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim Ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin "Zümre öğretmenler kurulu" başlıklı 35. maddesindeki; "(1) Zümre öğretmenler kurulu; okul öncesi eğitim kurumlarında okul öncesi eğitimi öğretmenlerinden, ilkokullarda aynı sınıfı okutan sınıf öğretmenleri ve varsa alan öğretmenlerinden, ortaokul ve imam-hatip ortaokullarında ise aynı alanın öğretmenlerinden oluşur." hükümlerine,

Ve ilgili mevzuatların diğer maddelerindeki hükümlerine göre; Bazı durumlar dışında kurulda, okul müdürü veya müdür yardımcısı bulunmaz. Zümre toplantılarında zorunlu olarak görüşülmesi gereken maddelerden ilgili görülenler ile zümre başkanının gerekli gördüğü konular, kurul üyelerinin salt çoğunluğunun kararıyla gündeme alınması kararlaştırılan konular eğitim kurumlarının kademe ve türüne göre gündeme alınır, görüşülerek karara bağlanır. Kararlar oy çokluğuyla alınır. Eşitlik halinde zümre başkanının katıldığı görüş kabul edilir. Alınan kararlar müdürün onayından sonra uygulamaya konulur."

Dolayısıyla ilgili mevzuatına göre zümre öğretmenlerince toplanılarak yürürlükte bulunan anayasa, kanun, yönetmelik, tüzük, yönerge ve ilgili yazılara uygun olarak alınmış hayatın olağan akışına aykırı olmayan ve uygulama imkanı bulunan kararlar okul müdürünün onayından sonra uygulamaya konulmaktadır.

Söz konusu soruya göre müdür yardımcısının yer almadığı zümre öğretmenler kurulunda "zümre toplantısı kararlarını kabul etmiyorum, şu kararı değiştirin" şeklinde bir söylemde bulunması mevzuata aykırıdır. Kararlarda bir uygunsuzluk hali var ise okul müdürü ile zümre başkanı ve zümrenin tamamıyla görüşerek anlaşılamayan hususun istişare edilerek sonuca bağlanması gerekmektedir.

Ahmet KANDEMİR

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
10 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
00:59 - RTÜK Başkanından, 'Küçük Reis' iddiasına tepki00:29 - DKMP 5. bölge müdür vekili görevden alındı00:23 - İnfaz Koruma Memurunun yeni şiir kitabı çıktı00:05 - Şehir Üniversitesi'ne yapılanları tarih yazacak!00:02 - 5510'a tabi memur, emekli olurken son satüsü memurluk değilse, emekli ikramiyesi alamaz00:02 - 24 Ekim 2019'dan önemli gündem başlıkları23:53 - Anadolu Gençlik Derneği'nden o afişle ilgili açıklama23:47 - Zabıta ekiplerine taş, sopa ve satırlı saldırı: 5 yaralı23:43 - Yağ aldırma ameliyatında bağırsağı delinen hasta öldü23:38 - Kamu binalarının etkin kullanımı için harekete geçildi
23:33 - Pakdemirli, makam aracından inip Başkentray'a bindi23:28 - Tunç Soyer'den Kıbrıs ile ilgili yeni açıklama23:23 - Erciyes Dağı'na mevsimin 4. kar yağışı oldu23:17 - Mobilyacı çırağıydı, dünya 4'üncüsü oldu23:12 - Eski SSK Hastanesi, 65 yıl sonra emekliye ayrılıyor23:07 - Boydak Holding'in ismi değiştiriliyor23:04 - Hem cerrah hem hukukçu hem dekan hem müdür23:00 - CHP'li eski vekil: CHP, FETÖ tarafından teslim alınmıştır
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Türkiye ile Rusya arasında varılan anlaşmayı nasıl buldunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam