1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

İSMEK'lerde çalışanlara mobbing uygulandığı iddiası

AK Parti'li İBB Meclis Üyesi Yasemin Batur:- "Genel Sekreter Yardımcısı hanımefendi tarafından bölge sorumluları, kıyafet ve dini anlayışları ile alay edilip küçük düşürülmeye çalışılmıştır"- "Kağıthane çalışanı Beykoz'a, Beykoz çalışanı Gaziosmanpaşa'ya görevlendirilerek mobbing uygulanmaya devam ediliyor. Bölge sorumlularının yanına sözde akademik çalışma adı altında eş bölge sorumluları atanmıştır"- "2018 İSMEK kursiyerlerinin sayısı 400 binin üzerindeyken bu dönem, yani 2019-2020 İSMEK kayıt sayısı 100 bini bulmadı"
16 Ocak 2020 19:35
Yazdır
İSMEK'lerde çalışanlara mobbing uygulandığı iddiası

AK Parti'li İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclis Üyesi Yasemin Batur, İSMEK'lerde çalışanlara mobbing uygulandığını savundu.

İBB Ocak ayı meclis 2. oturumu Meclis 1. Başkanvekili Göksel Gümüşdağ başkanlığında toplandı.

Meclis toplantısının gündem dışı konuşmalar bölümünde söz alan AK Parti'li Meclis Üyesi Batur, İSMEK'i "halk üniversitesi" olarak niteleyerek, İBB yönetimini, kurumu yok etmeye çalışmakla suçladı.

İBB yönetiminin CHP'ye geçmesinin ardından İSMEK'e bilinçli şekilde operasyon yapıldığını öne süren Batur, şöyle konuştu:

"İlgili Genel Sekreter Yardımcısı tarafından herhangi bir rapora dayanmadan tamamen keyfi olarak, depreme dayanaksız denilerek ilk etapta kurslardan 45 tanesi kapatılmıştır. Kapatılan kurs merkezlerinin olduğu binalarda diğer işletmeler faaliyetlerine devam etmektedir. Madem binalar depreme dayanıksız ise İSMEK kurslarının merkezlerinin kapatıldığı gibi neden diğer işletmelerin faaliyetlerine de son verilmemiştir. 30 Haziran 2019 itibarıyla İSMEK'te görev yapan 2 bin 100 yarı zamanlı öğretmenin, sözleşmesi bittiği gerekçesiyle görevlerine son verilmiştir."

İBB yönetiminin, sözleşmesi biten öğretmenlerin mağdur edilmeyeceğine dair defalarca güvence verdiğini ve bu doğrultuda 23 Eylül 2019'da öğretmenlerin işe başlamasıyla ilgili hizmet ihalesi yapmayı kararlaştırdığını belirten Batur, ihalenin 16 Eylül'de iptal edilerek binlerce kişi ve ailesinin mağdur edildiğini kaydetti.

- "Sözleşmelerine uygun olmayan bir iş teklif edilip sözleşmeleri feshedildi"

İSMEK yönetim merkezlerindeki eşyaların bir hafta sonu apar topar boşaltıldığını ve pazartesi günü iş yerlerine gelen insanların özel eşyalarının da kaybolduğunu aktaran Batur, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İSMEK yönetim merkezi kapandıktan sonra çalışan personeller ayrı ayrı yerlerde, farklı görevler verilerek mobbing uygulanmaya başlanmıştır. İSMEK üst yöneticilerine herhangi bir çalışma ofisi ve iş vermeden 3 ay boyunca mobbing uygulayıp aralık ayında sözleşmelerine uygun olmayan bir iş teklif edilmiş ve akabinde 'Size uygun bir iş bulunamamıştır.' diyerek sözleşmeleri fesih edilmiştir. İlgili Genel Sekreter Yardımcısı, İnsan Kaynakları ve Eğitim Daire Başkanı ve Hayat Boyu Öğrenme Müdürü tarafından İSMEK bölge sorumlularına ve yöneticilerine hala mobbing uygulanmaya devam ediliyor. Bu uygulamalar sırasında Genel Sekreter Yardımcısı hanımefendi tarafından bölge sorumluları, kıyafet ve dini anlayışları ile alay edilip küçük düşürülmeye çalışılmıştır."

- Lise mezunu danışma görevlileri bölge sorumlusu yapıldı

Daha önce öğretmenlik yapmış idarecilerin de haftada 3 gün öğretmenlik yapma şartı getirilip işten atılmakla tehdit edildiklerini öne süren Batur, çalışanlara baskının her alanda kendisini gösterdiğini aktardı.

İkametlerine yakın İSMEK'lerde çalışanlara, farklı yerlerde görevlendirilerek baskı kurulduğunu bildiren Batur, "Kağıthane çalışanı Beykoz'a, Beykoz çalışanı Gaziosmanpaşa'ya görevlendirilerek mobbing uygulanmaya devam ediliyor. Bölge sorumlularının yanına sözde akademik çalışma adı altında eş bölge sorumluları atanmıştır. Lise mezunu danışma görevlileri bölge sorumlusu görev yetkisiyle görevlendirilmiştir. Bu danışma görevlileri de İBB yöneticilerinin akrabası olduklarını açıkça dillendirmektedir. İBB Hayat Boyu Müdür ve Yardımcıları, İSMEK Bölge Sorumluları ile yaptığı toplantılarda kendilerine sürekli olarak önemsiz ve gereksiz kişiler gibi davranarak mobbing uygulamaya devam ediyor." şeklinde konuştu.

Yapılan uygulamalar sebebiyle İSMEK'lere başvuruların da önemli oranda azaldığını dile getiren Batur, "2018 İSMEK kursiyerlerinin sayısı 400 binin üzerindeyken bu dönem, yani 2019-2020 İSMEK kayıt sayısı 100 bini bulmadı. Kayıt süresini bir günle sınırlı tuttunuz. Vatandaş kayıt yaptıramadı. Kayıt aldıklarınızı da öğretmenlerin sözleşmeleri iptal edildiği için kapatmak zorunda kaldınız. Açık kalanlar da kör topal misali devam ediliyor." ifadesini kullandı.

Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
11:08 - Halı sahada kalp krizi geçiren polis memuru hayatını kaybetti11:07 - Gram altın 296 lira seviyelerinde11:07 - MTV'de 2019 yılı ilk taksit ödemesi için son 9 gün11:06 - Yargıtay, Huber Köşkü'ne özel harekat timini götürmeyen pilotlarla ilgili kararını verdi11:02 - Başsavcılık, görevdeki 36 hakim savcı ve 160 memur hakkında gereğinin yapılmasını istedi11:00 - Doğum sonrası yarım zamanlı çalışma mümkün mü?11:00 - 38 yılda 7 bin milli piyango bileti aldı, hiç ikramiye çıkmadı10:54 - Sağlık Bakanlığına yeni daire başkanı10:47 - Tekirdağ'da iki aile arasındaki bıçaklı kavgada baba ve oğlu öldü10:44 - Memur emeklilerinin maaş farkları ödenmeye başlandı
10:44 - Ata tohumunun, 'ticari tohum' karşısında şansı var mı?10:40 - 15 Temmuz'dan sonra kritik merkeze sızan 3 FETÖ'cü ihraç edildi10:31 - Milli sporcular arasından öğretmen alınacak10:29 - Bakan Akar'dan Yunanistan'a 'uluslararası hukuka uyulması' çağrısı10:25 - Beyoğlu'nda iki adrese bırakılan EYP'nin patlaması hakkında açıklama10:15 - Bakan Varank, yerli üretim elektrikli faytonun direksiyonunda10:12 - Adana merkezli 5 ildeki FETÖ operasyonunda 9 tutuklama10:04 - Emekli olan memur, emeklilik talebinden vazgeçebilir mi?
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam