1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

YÖK, disiplin kurulunda sendika temsilcisine gerek yok demişti. İşte mahkeme kararı

Ankara 12. İdare Mahkemesi Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı idari işlemini iptal ederek, yükseköğretim kurumları bünyesinde yapılan disiplin kurulu toplantılarına sendika temsilcilerinin de katılması gerektiğine karar vermiştir.
18 Şubat 2020 11:00
Yazdır
YÖK, disiplin kurulunda sendika temsilcisine gerek yok demişti. İşte mahkeme kararı

Bilindiği üzere, yükseköğretim kurumları bünyesinde kurulan disiplin kurullarına 4688 sayılı yasanın verdiği yetkiyle hazırlanan toplu sözleşme hükümlerine göre sendika temsilcilerinin de katılması gerekmektedir.

Fakat, yürürlükteki mevzuat hükümleri, mahkeme kararları ve görüş yazılarına rağmen üniversitelerin disiplin kurullarına sendika temsilcilerini çağırma hususunda keyfi davrandıkları, sendika temsilcileri olmadan kurulların toplanarak karar aldığı, bir kısım üniversitenin sendika temsilcisini toplantıya çağırırken, bir kısmının çağırmadığını, buna binaende uygulamada birlikteliğin olmadığını ve sendika temsilcisi olmaksızın disiplin kurulları tarafından alınan kararların mevzuata aykırı olup bu kararların geçerliliği de bulunmadığını "Üniversitelerde, disiplin kurullarına sendika temsilcisinin katılma zorunluluğu bulunmaktadır" başlıklı dosyamızda haberleştirmiştik.

Bu konu hakkında Yükseköğretim Kurulu'na müracaatta bulunan bi sendikanın talebini kabul etmeyerek, yükseköğretim kurumları disiplin kuruluna sendika temsilcilerinin katılmasına gerek olmadığına dair işlem tesis etmiştir. Hukuka aykırı bu işlemin iptali istemiyle sendika tarafından açılan davada Ankara 12. İdare Mahkemesi Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı idari işlemini iptal ederek, yükseköğretim kurumları bünyesinde yapılan disiplin kurulu toplantılarına sendika temsilcilerinin de katılması gerektiğine karar vermiştir.

Ankara 12. İdare Mahkemesi kararın gerekçesinde; "Uyuşmazlıkta; davalı idarece her ne kadar 2547 Sayılı Kanun ve Yükseköğretim Kurumları Yönetici, Öğretim Elemanı ve Memurları Disiplin Yönetmeliğinde özel olarak düzenlendiğinden ve bu kurullarda sendika temsilcisinin bulunması gerektiğine dair bir düzenleme olmadığına ilişkin Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'nun 21.06.2017 tarih ve E:2015/86, K:2017/2642 sayılı kararına göre işlem tesis edildiği ileri sürülmüş ise de, 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu'nda, yükseköğretim kurumlarının disiplin kurullarında sendika temsilcisinin de bulunamayacağına ilişkin engel bir hükmün olmadığı da dikkate alınarak, 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu'nun Toplu Sözleşmenin Kapsamı başlıklı 28. maddesi delaletiyle düzenlenen Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2018 ve 2019 Yıllarını Kapsayan 4. Dönem Toplu Sözleşme'nin "Yükseköğretim kurumları disiplin kurullarında sendika temsilcisinin bulunması başlıklı 20. maddesinde yer alan düzenleme uyarınca söz konusu disiplin kurullarında sendika temsilcisinin de bulunması gerektiğinin kabulü ile bu yönde yapılan başvurunun reddine ilişkin Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı Yüksek Disiplin Kurulu'nun 29/11/2018 tarih ve 2018/125 sayılı kararında hukuka uygunluk bulunmadığı sonucuna varılmıştır." ifadelerine yer vermiştir.

İşte o karar;

Ahmet KANDEMİR

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
2 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
11:45 - Yakacağı biten aile polisin getirdiği odunla ısınacak11:41 - Umreden dönen vatandaşların karantina süresi bugün sona eriyor11:37 - Çinli gemi kaptanı İstanbul'da korona virüsten hayatını kaybetti11:33 - Cezaevlerinin yönetimine ilişkin yönetmelik yürürlüğe girdi11:29 - Koronavirüsten ölenlerin üçte 1'i İtalya'da11:29 - İstanbul'da trafik yoğunluğu yüzde 8... Herkes evinde11:25 - Koronavirüsten ölenler arasında sigara içenler çoğunlukta11:19 - Bakan Pekcan'dan evdeki vatandaşlara 'Sanal Ticaret Akademisi' daveti11:15 - AK Parti TBMM Grubu'nda esnek çalışma dönemi11:09 - TBMM'de bu hafta neler görüşülecek?
11:05 - Bankalar kredi ötelemesinde cari faiz oranlarını kullanacak11:00 - İki dağıtım şirketi, borçlu abonelerin evlerinin elektriğini kesmeyecek10:56 - Aile Hekimlikleri tarafından 'Evde 14 gün' karantina takibi10:47 - Kaymakam ve belediye başkanı vatandaşların ihtiyaçlarını birlikte teslim etti10:33 - Bakan Selçuk'tan LGS sınavı açıklaması10:28 - Trump'tan 3 eyalet için zorunlu karantina açıklaması10:21 - Mevsimlik tarım işçileri için koronavirüs tedbiri10:05 - Yargıtay'dan emsal karar, arızalanan sıfır araç yenisiyle değişecek
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, koronavirüsle mücadelede Bilim Kurulunu yetkili kılmış olmasını;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam