Mavi bayraklı plajı gönüllüler temizledi

Balıkesir'in Burhaniye ilçesinde, Türkiye Çevre Vakfı (Turçev) ve belediye işbirliğiyle düzenlene ?Plajlarda Çevre Bilinçlendirme Projesi' gereğince gönüllüler tarafından Mavi Bayraklı Ören Plajı'nda temizlik yapıldı.

Kaynak : İhlas Haber Ajansı
Haber Giriş : 16 Temmuz 2012 15:57, Son Güncelleme : 27 Mart 2018 00:42

Plaja gelen çocukların da destek olduğu kampanyanın yaygınlaştırılacağı açıklandı. Burhaniye'nin Mavi Bayraklı Ören Plajı'nda belediye ile işbirliği yaparak stant kuran 8 üniversite öğrencisi çevreci genç plajdan, gün boyu sigara izmariti ve pet şişe topladı. Yaptıkları animasyonlarda çocukları da eğlendiren çevre gönüllüsü gençler, vatandaşların da ilgisini çekti. Plaj Kurtarıcı Proje'nin gönüllüsü olan diş hekimi Mustafa Kumuz, Antalya Alanya ve Konyaaltı plajlarındaki çalışmalardan sonra Burhaniye'ye geldiklerini söyledi. Ülkenin güzelliklerine sahip çıkılmasını isteyen Kumuz, ?Halkımızı bilinçlendirmek için çalışıyoruz. Vatandaşlar da uyarılarımıza cevap verir oldu. Ülkemizin sahip olduğu değerlere sahip çıkmamız lazım? dedi.

Plaj Kurtaran Projesi'n de görev alan diğer gönüllü Didem Kabukçu da, vatandaşların daha bilinçli olmalarını istedi. Özellikle Antalya yöresinde plajların daha çok kirletildiğini bildiren Kabukçu, ?Bu yıl ikinci defa plaj temizliği yapıyoruz. İnsanlarımız çevreyi çok kirletiyor. Plajlara sigara izmariti ve çekirdek kabuğu çok atılıyor. Etkinliğimize çocukları da katarak çevre bilinci geliştirmeye çalışıyoruz? dedi. Belediye zabıta müdürlüğü çevre sorumlusu Murat Bektaş da, ilçedeki mavi bayrak sayısının bu yıl 5 e çıktığını belirterek sayıyı daha da artırmak istediklerini söyledi.

Turçev ile birlikte bilinçlendirme kampanyası yaptıklarını bildiren Bektaş, ?Turçev ile birlikte yürüttüğümüz kampanyanın faydalı olacağına inanıyorum. Bütün vatandaşları kampanyamıza katılmaya çağırıyoruz? dedi. Öte yandan Zabıta Müdürü Yüksel Yüce de, ilçede çevre temizliğine büyük önem verdiklerini belirterek vatandaşlardan da duyarlılık beklediklerini bildirdi.

Bu Habere Tepkiniz