1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Alan değiştiren sınıf öğretmenlerine MEB süprizi...

Teknoloji ve Tasarım Öğretmenliğine geçirilen sınıf öğretmenlerine hizmetiçi eğitim verilecek
26 Mayıs 2013 01:18
+Aa- Yazdır
Alan değiştiren sınıf öğretmenlerine MEB süprizi...

MEB'in Gizli Belgesi Ortaya Çıktı

MEB 4+4+4 sisteminin sonucu ortaya çıkan sınıf öğretmenliği fazlalığını ortadan kaldırmak için Sınıf Öğretmenleri, Teknoloji Tasarım ve Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmenliğine atamıştı.

Alan değişikliği şeklinde yapılan bu atamalarda Talim ve Terbiye Kurulunun 5110 sayılı mütalaasını dayanak gösterilmişti.

Bu mütalaa bilgi edinme talebi dahil hiçbir suretle kamuoyuna açıklanmamıştı. Bu nedenle MEB'in Gizli Belgesi 5110 başlığıyla haber yapmıştık.

Bu haberimizde yapılanın doğru olmadığını bu mütalaayı hereksin özellikle de atama isteyecek öğretmenlerin bilmeye hakları olduğunu belirtmiştik.

Ve o yazıda;

“O mütalaa da ne yazmaktadır? Örneğin Teknoloji Tasarım'a yada Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmenliğine alan değiştirenleri bekleyen neler vardır? Bu alana atananlara hizmet içi eğitim öngörülüyor olabilir mi? Yada şartlı bir geçiş söz konusu olabilir mi?”

cümlelerini kullanmıştık. Maalesef haklı çıktık ve bu öğretmenlere Hizmet İçi Eğitim yolu göründü. Üstelik zorunlu bir eğitim. Bir aya yakın sürecek bir eğitim.

Bakanlık yazısı aynen şöyle diyor:

“Zorunlu eğitimin yeniden yapılandırılması sonucu oluşan norm kadro fazlası sımf öğretmenlerinden isteğe bağlı olarak alan değişikliği yoluyla Teknoloji ve Tasarım öğretmenliğine geçirilenlerin ilgi (b) kurul mütalaası (5110) gereği hizmetiçi eğitim yoluyla yetiştirilmeleri gerekmektedir.”

İşte bizim karşı çıktığımız, eleştirdiğimiz, iş bilmezler dediğimiz yapı budur. Türkiye'nin en büyük bakanlığını bu yapı yönetmektedir maalesef. Asırlar öncesinde bile suçluya suçu ve cezası söylenirdi. Günümüzdeki bu anlayış ise gelecekte kendisini ne beklediğini bilmemeyi (söylememeyi) tercih etmektedir. Kim bilir daha ne gizli hesaplar yada çalışmalar yapılmıştır ve yapılmaktadır teşkilatta.

Bunun en büyük sorumlularından birisi de biz 4+4+4 ile 50bin sınıf öğretmeni norm fazlası olur diye bağırdığımızda hayır böyle bir şey olmayacak Sınıf Öğretmenlerinin güvencesi biziz diye bağıran sayısal olarak yetkili ama bana göre etkili olmayan sendikacılardır. Onlar bu lafları yerde kalmasın diye 60 aylık çocukların okula alınması bir yana öğretmenlerin uzmanı olmadıkları alana kaydırılmasının da müsebbibidirler.

Öğretmene bedel ödeten zihniyet bakanlığı yönettiği sürece yapılan uygulamalara şüphe ile bakmamak mümkün değildir.

Saygılarımla…

Maksut BALMUK

Eğitim Yöneticisi

Detayları okumak isteyenler aşağıdaki linlere bakabilir

"MEB'den 'teknoloji ve tasarım kursu' yazısı"

EK-1 Uygulama Esasları

EK-2 Teknoloji ve Tasarım eğitimi kursu programı

EK-3 Teknoloji ve Tasarım öğretmenlerinin listesi

EK-4 Teknoloji ve Tasarım kursunun yapılacağı iller ve katılımcı sayıları

EK-5 Sonuç/değerlendirme çizelgesi

EK-6 2012 yılında açılan kursa katılmayanların listesi

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 2 4
94 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
17:15 - Traktörün altında kalan orman işçisi hayatını kaybetti17:12 - Vatandaşların tahliyesi için iki çıkartma gemisinin gönderildi16:50 - KPSS'ye geç kalan 2 adayın yardımına polis ekipleri koştu16:48 - Bitlis'te feci trafik kazası: 2 ölü, 3 yaralı16:44 - Dünyanın en büyük balık taşıma gemisinin ilk kaynak yapıldı16:31 - Ülke genelinde 111 yangın kontrol altına alındı
16:26 - Türkiye'nin ikinci büyük millet bahçesinde sona gelindi16:25 - KPSS A grubu GK - GY ve eğitim bilimleri sorularını değerlendiriyoruz16:11 - Manavgat'ta can kaybı 7'ye yükseldi!16:09 - Biontech ve Moderna, Avrupa Birliği için aşı fiyatlarını artırdı16:04 - Kamu personelinin orman yangını çıkarmaya çalıştığı iddiası16:02 - KPSS'ye giren 2 kişide korona çıktı, 30 kişi karantinaya alındı
15:58 - İBB ve uzmanlar arasında sivrisinek ilaçlama tartışması15:50 - İstanbul'dan yangın bölgelerine araç ve personel desteği15:48 - Marmara'da hava sıcaklıkları 4 ila 8 derece artacak15:45 - İstanbul'daki mesire alanları ve tabiat parkları boş kaldı15:42 - İzmir'de kışlaya yönelik 'sabotaj girişimi' iddiası
15:34 - Dr. Toker: Vefat eden kişilerin yüzde 93'ü hiç aşılanmamış
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Memur Sen'in 2022 yılı için yüzde 21, 2023 yılı için yüzde 17'lik maaş zammı talebi sizce karşılanabilir mi?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam