1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

KPSS ile yerleşenler teknik ünvanlara nasıl geçiş yapar?

KPSS tercihleri ile mezun olduğu bölümün hizmet sınıfına yerleşemeyen adaylarımızdan nasıl kendi unvanlarına geçeceklerine dair soruları cevaplandırıyoruz.
17 Temmuz 2014 10:05
+Aa- Yazdır
KPSS ile yerleşenler teknik ünvanlara nasıl geçiş yapar?

Kısa bilgi

Özellikle teknik bilimler ve eğitim bilimleri alanlarından mezun olan adaylar, kendi unvanlarına ve hizmet sınıflarına yeterince kadro ayrılmaması nedeniyle memur, vhki, bilgisayar işletmeni gibi genel idare hizmetleri veya hizmetli gibi yardımcı hizmetler sınıfı kadrolarına atanmaktadır.
Bu durumdaki bulunanların kendi unvanlarına atanma imkanlarını inceliyoruz.

Unvan değiştirmenin iki yolu var

Kamu kurumlarında memur olarak çalışanların unvan değiştirmeleri için iki yol var:

1- Tekrar KPSS puanıyla çalışmak istediği unvanın olduğu bir kuruma yerleşmek

2- Çalıştığı kurumun görevde yükselme sınavına girmek

Unvan değişikliğine yönelik mevzuat

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun "Bir Sınıftan Başka Bir Sınıfa Geçme" başlıklı 71'inci maddesine göre "Memurların eşit dereceler arasında veya derece yükselmesi suretiyle sınıf değiştirmeleri caizdir. Bu şekilde sınıf değiştireceklerin geçecekleri sınıf ve görev için bu Kanunda veya kuruluş kanunlarında belirtilen niteliklere sahip olmaları şarttır. ... Kurumlar, memurlarını meslekleri ile ilgili sınıftan genel idare hizmetleri sınıfına veya genel idare hizmetleri sınıfından meslekleri ile ilgili sınıfa, görev ve unvan eşitliği gözetmeden .... atayabilirler."
Buna dayanarak çıkarılan Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Yönetmeliğin Ek 3'üncü maddesinde unvan değişikliği sınavına ilişkin genel hususlar belirtilmiştir.

Unvan değişikliği sınavı

Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapmakta iken eğitimini aldığı diğer unvanlarda çalışmak isteyenlerin kurum tarafından açılacak unvan değişikliği sınavına girmeleri gerekmektedir. Örneğin, mühendislik mezunu olduğu halde kendi unvanı ile açılan kadroya puanı yetmediği için Genel idare hizmetleri sınıfında memur unvanla kadroya atanan kişi, göreve başladıktan sonra kurumun belirlediği takvime göre unvan değişikliği sınavına girmelidir.

Sınav sürekli ve periyodik değil

Unvan değişikliği sınavı açılması kurumların takdir yetkisi kapsamında olan bir sınavdır. Yani kurum isterse bu sınavı uygulamayabilir. Bu durumda kamuda çalışanlar kurumun bu sınavı açmaması durumunda unvan değiştiremezler.
Uygulamaya bakıldığında ise Türkiye'de genel olarak kurumlar unvan değişikliği sınavı açılmasına pek sıcak bakmamakta ve gerçekten de bu sınavı gerçekleştiren kurum sayısı bir elin parmaklarını geçmemektedir. Bu kurumlar da zaten şimdiye kadar bir veya iki kez unvan değişikliği sınavı uygulamıştır. Bu yüzden KPSS ile yerleştikten sonra nasıl unvan değiştireceğini araştıran adaylarımıza yukarıda belirttiğimiz Yönetmeliğin ilgili hükümlerini incelemelerini ve yerleştikleri kurum ile görüşmelerini tavsiye ediyoruz.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 1 0
12 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
00:48 - Bingöl'de 3.6 büyüklüğünde deprem meydana geldi00:30 - Çavuşoğlu, Almanya'da eski Şansölye Schröder Gabriel ile görüştü00:27 - Bakan Koca'dan 'Dünya Ebeler Günü' mesajı: Sağlık hizmetleri doğumla başlar00:05 - THY, akılcı hamleyle yılın ilk 3 ayında kara geçti00:04 - Çakışan iki sınav ertelendi ama yine çakışıyor00:02 - 6 Mayıs 2021'den önemli gündem başlıkları
00:01 - Araştırma: 6 ila 7 saat gece uykusu kalp sağlığı daha faydalı00:00 - Bingöl karakovan balı ile bağışıklığınızı güçlendirin23:54 - Chelsea - Manchester City maçı İstanbul'da oynanacak23:52 - Jandarma ekibi iftarını uygulama noktasında yaptı23:44 - DPÜ'lü Araştırma görevlisi Resul Ay'dan uluslararası başarı23:41 - Kiralık villalara talep 8 kat arttı
23:40 - Sıcaklıkların artmasıyla birlikte kene tehlikesine dikkat!23:38 - Hal ile market arasındaki fiyat farkı dudak uçuklatıyor23:34 - İkinci el araba piyasasında durgunluk var23:29 - İstanbul'da binlerce çalışan anne bu kararı bekliyor22:59 - Bilinçsiz ilaçlama nedeniyle 750 kovandaki binlerce arı öldü
22:58 - 'Arapgir Tandır Kebabı' coğrafi işaretle tescillendi
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam