1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Öğretmene nöbet ücreti için kanun şart mı?

Eğitim İş , Eğitim Sen ve Türk Eğitim Sen'in nöbet görevi ücretlendirilene kadar nöbet tutmama kararı aldıktan sonra konu TBMM'de de gündeme geldi.
15 Şubat 2015 00:05
+Aa- Yazdır
Öğretmene nöbet ücreti için kanun şart mı?

Milletvekili Namık HAVUTÇA konuyu meclis kürsüsünden dile getirmiş ve sayın bakanın da konuya olumlu yaklaştığını belirtmiştir. Konu ile ilgili olarak Çanakkale Milletvekili M.Serdar SOYDAN'ın 21.11.2014'te verdiği kanun teklifinde http://www2.tbmm.gov.tr/d24/2/2-2497.pdf

Öğretmenlere her nöbet için 120,00TL ödenmesini öngörmüştür.

Konu meclis gündemine gelmemiştir.

Aynı konuda şimdi de Milletvekili Namık HAVUTÇA tarafından meclise kanun teklifi verilmiş ve teklifte öğretmenlere memur maaş katsayısının 1500 katsayısı ile çarpılacak miktarda ücret ödenmesi teklif edilmiştir. Bunun da karşılığı 1500X0,079308= 118,96 TL'dir.

TBMM'den yasa çıkarmaya gerek var mı?

Meclise kanun teklifleri verilse de konunun çözümü için TBMM'den yasa çıkarmaya gerek yoktur. Milli Eğitim Bakanı sayın Nabi AVCI, Milletvekili HAVUTÇA'nın söylediği gibi samimi ise her Pazartesi toplanan Bakanlar Kuruluna konuyu taşır ve Bakanlar Kurulu kararıyla bu sorun çözülür.
Bunun için; 16 Aralık 2006 tarih ve 26378 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar'da değişiklik yapılması gerekir. Bu kararın aşağıdaki bölümlerine yapılacak bir ekleme sorunu çözer. Çünkü kanunda yer almasa da belleticilik görevine ek ders verilmesi de bu şekilde çözüme kavuşturulmuştur.

"ÜÇÜNCÜ BÖLÜM

Ek Ders Görevinden Sayılan Haller

Belleticilik görevi

MADDE 13- (1) Yatılı ve pansiyonlu okullarda öğrencilerin yeme, yatma, dinlenme, eğitim- öğretim ve benzeri hizmetlerinin yürütülmesinde belletici olarak görevlendirilen öğretmenlere her belleticilik görevi için 4 saat ek ders ücreti ödenir. Bunlardan 24 saat süreyle nöbet tutanlara ilave olarak 2 saat daha ek ders ücreti ödenir. Ancak, bir günde 3'ten fazla belletici görevlendirilemez ve bunlara ayda ödenecek ek ders ücreti 48 saati geçemez.
Öneri:
"Nöbet görevi
Madde... - Örgün ve yaygın eğitim kurumlarının mevzuatlarına göre nöbet görevini yerine getiren öğretmenlere her nöbet görevi için ... saat ek ders ücreti ödenir. Bir öğretmene ayda ... saatten fazla nöbet ücreti ödenmez."
Şeklinde yapılacak bir düzenleme sorunu çözmeye yeterlidir.
MEB bu sorunu hızlı bir şekilde çözmelidir Çünkü:
Nöbet hizmetleri okullarımızın vazgeçilmezidir.
- Öğrencinin kılına zarar gelse nöbetçi öğretmenden sorulur,
- Öğlen yemekleri nöbetçi öğretmenin kontrolündedir,
- Boş dersler nöbetçi öğretmen kontrolündedir,
- Okulu açmak, kapatmak
- Bayrak törenlerinden nöbetçi öğretmen sorumludur,
- Temizlik kontrolü,
- Güvenlik kontrolü,
- Okulun eğitim öğretime hazır olup olmadığı,
...
Yani okullarımız için vazgeçilmezdir nöbet görevi. Bu nedenle de sorun çözülmelidir. Okullarımızı daha doğrusu gençlerimizi saran sigara, uyuşturucu... gibi konularda dahi çok sorunlar yaratır nöbetçi öğretmensizlik...

Bu sorun ertelenemez bir sorundur.

Bu sorun MEB tarafından gönderilen ve soruşturma kokan yazılar ile çözülemez.

Hele hele yönetmeliklerde yer alan "nöbet görevine gelmeyen öğretmene derse gelmeyen öğretmen gibi işlem yapılır" şeklindeki hükümler uygulanamaz.

Örneğin; Nöbetçi olduğu günde 6 saat dersi olan bir öğretmen derslerine girmiş fakat sendikasının aldığı karar gereği nöbet görevini yerine getirmemişse o gün okula gelmemiş kabul etmek mümkün değildir.

MEB bu tehditkar yaklaşımı ile binlerce soruşturma işlemi gerçekleştirmiş olur ki bu MEB'e hiçbir şey kazandırmaz.

Bu noktada MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünün aşağıdaki yazısı ve hukuk müşavirliğinin hiçbir görüş belirtmeksizin verdiği cevabı düşündürücüdür.

Maksut BALMUK
Öğretmen

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 11 14
206 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
16:11 - Manavgat'ta can kaybı 7'ye yükseldi!16:09 - Biontech ve Moderna, Avrupa Birliği için aşı fiyatlarını artırdı16:04 - Kamu personelinin orman yangını çıkarmaya çalıştığı iddiası16:02 - KPSS'ye giren kişide Delta varyantı tespit edildi15:58 - İBB ve uzmanlar arasında sivrisinek ilaçlama tartışması15:50 - İstanbul'dan yangın bölgelerine araç ve personel desteği
15:48 - Marmara'da hava sıcaklıkları 4 ila 8 derece artacak15:45 - İstanbul'daki mesire alanları ve tabiat parkları boş kaldı15:42 - İzmir'de kışlaya yönelik 'sabotaj girişimi' iddiası15:34 - Dr. Toker: Vefat eden kişilerin yüzde 93'ü hiç aşılanmamış15:30 - Meslek liselerinden ekonomiye 6 ayda 210 milyon TL katkı15:29 - Ankara'da kaybolan 5 yaşındaki Nisanur, 7 saat sonra bulundu
15:27 - 3. doz aşıda BionTech ya da Sinovac tercihi fark eder mi?15:26 - Batman'da polis karakoluna el yapımı patlayıcı atıldı15:25 - Eşi memur olanlar bu sonuçları bekliyor. Havuz tayinleri ne zaman açıklanacak?15:17 - Oto pazarında araba çok alıcı yok15:16 - Dipsiz Göl 'Dipsiz Çöl' oldu
14:59 - 15 yaşındaki kız babasını bıçaklayarak öldürdü
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Memur Sen'in 2022 yılı için yüzde 21, 2023 yılı için yüzde 17'lik maaş zammı talebi sizce karşılanabilir mi?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam