1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Aile yardımı ödeneğinde, yanlış beyana disiplin cezası verilir mi?

Hak etmemesine rağmen, aile yardımı ödeneği aldığı tespit edilen memura disiplin cezası verilir mi?
25 Aralık 2015 13:00
Yazdır
Aile yardımı ödeneğinde, yanlış beyana disiplin cezası verilir mi?

Memurlar bazen unutkanlıktan bazen çok önemli görmemekten bazen de kasıtlı olarak, eş için aile yardımı ödeneği almaya hakkı olmamasına rağmen aile yardımı ödeneği alabilmektedir.

Unutkanlık durumu, en çok aylıksız izinlerde yaşanmaktadır. Bilindiği üzere eşi aylıksız izne ayrılan memur aile yardımı ödeneği alabilmektedir. Aylıksız izin bitiminde ise bu ödeneğin kesilmesi gerekmektedir. Ancak memur durumu bildirmezse bu ödeneğin ödenmesine devam edilmektedir.

Bazı durumlarda ise memurdan beyan alınmaktadır. Örneğin memurlardan işe girerken aile yardımı ödenmesi için beyanname vermeleri istenmektedir. Eğer burada memur, çalışan eşi için "çalışmıyor" derse, burada memurun kasıtlı olarak idareyi yanılttığı anlaşılır.

Diğer taraftan 657 sayılı Kanunda, eşinin kazanç getirici bir faaliyeti olmasına rağmen bu durumun bildirilmemesi halinde, disiplin cezası olarak "Kınama" cezasının verilmesi öngörülmüştür. İlgili madde şu şekildedir: "b) Eşlerinin, reşit olmayan veya mahcur olan çocuklarının kazanç getiren sürekli faaliyetlerini belirlenen sürede kurumuna bildirmemek,"

Yapılacak bir disiplin soruşturmasında, eğer memurun unutkanlıktan dolayı aile yardımı ödeneğini kestirmediği kanaati oluşursa Kınama cezasının verilecektir.

Ancak, disiplin soruşturmasında, yukarıda yer verildiği üzere bir kasıt olduğu tespit edilirse bu halde, fiil,
"d) Görevle ilgili konularda yükümlü olduğu kişilere yalan ve yanlış beyanda bulunmak"
kapsamında değerlendirilerek Aylıktan kesme cezası verilebilir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 4
8 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
Sizce, Kurban Bayramı tatili 9 güne çıkarılmalı mı?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam