1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Mavi kart sahipleri, memur olabilir mi?

Mavi Kart Sahipleri Kamuda Hangi Statülerde İstihdam Edilebilir?
28 Şubat 2016 00:10
Yazdır
Mavi kart sahipleri, memur olabilir mi?

Mavi kart, diğer ülke vatandaşlığından kaynaklanan hakları daha kapsamlı kullanabilmek ve ayriyeten Türk vatandaşlığından kaynaklanan, Türkiye'de kazanmış oldukları müktesep hakları da kullanabilmek için, doğumla Türk vatandaşı olup da çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybedenler ve bunların 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 28 inci maddesinde belirtilen altsoylarına verilen resmi belgedir.

Mavi kart sahiplerine Türk vatandaşlarına olduğu gibi kamu görevlerine girme hakkı da tanınmıştır. Ancak burada kamuda hangi görevlerde bulunacağına ilişkin sınırlama getirmiştir.

5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun "Çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybeden kişilere tanınan haklar" başlıklı değişik 28 inci maddesinde "...(3) Bu madde kapsamında bulunan kişiler, bir kadroya dayalı ve kamu hukuku rejimine tabi olarak asli ve sürekli kamu hizmeti görevlerinde bulunamazlar. Ancak kamu kurum ve kuruluşlarında işçi, geçici veya sözleşmeli personel olarak çalıştırılabilirler." hükmüne yer verilmiştir. Mavi kart sahiplerinin kamuda bir kadroya dayalı olarak yani memur statüsünde çalıştırılamayacağı ancak işçi, geçici personel veya sözleşmeli personel olabileceği belirtilmiştir.

Mavi kartlılar, işçi ve geçici personel olarak istihdamları mümkündür, ancak sözleşmeli personel olarak istihdamlarında soru işaretleri mevcuttur.

Bilindiği gibi kamuda sözleşmeli personelin, 4/B'li, 399 sayılı KHK'ya tabi, 5393 sayılı Kanun 49 uncu maddesine göre, teşkilat ve ilgili personel kanunlarında sözleşmeli personel çalıştırılması hükümlerine göre vs. birçok uygulaması mevcuttur.

Peki mavi kart sahiplerinin yukarıda sayılan tüm sözleşmeli istihdam türlerinde çalışma imkanı var mıdır?

KPSS Tercih Kılavuzlarında 399 sayılı KHK'ya tabi sözleşmeli personel pozisyonlarını mavi kartlıların tercih edemeyeceği belirtilmiştir. Ancak, kamuda diğer sözleşmeli personel pozisyonlarında istihdamları noktasında net bir cevap bulunmamaktadır.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 7
5 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
17:33 - Çeyrek altın günü kaç TL'den tamamladı?17:28 - Yozgat Belediye Başkanı Köse'den 'zimmet' açıklaması17:20 - Dolar günü 10 kuruş düşüşle kapattı17:20 - Devlet hastanesinde milyonluk yolsuzluk iddiası!17:12 - Mayısta en fazla şehirlerarası otobüs biletinin fiyatı arttı16:59 - Yolcusunu darbeden taksicinin belgesi iptal edildi16:49 - Bugün karantinaya alınan yerleşim yerleri16:43 - Korona nedeniyle ten rengi değişen Çinli doktor hayatını kaybetti16:32 - Adliyeyi su bastı, çalışanlar içeride mahsur kaldı16:26 - Otogaz fiyatlarına 19 kuruş zam yapıldı
16:25 - Bakan Ziya Selçuk'tan 'telafi eğitimi' açıklaması16:20 - Kars'ta dolmuşçulardan kayyum kayyum sloganı16:17 - Hisarcıklıoğlu'ndan firmalara 'fiyat artışı yapmayın, sürümden kazanın' çağrısı16:10 - MSB'den askere gideceklerle ilgili açıklama16:06 - Vefa Destek Grubu'na saldırmaktan tutuklu CHP'li başkana tahliye16:04 - Sağlık çalışanları için kendini temizleyen maske geliştirdiler16:01 - Milli Güvenlik Kurulu 4 ay sonra yüz yüze toplandı16:00 - Bingöl Belediyesi zabıta alım ilanını düzeltti
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam