4/B ek ödemelerindeki SGK primi kararı değişti

Şanlıurfa İdare Mahkemesinin kararını onayan 21. Hukuk Dairesi, Maddi Hata nedeniyle verdiği onama ilamını kaldırdı ve Şanlıurfa İdare Mahkemesinin verdiği kararı bozdu

Kaynak : Memurlar.Net
Haber Giriş : 21 Mart 2016 08:03, Son Güncelleme : 15 Ağustos 2021 19:01
4/B ek ödemelerindeki SGK primi kararı değişti

21. Hukuk dairesi 4/B'lilerin ek ödemelerinden kesilen SGK primlerinin geri ödenmesine yönelik Şanlıurfa İş Mahkemesinin verdiği olumlu kararı onayan kararını yeniden görüştü.

SGK Avukatının maddi hatanın düzeltilmesi adına yaptığı başvuruyu değerlendiren 21. Yargıtay Hukuk Dairesi verdiği kararda Yargıtay ilamına karşı karar düzeltme yolu bulunmadığına dikkat çekti.

21. Daire, Yargıtay onama ve bozma kararlarında maddi yanılgı bulunması halinde usuli kazanılmış haktan söz edilmeyeceği, maddi yanılgının düzeltilmesi gerektiği, Yargıtay'ın oturmuş ve yerleşmiş içtihatlarından olduğunu belirtti.
SGK'nın talebi olan maddi hata isteminin kabulüne karar vererek Daire daha önce verdiği onama ilanını kaldırdı. Şanlıurfa 1. İş mahkemesinin kararının bozulmasına oybirliğiyle karar verdi. 4/B'lilerin ek ödemelerinden kesilen SGK primlerinin geri ödenmesi talebi Yargıtay tarafından reddedilmiş oldu.

Bu yeni karar, sözleşmeli personelin ek ödemelerinden yapılan sosyal güvenlik kesintilerinde bir yanlışlık olmadığı anlamına geliyor. Dolaysıyla bu yönde açılan davalar Yargıtay'ın bu yeni kararı dolaysıyla artık reddoluncaktır

25 Kasım 2016: 4/B'lilerin ek ödemelerinden kesilen sigorta primleri iade edilecek
28 Ocak 2916: 4/B'lilerin prim kesintilerinin ödemesi Maliye'ye iletildi
29 Ocak 2016: SGK: 4/B prim kesintilerindeki davayı kaybederiz

Bu Habere Tepkiniz

Sonraki Haber