1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

MEB Fen ve Sosyal Bilimler'de ne yapmalı?

MEB, Fen liseleri ile sosyal bilimler liselerine atamalarda ne yapmalı?
26 Mayıs 2017 14:45
+Aa- Yazdır
MEB Fen ve Sosyal Bilimler'de ne yapmalı?

MEB İl İçi yer değiştirme başladıktan sonra hem de iki gün tercih aldıktan sonra Fen ve Sosyal Bilimler liselerini adeta tercihler kapattı. Bu değişikliğin nedeni olarak Danıştay kararı gösterildi.

Açıklamaya göre Yönetmeliğin 29. maddesi Danıştay tarafından durdurulmuş.

Nedir bu madde?

Fen liseleri ile sosyal bilimler liselerine atama
MADDE 29 - (1) Fen liseleri ve sosyal bilimler liselerine atanmak üzere başvuruda bulunan öğretmenler tercihleri de dikkate alınarak hizmet puanı üstünlüğüne göre valiliklerce atanır.

Bu maddenin anlamı nedir?

Bilindiği gibi Fen ve Sosyal Bilimler Liselerine her dönemde sınav ile öğretmen alımı yapılırdı. MEB buna 17.04.2015 tarihli yönetmelik ile son verdi. Ayrıca neredeyse tüm fen ve sosyal bilimler liseleri proje okulu kapsamına alınarak normal atama sisteminin dışına çıkarıldı. Bir kısmından vazgeçildi. Ayrıca Anadolu Öğretmen Liselerinin kapatılması sonucu bu okullar genellikle fen veya sosyal bilimler liselerine dönüştürüldüler.

MEB in 2015 te yaptığı değişikliğe açılan davada yargı bu okulların statü itibariyle özel okullar olduğuna öğretmen alımının da farklı olması gerektiğine karar verdi.

Bu karar ne zaman verildi?

Bu karar tam bir yıl önce verildi. Bu karara rağmen MEB hiçbir adım atmadı. Düzenleme yapması gerekirken yapmadı. Hatta yargı kararına rağmen milli eğitim müdürlüklerini uyarmadı (uyardı ise de onlar uymadı) daha bir hafta önce bile norm fazlası atamalarında dahi bu okullara öğretmen atandı. Başka atama gruplarında da aynı hata yapıldı.

Mmebbis sistemini düzeltmek MEB'in aklına, yer değiştirme süreci başladıktan sonra geldi.

MEB'in açıklamasında da sorun var?

Açıklama şöyle idi.

Sadece Fen Liseleri ile Sosyal Bilimler Liselerinde halen görev yapanlar ile daha önce bu türdeki eğitim kurumlarında görev yaparken ayrılmış olanlardan ayrıldıkları tarihten itibaren aradan beş yıldan fazla süre geçmemiş olanlar bu eğitim kurumlarını tercih edebileceklerdir.

Bu açıklamada yer alan;

"daha önce bu türdeki eğitim kurumlarında görev yaparken ayrılmış olanlardan ayrıldıkları tarihten itibaren aradan beş yıldan fazla süre geçmemiş olanlar bu eğitim kurumlarını tercih edebileceklerdir."

ibaresinin hukukta yani mevzuatta karşılığı yok.

Evet bu yöntem kullanılabilir ama mevzuatla yapılması gerekir.

MEB ne yapmalı?

MEB bugünden tezi yok bir açıklama yapmalı ve Fen ile Sosyal Bilimlere hangi yöntemle ve ne zaman öğretmen alınacağını duyurmalıdır. Ve bu konuda yönetmelik düzenlemesini yapmalıdır. Hatta gerekirse yer değiştirme sürecini uzatmalı ve kısa bir düzenleme ile sorunu çözmelidir. Örneğin hizmet puanının yanı sıra değerlendirme formu devreye sokulabilir. ( liyakati ölçen yüksek lisans/doktora eğitimi, kıdem, bu tür kurumlardaki hizmetler aylıkla ödül/ ödül, yayınlanmış eserler, geçmişte sınav ile her türlü Anadolu lisesi ile fen ve sosyal bilimler liselerine atanıp yapılan görevler. ..)

Değerlendirilerek bir sistem kurulabilir ya da yeniden sınava dayalı bir sisteme dönülebilir. Dönüşen okullardaki öğretmenlerin kadroları bu kurumlardan ayrılacakları zamana kadar korunabilir...

Bunlar tabii ki tartışmaya açık konular ama MEB' in bir an önce açıklama yapması elzemdir.

Susarak geçirilecek süreler MEB'e olan güveni azaltmaktadır.

Öğretmenlerden mağdur olduğunu düşünen varsa durumlarını da içeren ( daha önce bu kurumlara çalışmış olmak, halen bu tür bir kuruma dönüşen bir kurumda çalışıyor olmak, sınavla bu tür kurumlara atanmış olmak... ) ve atanmak istedikleri kurumu/kurumları ve atanma taleplerini içeren bir dilekçeyi kurumlarına vermelerini öneririz. Gelecek cevaba göre yargıyı düşünebilirler.

Maksut Balmuk

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 5 10
13 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
07:32 - İstanbul'un %41.5'i aşı olmak istemiyor07:24 - Bilim insanlarından çağrı: Aşı seferberliği başlatalım07:15 - ByLock'çu Keynes, FETÖ'ye travma yaşatmış07:06 - Yangında ev eşyaları zara görenlere Bursa'dan destek07:00 - Afgan göçüne karşı 3 önlem06:53 - Ormanları kim yakıyor
06:45 - KHK'lıları aklayacak ama hukukla değil06:35 - Yangınların devam ettiği Akdeniz'de kuvvetli rüzgar bekleniyor06:28 - Pentagon, tüm personeline aşı veya test yaptırma şartı getirdi06:20 - Evinin balkonundan etrafa ateş açarken kendisini vuran kişi yaşamını yitirdi05:55 - Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde orman yangını başladı03:38 - İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik
03:24 - Görevinde yükselen hakim ve savcıların listesi yayımlandı03:19 - Türkiye Bursları Yönetmeliğinde Değişiklik03:04 - YÖK'ün eski başkanı başdanışmanlığa atandı00:48 - THK: 20 hava aracı ülkemizin her bölgesindeki yangınlara müdahalede bulunuyor00:27 - Rektör Övzar YÖK Başkanı olarak atandı
00:21 - 21 ilde çıkan 63 yangının 42'si kontrol altına alındı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Memur Sen'in 2022 yılı için yüzde 21, 2023 yılı için yüzde 17'lik maaş zammı talebi sizce karşılanabilir mi?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam