1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Mesleğe giriş öncesi üniversite mezunu olan polis, hizmet birleştirmesi yaparsa, emeklilik yaşı değişir mi?

18 Aralık 2017 11:00
Yazdır
Mesleğe giriş öncesi üniversite mezunu olan polis, hizmet birleştirmesi yaparsa, emeklilik yaşı değişir mi?

2005 yılında mesleğe giren bir polis memuru 1999 ila 2003 yılları arasındaki hizmetlerini saydırırsa, daha erken emekli olabilir mi?

SORU: 2005 yılından beri 4 yıllık fakülte mezunları polis olarak mesleğe giriyor ve polislerin aslında iyi bilmediği daha doğrusu kurumunda doğru düzgün tatmin edici bilgi veremediği bir konu. Mesleğe başlamadan önceki üniversiteyi meslekten saydırmak.

13.01.1979 doğumluyum

1997-1998 arasında 98 gün ssk pirim ödemem var hizmet borçlanması ile birleştirdim

1999-2003 arası 4 yıllık fakülteyi ödersem maaşlı emeklilik yaşım değişir mi?

22.12.2005 tarihinde polis memuru olarak başladım halen çalışıyorum.

1999-2003 tarihleri arasında okul süresini borçlanan polis memurunun emeklilik yaşı değişir mi?

CEVAP: Sorunuz özelinde bu konuyu genel olarak değerlendirmekteyiz.

1- Hangi tarihte göreve başladığına bakılmaksızın Emniyet Hizmetleri Sınıfına dahil Polis memurlarının azami çalışabilecekleri yaş hadleri 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu Madde 40 hükmünde belirlenmiştir. Bu durum şöyledir;

II - Emniyet mensupları:
1 - Her derecedeki emniyet müdürleri ve emniyet ve polis müfettişleri 60
2 - Emniyet müfettiş yardımcıları ve emniyet amirleri 58
3 - Başkomiser, komiser ve komiser 56
4 - Kıdemli başpolis memuru, başpolis memuru ve polis memurları 55

Emniyet mensupları bu belirtilen yaş hadlerine kadar rütbelerindeki görevlerinde kalabiliyorlar, diğer memurlar gibi 65 yaşlarının dolum tarihine kadar görevde kalamıyorlar.

2- 8 Eylül 1999 tarihinden sonra memur olarak göreve başlayan erkek memurların azami çalışabilecekleri yaş haddi 60'tır. 25 hizmet yılını da doldurduklarında emekli olabiliyorlar. Ancak, bu durum emniyet mensupları gibi yaş haddi uygulananlar için geçerli değildir.

3- Borçlanma suretiyle emeklilik yaşı avantajı, yani daha önce yaş grubunu dolduracak olanlar, kademeli yaş grubuna girenlerdir. Kademeli yaş grubu 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu Geçici Madde 205 hükmünde belirlenmiştir. 8 Eylül 1999 tarihinden sonra göreve başlayan memurlar kademeli yaş grubuna dahil değillerdir.

4- 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile getirilmiş olan okul süresinin borçlanmasının yaş avantajı sağlamayacağını değerlendirmekteyiz.

5- Okul süresinin geçmiş olduğu tarihlerin, 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu Geçici Madde 205 hükmü gereği kademeli yaş gruplarının belirlendiği 23/05/2002 tarihinden önceye sarkması nedeniyle, kademeli yaş grubuna dahil edilemezsiniz.

6- Sizin emeklilik yaş grubunuz yukarıdaki rütbelere göre hangi gruba girerseniz o yaş grubunun olacağını değerlendirmekteyiz.

7- Borçlanmanızın sadece hizmet süresini artıracağını, bunun da emekli olduğunuzda emekli aylık ve emekli ikramiye tutarınızı yükselteceğini değerlendirmekteyiz.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 4 7
8 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
Sizce, Kurban Bayramı tatili 9 güne çıkarılmalı mı?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam