1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Adaylar açıklama bekliyor... Öğretim elemanı ilanları ne zaman başlayacak?

Yükseköğretim Kurulunun, izin verme yetkisinin kaldırılması ile birlikte yaklaşık üç aydır öğretim elemanı ilanları yayımlanmıyor. Adaylar ilanların ne zaman başlayacağı ile ilgili açıklama bekliyor...
12 Eylül 2018 10:00
Yazdır
Adaylar açıklama bekliyor... Öğretim elemanı ilanları ne zaman başlayacak?

Yükseköğretim Kurulunun, izin verme yetkisinin kaldırılması ile birlikte yaklaşık üç aydır öğretim elemanı ilanları yayımlanmıyor. Adaylar ilanların ne zaman başlayacağı ile ilgili açıklama bekliyor...

Hatırlanacağı üzere, 23 Temmuz 2018 tarihli haberimizde; 09 Temmuz 2018 günü Resmi Gazete'de yayımlanan 703 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin geçici 10 uncu maddesi ile 78 sayılı Yükseköğretim Kurumları Öğretim Elemanlarının Kadroları Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin yürürlükten kaldırılması ile birlikte Cumhurbaşkanınca yapılacak yeni bir düzenlemeye kadar Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının üniversitelere öğretim elemanı kadro izni verme yetkisinin yürürlükten kaldırıldığını gündeme getirmiştik.

Bununla birlikte, 07 Ağustos 2018 tarihli haberimizde ise; Uyum düzenlemelerinin üzerinden bir ayı yakın bir süre geçtikten sonra Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının web sayfasında yer alan "Akademik Kadro İlanları" menüsüne baktığımızda ilanların vakıf üniversiteleri de dahil olmak üzere neredeyse tamamen sona erdiğini ve akademisyenlik hayali kuran genç mezunların Öğretim Görevlisi ve Araştırma Görevlisi kadro ilanlarının ne zaman açılacağı ile ilgili Yükseköğretim Kurulundan açıklama beklediğini dile getirmiştik.

Aradan geçen bir aylık süre içerisinde konu ile ilgili gelişme yaşanmaz iken, Yükseköğretim Kurulu web sayfasından takip edilen Öğretim Görevlisi ve Araştırma Görevlisi kadro ilanlarının da halen adaylara duyurulamadığını görüyoruz.

Yılın son dört aylık periyoduna girdiğimiz bu günlerde, ALES ve yabancı dil koşullarını sağlayan ancak üniversiteler tarafından kadro ilanı yapılamadığı için beklemede olan adayların konu ile ilgili açıklama da yapılmadığı için kafa karışıklığı devam ediyor.

Bu kapsamda, devlet ve vakıf üniversiteleri ile birlikte artık 200'ü aşan yükseköğretim kurumu sayısı göz önüne alındığında, bu kurumların öğretim elemanı ihtiyacı hem de bekleyen aday sayısı gün geçtikçe arttığından uyum düzenlemelerinin getirdiği bürokratik süreçlerin kısa sürede çözülmesi gerekmektedir.

Yavuz Selim KAPLAN

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
19 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
Sizce, Ankara Büyükşehir Belediyesini, hangi aday kazanır?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam