1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Kadro dolu iken başka birisi o kadroya vekaleten atanabilir mi?

Sayıştay Başkanlığı, özel kalem müdürü kadrosu özelinde kadro dolu iken başka birinin o kadronun görevini yapmak üzere vekaleten atanamayacağını belirtti.
07 Kasım 2018 15:22
Yazdır
Kadro dolu iken başka birisi o kadroya vekaleten atanabilir mi?

Sayıştay Başkanlığı, özel kalem müdürü kadrosu özelinde kadro dolu iken başka birinin o kadronun görevini yapmak üzere vekaleten atanamayacağını belirtti.

Sayıştay Başkanlığının, Afyonkarahisar Belediyesine yönelik 2017 yılı denetim raporunda, özel kalem müdürü kadrosu dolu iken o kadroya başka birinin vekaleten atanamayacağına yer verildi.

Bu uygulama sadece belediyelerde değil Bakanlıklarda da yaşanmaktadır. Örneğin A Bakanlığında bir Genel müdürü kararname çıkmadan sen özel kalem müdürlüğünde görevlisin denilmekte sonra da o genel müdür kadrosuna vekaleten atama yapılmaktadır. Oysaki Genel Müdür, Cumhurbaşkanlığı kararı çıkmadığı sürece görevdedir ve o kadro doludur.

İŞTE SAYIŞTAY BAŞKANLIĞININ 2017 DENETİM RAPORUNDA YER ALAN TESPİT

BULGU 22: Dolu Olan Özel Kalem Müdürlüğü Kadrosuna Başka Bir Memurun Görevlendirilmesi Ve Harcama Yetkililiğini Kullanması

Afyonkarahisar Belediyesinde özel kalem müdürlüğü kadrosu dolu olduğu halde başka bir memurun, kadroya vekalet ettirildiği; vekalet ettirilen memurun harcama yetkilisi olarak görev yaptığı görülmüştür.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun "Vekalet görevi ve aylık verilmesinin şartları" başlıklı 86 ncı maddesine göre; memurların kanuni izin, geçici görev, disiplin cezası uygulaması veya görevden uzaklaştırma nedenleriyle işlerinden geçici olarak ayrılmaları halinde yerlerine kurum içinden veya diğer kurumlardan veya açıktan vekil atanabileceği ve yine boş kadrolara ait görevlerin memurlara vekaleten gördürülebileceği belirtilmiştir.

5393 sayılı Belediye Kanunu'nun "Harcama yetkilisi" başlıklı 63 üncü maddesinde; "Belediye bütçesiyle ödenek tahsis edilen her bir harcama biriminin en üst yöneticisi harcama yetkilisidir." denilerek harcama yetkilisinin tanımı yapılmış, 5018 sayılı Kamu Mali Yönetim ve Kontrol Kanunu'nun "Harcama yetkisi ve yetkilisi" başlıklı 31 inci maddesinde de, "Bütçeyle ödenek tahsis edilen her bir harcama biriminin en üst yöneticisi harcama yetkilisidir." denilmektedir.

5018 sayılı Kanuna dayanılarak çıkarılan 1 seri numaralı Harcama Yetkilileri Hakkında Genel Tebliğ'in "Harcama Yetkililerinin Belirlenmesi" başlıklı 2 nci bölümünde ;"5018 sayılı Kanunun 5436 sayılı Kanunla değişik 31 inci maddesinin birinci fıkrasında bütçeyle ödenek tahsis edilen her bir harcama biriminin en üst yöneticisi harcama yetkilisi olarak belirlenmiştir. Bu hüküm uyarınca bütçe sınıflandırması harcama yetkilisini belirleyen temel unsur olmaktadır." Hükmü yer almakta olup harcama yetkisinin kim tarafından kullanılacağı açıkça belirtilmiştir.

Yukarıda yer alan mevzuat hükümleri çerçevesinde, Afyonkarahisar Belediyesinde

özel kalem müdürü kadrosuna 15.05.2017 tarihinde atanan ve halen bu kadroda bulunan

(......... ) başka bir göreve atanmadığı sürece (............. )'ın özel kalem müdürlüğüne vekaleten

görevlendirilmesi ve harcama yetkililiği yetkisini kullanmasının 657 ve 5018 sayılı Kanunlara aykırı olduğu değerlendirilmektedir.

Müdür kadrosunda bulunan kişinin harcama yetkilisi olarak harcama yetkisini kullanması gerekir. Şöyle ki belirtilen mevzuat hükümleri çerçevesinde ilgili birimin en üst yöneticisi olan müdür kadrosunda bulunan memurun, harcama yetkilisi olması gerekmektedir. Bu kişi görevden alınmadığı ve bu kadro boş olmadığı sürece bu yetkileri başka birinin kullanması mümkün değildir.

Sonuç olarak; dolu olan özel kalem müdürlüğü kadrosuna vekaleten görevlendirme yapılması ve harcama yetkisinin devredilmesi uygulamasının mevzuata uyarlı olmadığı değerlendirilmektedir.

Kamu idaresi cevabında; Aynen; "Belediyemiz Özel Kalem Müdürlüğü kadrosuna atanmış yetkilinin aynı zamanda harcama yetkilisi olarak da görev yapması sağlanacaktır." Denilmektedir.

Sonuç olarak Kamu idaresi cevabında, önerimize uyulacağı ifade edilmiş olsa da bulgu konusu husus, denetim dönemi olan 2017 yılına ilişkin olarak mevzuata aykırılık teşkil etmektedir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
11 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
13:46 - Erciyes Üniversitesi 'canlı model' arıyor13:43 - Bu bölümde burs ve iş garantisi işe yaradı, kontenjanlar doldu13:35 - Konut satış adedi faiz indirimiyle 1 milyonu aşacak13:31 - Adnan Oktar operasyondan böyle kurtulmuş13:25 - Türkiye'nin en ilginç tarım fuarı bu ilimizde açıldı13:23 - İBB'de 50 gazeteci işten çıkarıldı13:20 - Avukat çift ve oğullarını ölüm ayırdı13:14 - Emniyet uyardı... Bu numaralar ararsa bilgilerinizi vermeyin13:13 - Borsa günün ilk yarısında yükseldi13:11 - Bakan Yardımcısının hayatını kaybettiği kazadaki yaralıların durumu iyi
13:06 - Plaj temizliğinde bulundu...1985 üretim tarihli 34 yıllık13:03 - 8 yaşındaki çocuğun şaşırtan hobisi12:55 - Tayin ve atama yaptırma vaadiyle dolandırdılar12:50 - Akdeniz'de 4,3 büyüklüğünde deprem12:47 - Pençe Harekatında PKK'lı 5 terörist etkisiz hale getirildi12:46 - İstanbul'da Bylock kullanıcısı 15 kişiye gözaltı kararı12:35 - Antalya'da doktora darp eden şahıs serbest bırakıldı12:33 - İzmir'deki orman yangınının genişlemesi durduruldu
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
3 HDP'li belediyeye kayyum atandı. Bu kararı;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam