1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Tebligat sonrasında rapor alan memura aylıktan kesme cezası verilebilir mi?

Bir bakanlıkta yaşanan olayda, başka bir il'e görevlendirme tebligatı sonrasında, tebligatı almayan ve amirlerinden izin almayarak bir hastaneye gidip sağlık raporu alan ve bu sağlık raporu hastalık iznine dönüştürülen memura verilen cezayı idare mahkemesi iptal etti ama Bölge İdare Mahkemesi, cezayı onadı
06 Şubat 2019 14:25
+Aa- Yazdır
Tebligat sonrasında rapor alan memura aylıktan kesme cezası verilebilir mi?

Bir bakanlıkta yaşanan olayda, bir şoför Cuma günü başka bir ile gitmek üzere görevlendirilir. Şoför, 2 günlük görevin kendisine tebliği sırasında, hasta olduğunu, ertesi gün Cumartesi olduğu için rapor almadığını, mesai bitimine iki saat kala görev tevdi edildiğini belirterek rapor alacağını belirtmiştir. 15:30'da görevini terk ederek hastaneye gitmiş ve Kulak Burun Boğaz uzmanından 1 günlük rapor almıştır. Bu rapor da kurumunca hastalık iznine dönüştürülmüştür.

Açılan soruşturmada, şoföre, "Kasıtlı olarak verilen emir ve görevleri tam olarak ve zamanında yapmamak, görev mahallinde kurumunca belirlenen usul ve esasları yerine getirmemek" fiilin işlediği gerekçesiyle aylıkta kesme cezası verilmiştir. Cezaya itiraz da reddilmiştir.

Cezanın iptali için açılan davada, İdare Mahkemesi, alınan sağlık raporuna atıfta bulunarak, davacının eylemininin kasıtlı olarak amirlerin bilgisi dışında görev yerini terk etme olarak değerlendirilemeyeceği gerekçesiyle, verilen disiplin cezasının iptaline karar verilmiştir.

Ancak, itiraz sürecinde, bölge idare mahkemesi, o ana kadar rapor almamış olan memurun, tebliat sonrasında rapor almış olmasının, göreve gitmeme kasdı taşıdığı sonucuna ulaşmış ve oyçokluğuyla idare mahkemesi kararını bozmuştur. Bir üye ise idare mahkemesi kararının hukuka uygun olduğunu belirterek onanması gerektiği yönünde şerh belirtmiştir.

İŞTE MAHKEME KARARI

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
23 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
04:51 - Kastamonu'da gece yarısı felaket: 6 ev küle döndü04:09 - Muğla'nın Datça ilçesi açıklarında 4.0 büyüklüğünde deprem meydana geldi02:13 - Bursa'da silahlı kavgada 1'i polis iki kişi yaralandı01:17 - Bireysel Emeklilik Sistemi Hakkında Yönetmelikte Değişiklik00:48 - Bingöl'de 3.6 büyüklüğünde deprem meydana geldi00:30 - Çavuşoğlu, Almanya'da eski Şansölye Schröder Gabriel ile görüştü
00:27 - Bakan Koca'dan 'Dünya Ebeler Günü' mesajı: Sağlık hizmetleri doğumla başlar00:05 - THY, akılcı hamleyle yılın ilk 3 ayında kara geçti00:04 - Çakışan iki sınav ertelendi ama yine çakışıyor00:02 - 6 Mayıs 2021'den önemli gündem başlıkları00:01 - Araştırma: 6 ila 7 saat gece uykusu kalp sağlığı daha faydalı00:00 - Bingöl karakovan balı ile bağışıklığınızı güçlendirin
23:54 - Chelsea - Manchester City maçı İstanbul'da oynanacak23:52 - Jandarma ekibi iftarını uygulama noktasında yaptı23:44 - DPÜ'lü Araştırma görevlisi Resul Ay'dan uluslararası başarı23:41 - Kiralık villalara talep 8 kat arttı23:40 - Sıcaklıkların artmasıyla birlikte kene tehlikesine dikkat!
23:38 - Hal ile market arasındaki fiyat farkı dudak uçuklatıyor
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam