1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Tebligat sonrasında rapor alan memura aylıktan kesme cezası verilebilir mi?

Bir bakanlıkta yaşanan olayda, başka bir il'e görevlendirme tebligatı sonrasında, tebligatı almayan ve amirlerinden izin almayarak bir hastaneye gidip sağlık raporu alan ve bu sağlık raporu hastalık iznine dönüştürülen memura verilen cezayı idare mahkemesi iptal etti ama Bölge İdare Mahkemesi, cezayı onadı
06 Şubat 2019 14:25
Yazdır
Tebligat sonrasında rapor alan memura aylıktan kesme cezası verilebilir mi?

Bir bakanlıkta yaşanan olayda, bir şoför Cuma günü başka bir ile gitmek üzere görevlendirilir. Şoför, 2 günlük görevin kendisine tebliği sırasında, hasta olduğunu, ertesi gün Cumartesi olduğu için rapor almadığını, mesai bitimine iki saat kala görev tevdi edildiğini belirterek rapor alacağını belirtmiştir. 15:30'da görevini terk ederek hastaneye gitmiş ve Kulak Burun Boğaz uzmanından 1 günlük rapor almıştır. Bu rapor da kurumunca hastalık iznine dönüştürülmüştür.

Açılan soruşturmada, şoföre, "Kasıtlı olarak verilen emir ve görevleri tam olarak ve zamanında yapmamak, görev mahallinde kurumunca belirlenen usul ve esasları yerine getirmemek" fiilin işlediği gerekçesiyle aylıkta kesme cezası verilmiştir. Cezaya itiraz da reddilmiştir.

Cezanın iptali için açılan davada, İdare Mahkemesi, alınan sağlık raporuna atıfta bulunarak, davacının eylemininin kasıtlı olarak amirlerin bilgisi dışında görev yerini terk etme olarak değerlendirilemeyeceği gerekçesiyle, verilen disiplin cezasının iptaline karar verilmiştir.

Ancak, itiraz sürecinde, bölge idare mahkemesi, o ana kadar rapor almamış olan memurun, tebliat sonrasında rapor almış olmasının, göreve gitmeme kasdı taşıdığı sonucuna ulaşmış ve oyçokluğuyla idare mahkemesi kararını bozmuştur. Bir üye ise idare mahkemesi kararının hukuka uygun olduğunu belirterek onanması gerektiği yönünde şerh belirtmiştir.

İŞTE MAHKEME KARARI

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
23 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
16:18 - İstanbul Havalimanı'na 6 yeni hava yolu şirketi daha geliyor16:15 - Evinde silahla yaralanan polis memuru hayatını kaybetti16:11 - MİT'e internet üzerinden üç yabancı dilde ihbar geliyor16:07 - Manisa'da artçılar devam ediyor16:00 - İsrail gazetesi Hakan Fidan'ı hedef gösterdi15:56 - İki şehri karşı karşıya getiren 'domuz yağı' krizi sürüyor15:54 - Bursa'da adli görüşme odaları hizmete girdi15:50 - TBMM Genel Kurulu toplandı15:43 - Rekabet Kurulu'ndan 5 sigorta şirketine para cezası15:38 - Gümrük muhafaza memuru evinde ölü bulundu
15:31 - Gezi Parkı davasında Osman Kavala'nın tutukluluğuna devam15:30 - Kılıçdaroğlu: Benim vergimi, benim insanım için kullanacaksın15:28 - Yargıtay 9. Ceza Dairesine yeni görev15:23 - Bakan Soylu'dan, Manisa'daki depreme ilişkin açıklama15:09 - İHH depremden etkilenen Süryani Kilisesine yardım yaptı15:04 - Bakan Koca, enkazdan çıkarılan Yamış ile onu çıkaran Emine Kuştepe'yi buluşturdu14:54 - Valilikten depremde yaralanma ve hasar yok açıklaması14:51 - Dışişleri'nden, ABD'ye 'Konsolosun katilini serbest bırakmayın' çağrısı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk 'Herkes üniversite okumak zorunda değil. Meslek liselerine olumsuz yaklaşmamalıyız' dedi. Katılıyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam