1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Bozok Üniversitesi atama izninin yarısı kadar naklen tayine kontenjan ayırdı!

Yozgat Bozok Üniversitesi 2019 yılı için ayrılan kontenjanın yarısı kadar idari personele naklen tayin hakkı verdi.
12 Eylül 2019 16:45
Yazdır
Bozok Üniversitesi atama izninin yarısı kadar naklen tayine kontenjan ayırdı!

Bildiğiniz gibi, yükseköğretim kurumlarında görev yapmakta olan 657 sayılı Kanuna tabi idari personelin son yıllarda yaşadığı naklen tayin mağduriyetini yaptığımız farklı haberlerle dile getirerek sorunun çözümüne henüz varamasak bile bu konuda bir farkındalık yaratmayı başarabildiğimizi düşünüyoruz.

Hatta, Üniversitelerde görev yapan 657 sayılı Kanuna tabi idari personele naklen tayin hakkı verilebilmesi için TBMM'ye kanun teklifi verildiğini 29 Temmuz 2019 tarihli haberimizde duyurmuştuk.

Bu güzel gelişme henüz TBMM açılmadığı için taslak olarak komisyonda beklemektedir. Ancak, bazı üniversitelerimiz yaşanan mağduriyetlere geçici de olsa bir nebze çözüm bulabilmek amacıyla Senatoları tarafından yürürlüğe koydukları kurumsal yönergelerle süreci yönetmeye devam etmektedir.

Bu doğrultuda, Yozgat Bozok Üniversitesi tarafından 09 Eylül 2019 tarihinde yapılan duyuruya göre; ilgili üniversitenin Senato kararı ile yürürlüğe koyduğu "Yozgat Bozok Üniversitesi İdari Personel Naklen Tayin Yönergesi"ne göre 657 sayılı Devlet Memurları Kanuna tabi olarak görev yapmakta olan 5 (beş) idari personele naklen tayin hakkı verilecektir.

Yönergeye baktığımızda, çoklu değerlendirme yöntemi (eş, sağlık ve üst öğrenim) ve hizmet süreleri esas alınarak belirlenen ölçütler çerçevesinde idari personele naklen tayin için başvuru hakkı tanındığı, ilgili üniversitede geçen hizmetin daha öncelikli olduğu, sağlık mazereti puanlarında ise değerlendirmenin Komisyonuna bırakıldığı ve komisyonda da raporları incelemek üzere Başhekim görevlendirildiği görülmektedir.

Diğer taraftan, Yozgat Bozok Üniversitesine Cumhurbaşkanı kararı ile bu yıl atama yapılmak üzere birinci dağıtımda 3 (üç), ikinci dağıtımda 8 (sekiz) olmak üzere toplam 11 kontenjan verilmiştir. İlgili yükseköğretim kurumu kendisine tahsis edilen az sayıdaki atama iznine rağmen 5 (beş) idari personele bu yıl için naklen tayin hakkı vererek sınırlı imkanlara rağmen iyi düzeyde kontenjan ayırmıştır.

Bu kapsamda, üniversitelerde görev yapmakta olan idari personelin naklen tayin mağduriyetini giderebilecek henüz kanun ya da Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi/Kararı düzeyinde üst düzenleme bulunmadığından, Yozgat Bozok Üniversitesinin bu iyi uygulama örneğinden tüm devlet üniversitelerinin faydalanması yararlı olacaktır.

Yavuz Selim KAPLAN

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
17 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
12:37 - Erzincan'daki FETÖ operasyonda 5 şüpheli gözaltına alındı12:27 - Çeyrek altın ne kadar?12:20 - Tutuklanan 111 askerden her rütbeden yüzde 10'u ihraç edilmiş12:16 - Sulama kanalına düşen inşaat işçisi kayboldu12:15 - Kişisel veri ihlaline yapan kurumlara yüz binlerce lira ceza geldi12:13 - 10 yıldır aranan hükümlü, sahte polis kimliğiyle yakalandı12:08 - Adnan Oktar suç örgütü yargılamasında Oktar Babuna savunmasını yaptı12:05 - Gün ortası döviz fiyatları12:03 - MEB'de 'Eğitimde Birlikteyiz' projesi başladı12:01 - Beşiktaş Kulübü Başkanı istifa edeceğini açıkladı
11:59 - Belediye başkanı çöp topladı, temizlik yaptı11:55 - 'Büyük bir deprem işaretçisi olarak değerlendirmek mümkün değil'11:47 - Valilik: Şu ana kadar deprem hasarı ile ilgili ihbar yapılmadı11:46 - Veliler okula gelemeyince, müdür velilerin ayağına gitti11:40 - 'Rusya'ya E-vize 30 gün için ücretsiz'11:39 - Atatürk Havalimanı'nın bir bölümü için yıkım ihalesine çıkılıyor11:36 - YLSY sözlü sınavları Ekim'de yapılacak11:34 - 1 milyonu zimmetine geçiren müdüre gözaltı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Okulunuzda, İngilizce dersi, Devletin verdiği kitaplardan mı okutuluyor?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam