1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Güvenlik soruşturması yeniden getirilmemeli!

Anayasa Mahkemesi kararından sonra hükümetin güvenlik soruşturmalarında ne yapacağı merak ediliyor. Ancak, kamuya personel alımlarında, 3 yıl boyunca uygulanan güvenlik soruşturması uygulaması büyük mağduriyetler yaratmış olup, yaşanan bu tecrübe, güvenlik soruşturmalarında 2016 yılından önceki düzenlemelerin daha yararlı olacağını göstermektedir.
22 Ocak 2020 11:00
Yazdır
Güvenlik soruşturması yeniden getirilmemeli!

Bilindiği üzere, 2016 yılındaki FETÖ darbesi sonrasında, aşçıdan mühendise, ebeden kütüphaneciye, öğretmenden sözleşmeli personel alımına kadar tüm personel alımlarına güvenlik soruşturması yaptırılması zorunluluğu getirildi.

Ancak, 3 yıllık uygulamada çok sayıda mağduriyet ortaya çıktı. İşe girecek adaylar, akrabalarındaki kayıtlarından dolayı, yani babaları, kardeşleri, amcaları, teyzeleri, kuzenlerinden dolayı kamuya girmedi. Bazı olaylarda, kişi hakkında Savcılıkça takipsizlik kararı verilmiş olmasına rağmen, sorunlar yaşandı.

Kamu kurumu yetkilileri, gelen istihbarat bilgi notlarını değerlendirebilecek yeterlilikte bir bilgi birikimine sahip olmadıkları için onulmaz yaralar açıldı.

Yanlış ve sorunlu uygulamalardan dolayı binlerce dava açıldı, binlerce aday da Devletine küstü.

Geriye doğru 3 yıllık süreç analiz edildiğinde, 4045 sayılı Kanununda yer alan ve 2016 yılından önce uygulanan sistemin daha uygun olduğu görülmektedir. Bu bağlamda, gizililik dereceli birimler ile askeri ve emniyet birimleri haricinde, kamuya girişte adaylara güvenlik soruşturması yaptırılmamalıdır. 2016 yılından önce uygulanmış olan bu sisteme geri dönülmelidir.

657 sayılı Kanunun 48. maddesinde zaten "Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suç" işleyenlerin memur olmayacağı açık bir şekilde belirtilmiştir. Dolaysıyla, kamuya girecek aday, 657 sayılı Kanunun 48/A-5 alt bendinde yer bir cezayı almamış ise, memur olabilmeli bunun dışında ayrıca bir güvenlik soruşturması yapılmamalıdır.

Ülkemizin yavaş yavaş da olsa emniyet ve güvenlik eksenli bir yapıdan özgürlükçü bir kamu yönetimi düzenine geçişte fayda bulunmaktadır.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
67 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
05:12 - ABD Dışışleri Bakanlığı İdlib'deki Türk askerlerine yönelik saldırıyı kınadı05:11 - Edirne'de mülteciler Yunanistan sınırına akın ediyor05:01 - İşyeri Hekimi ve Diğer Sağlık Personelinin Görev, Yetki, Sorumlulukları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik05:00 - İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliğinde Değişiklik04:57 - İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumlulukları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik04:49 - Bakan Akar sınırın sıfır noktasında04:42 - Bahçeli: Güç ve zor kullanmak kaçınılmazdır04:04 - Kılıçdaroğlu, TBMM Başkanı Şentop ile telefonla görüştü02:41 - CHP'li Öztrak: TBMM'yi kapalı oturumla toplantıya çağırıyoruz02:39 - İdlib'teki saldırı Rusya'nın İstanbul Başkonsolosluğu önünde protesto edildi
02:26 - Bakanlardan şehit askerler için başsağlığı mesajı02:17 - HAK-İŞ Genel Başkanı Arslan: Acımız büyük, milletimizin başı sağolsun02:09 - Hatay'daki yaralı asker sayısı açıklandı02:03 - Avrupa Parlamentosu Raportörü Sanchez'den İdlib açıklaması01:59 - Türk Savaş uçakları Suriye'de01:53 - Yaralı askere kan vermek için vatandaşlar hastaneye akın etti01:50 - Altun'dan, Güvenlik zirvesi sonrası açıklama01:50 - Bakan Yardımcısı Sayan: Sosyal ağlar üzerinden yapılan haberlere itibar etmeyin
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
MEB, yeniden sınıf tekrarına geri dönüyor. Sınıf tekrarı olmalı mı?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam