1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Boşanmalarına rağmen birlikte yaşayarak yetim veya dul aylığı alanlar!

Resmi olarak boşanmış olan ancak fiili olarak birlikte yaşamaya devam eden hak sahiplerinin sosyal güvenlikte karşılaşacağı riskler
02 Ağustos 2020 12:57
Yazdır
Boşanmalarına rağmen birlikte yaşayarak yetim veya dul aylığı alanlar!

5510 sayılı Kanunun yürürlük tarihi olan 1 Ekim 2008 tarihine kadar, boşanmalarına rağmen birlikte yaşamaya devam edenler, sosyal güvenlik hukukunda yetim veya dul aylığı almaya devam edebilmekteydiler.

Ancak, 1.10.2008 tarihinden itibaren bu halde bir şikayet sonucunda veya ihbar sonucunda Sosyal Güvenlik Kurumunca yapılan inceleme sonucunda bir tespit olduğunda ister 2008 yılından önce ister 2008 yılından sonra bağlanmış olan yetim aylıkları kesilmektedir.

5510 sayılı Kanun Madde 56 da bulunan hüküm ile, Eşinden boşandığı halde, boşandığı eşiyle fiilen birlikte yaşadığı belirlenen eş ve çocukların, bağlanmış olan gelir ve aylıkları kesilmektedir ve bu kişilere ödenmiş olan tutarlar geri alınmaktadır.

Hak sahiplerinden eş ve kız çocuklara aylık bağlanmasında aranılan genel şartlarla birlikte artık yukarıda belirttiğimiz şart da aranmaktadır. Bu şartın mutlaka ilk aylık bağlanmasında tespit edilmesi imkanı bulunmadığından, bu tespit Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılan şikayetler sonucunda sonradan yapılsa da bağlanmış olan aylıklar geri alınmaktadır.

Değerlendirmemiz:

Sosyal güvenlik kapsamında bazı şartlara bağlı olarak yapılan ödemelerin, bu şartları bir şekilde farklı kazanma yollarının seçilmesinin uygun olmadığını, yani toplumda rahatsızlık uyandıran ve yine toplumda ifade edildiği şekliyle anlaşmalı boşanmalar ile Devletten haksız maddi kazanç sağlama, kazanmadan para edinme yolunun seçilmesini belirttiğimiz madde hükmü bir anlamda engellemektedir.

Sonuç bağlamında,

Anlaşmalı boşanarak Devletten haksız maddi çıkar sağlama doğru bir işlem değildir.

İhtiyacı olan veya ihtiyacı olmayan ancak bu şekilde aylık alma kapsamına girme yolunu seçenlerin bazı hak kayıplarının da olabilme ihtimali bulunmaktadır. Yani bu şekliyle eşinden boşanıp sırf yetim aylığı alma düşüncesinde olanların bu süre zarfında boşandığı eşinin vefatı halinde bu kişiden miras hakkının da yok olabileceği unutulmamalıdır. Yine, sadece aylıkları alayım düşüncesiyle hiç resmi nikah yaptırmayan ve dini nikah kıymak suretiyle hayatlarını devam ettirenlerin de ileride olası bir sosyal güvenlik hakkından mahrum kalabileceklerini de unutmamalıdırlar.

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
39 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
17:04 - Prof. Dr. Gönüllü'den tercih yapacak adaylara öneriler17:03 - 'Fırat'ın incisi' tarihi Rumkale cam terasla izlenecek16:49 - Kılıçdaroğlu, Hikmet Çetin ve Murat Karayalçın ile görüştü16:37 - Erdoğan, yerli ve elektrikli Ekskavatör'ü kullandı16:26 - Şehit polis Adem Keskin için resmi tören düzenlendi16:23 - Deney yaparken patlamada yaralanan üniversite öğrencisi hastaneye kaldırıldı
16:07 - Prof. Dr. Karadoğan, doğum gününde hayatını kaybetti16:00 - Dumanlı Yaylası, doğasıyla misafirlerini cezbediyor15:57 - Arkeolog, vasiyeti üzerine kazı yaptığı yere defnedildi15:53 - Özel harekat polisi evinde ölü bulundu15:48 - Gurbetçiler dönüş yolunda arabalı treni tercih ediyor15:47 - Binaların erişilebilirliği 'ERDEM' ile ölçülecek
15:44 - Demirtaş'la ilgili 'buzdolabı haberleri'ne yalanlama15:42 - Tüketici Hak Arama Derneğinden 'internet işlemleri' uyarısı15:36 - Sosyal mesafeyi hiçe sayıp maskesiz uğurlama töreni yaptılar15:33 - Türkiye'deki 'güvenli tatil' imkanı tüm ülkelere tanıtılacak15:30 - UEFA Avrupa Ligi'nde çeyrek final heyecanı başlıyor
15:29 - Geleceğin mesleklerinde yazılım ve yapay zeka ön planda
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam