1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Analık izni kullanan öğretmenlere öğretim yılına hazırlık ödeneği ödenir mi?

MEB; doğum öncesi ve sonrası izinli sayılan öğretmenlere öğretim yılına hazırlık ödeneğinin ödenip ödenemeyeceğine ilişkin görüşü yazısı yayımladı
19 Ekim 2020 14:00
+Aa- Yazdır
Analık izni kullanan öğretmenlere öğretim yılına hazırlık ödeneği ödenir mi?

Milli Eğitim Bakanlığı analık izni kullanan öğretmene hazırlık ödeneği verilemeyeceğini belirtti. Söz konusu görüş yazısı şu şekildedir:

"657 sayılı Devlet Memurları Kanununun Ek 32 nci maddesinde, "Eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfına dahil öğretmen unvanlı kadrolarda görevli olup; fiilen öğretmenlik yapanlara (ilköğretim ve okul müdürleri ile yardımcıları, cezaevi okullarında çalışan öğretmenler, yönetici, eğitim uzmanı ve eğitim uzman yardımcıları dahil) her öğretim yılında bir defaya mahsus olmak üzere ve öğretim yılının başladığı ay içinde Milli Eğitim Bakanı tarafından belirlenecek tarihte Cumhurbaşkanınca belirlenecek miktarda, öğretim yılına hazırlık ödeneği ödenir." ve 7197 sayılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanununa ekli K cetvelinin IV. Diğer Ödemeler kısmında "... Öğretim yılının başladığı aydan sonra ve birinci dönem ders yılının sonundan önce göreve başlayanlara %75'i, birinci dönem ders yılından sonra ve ikinci dönem ders yılının sona ermesinden önce göreve başlayanlara ise %50'si oranında yapılır..." hükümlerine yer verilmiştir.

Ayrıca, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 104. Maddesi (A) bendinde "Kadın memura; doğumdan önce sekiz, doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplam onaltı hafta süreyle analık izni verilir." hükmü, (G) bendinde ise "Yıllık izin ve mazeret izinleri sırasında fiili çalışmaya bağlı her türlü ödemeler hariç mali haklar ile sosyal yardımlara dokunulmaz." hükmü yer almaktadır.

Bu kapsamda, her öğretim yılında bir defaya mahsus olmak üzere ve öğretim yılının başladığı ay içinde ödenen öğretim yılına hazırlık ödeneğinin, fiili çalışmaya bağlı bir ödeme olması sebebiyle öğretim yılının başladığı ay içinde doğum öncesi ve sonrası 8 er haftalık analık iznini kullanmakta olan öğretmenlere ödenmemesi gerektiği değerlendirilmektedir." açıklamalarında bulunulmuştur.

İşte o görüş yazısı;

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
3 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
02:41 - Trump açıkladı: 'Beyaz Saray'ı bırakırım'02:14 - Soylu: 86 selefi dernekle ilgili soruşturma yapıldı02:11 - 'Yeditepe Huzur' uygulamasında 411 bin 124 TL para cezası kesildi01:48 - Türkiye Varlık Fonu, EBRD'den almıştı, Katar Fonuna sattı01:30 - İstanbul merkezli 14 ilde eş zamanlı FETÖ operasyonu!00:55 - İnstagram bu fotoğrafı yükleyen hesapları direkt kapatıyor
00:46 - Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin iptal talebi karara bağlandı00:35 - Yeniden yapılandırılmaya dair Tebliğ yayımlandı00:33 - Merkez Bankasından yeni hamle00:17 - 27 Kasım 2020'den önemli gündem başlıkları00:01 - Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinden örnek uygulama: GYS'de herkese 100 verildi00:00 - Altın birikimleriniz, güven altında
23:58 - BAE'li Bakan itiraf etti! Türkiye'ye karşı birleşmişler23:51 - Sağlık Bakanı Koca'dan 'zorunlu karantina' paylaşımı23:48 - ABD'deki kariyerinden vazgeçti, 'nanoteknolojik şifre' için çalışıyor23:41 - Türkiye, 2 farklı aşıdan 75 milyon doz almayı planlıyor23:36 - Şenol Güneş: Nereden geldiğimi de nereye gittiğimi de biliyorum
23:26 - Korona hastalarının ölümüne neden oluyordu! Gizemi çözüldü
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Bir kamu çalışanı olarak öğlen yemeği yiyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam