1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Belediye memurlarına ödenen ikramiyeler keyfi olarak belirlenebilir mi?

Sayıştay Başkanlığı, Adıyaman Belediyesine yönelik 2019 yılı Denetim Raporunda, belediyenin bir kriter ve ölçüm olmaksızın bazı memurlarına ikramiye ödemesinin yanlış olduğu tespitine yer verilmiştir.
01 Ocak 2021 13:30
+Aa- Yazdır
Belediye memurlarına ödenen ikramiyeler keyfi olarak belirlenebilir mi?

Sayıştay Başkanlığı, Adıyaman Belediyesine yönelik 2019 yılı Denetim Raporunda, belediyenin bir kriter ve ölçüm olmaksızın bazı memurlarına ikramiye ödemesinin yanlış olduğu tespitine yer verilmiştir.

İşte Sayıştay Başkanlığı, Adıyaman Belediyesine yönelik 2019 yılı Denetim Raporunun ilgili bölümü:

BULGU 6: Belediye Personeli İçin Performans Ölçütlerinin Oluşturulmaması

Belediye memurlarına ödenen ikramiyelerin, hangi kriter ve ölçüme dayalı olarak ödendiğinin belli olmadığı tespit edilmiştir.

5393 sayılı Belediye Kanunu'na göre belediye başkanının görev ve yetkileri arasında; "personelin performans ölçütlerini hazırlamak, uygulamak, izlemek ve değerlendirmek, bunlarla ilgili raporları meclise sunmak" yer almaktadır. Aynı Kanun'un 18'inci maddesinde, belediye meclisine, personelin performans ölçütlerini görüşmek ve kabul etmek görevi verilmiştir.

Mezkur Kanun'un 49'uncu maddesinde; belediyede çalışan memurlara, başarı durumlarına göre ve toplam memur sayısının yüzde onunu geçmemek üzere encümen kararıyla yılda en fazla iki kez ikramiye ödenebileceği hüküm altına alınmıştır.

Yukarıda yer verilen mevzuat hükümlerinden de anlaşılacağı üzere; belediyelerde, personelin performansını ölçmek üzere bir sistemin oluşturulması gerekmekte ve bu sistemden alınan verilere göre başarılı olduğu tespit edilen memurlara encümen kararı ile ikramiye ödenebilmektedir. Böyle bir sistemin kurulmadığı ortamda kimin, neye göre ikramiye hakkı kazandığının tespiti olanaksızdır.

Adıyaman Belediyesinde yukarıda sözü edilen performans ölçüm sisteminin oluşturulmadığı, ikramiye ödenen 50 personelin ise insan kaynaklarından sorumlu başkan yardımcısı ile insan kaynakları müdürü tarafından yapılan puanlama neticesinde ve genellikle müdür ve üstü yöneticiler arasından belirlendiği tespit edilmiştir.

Tüm bunlarla birlikte denetim döneminden sonra Belediye bünyesinde, performans ölçüm sistemi kurulması yönünde çalışmalara başlandığı, bu bağlamda bir yönerge hazırlandığı görülmüş ve ilerleyen dönemlerde bulguda bahsi geçen problemin yaşanma olasılığının azalacağı değerlendirilmiştir

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
4 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
21:43 - Ünlü oyuncu Rasim Öztekin hayatını kaybetti21:40 - Vaka sayısı 13 binin üzerine yükseldi21:35 - Dolar/TL 7,75 seviyesinin üzerini gördü21:27 - Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü Arda Ermut oldu21:01 - Bakan Selçuk: 80 küsur bin öğretmenimiz aşılandı20:58 - Konyaspor, 4 maç sonra Fenerbahçe'ye yenildi
20:40 - Kadir Topbaş'ın ismi Yenikapı'da yaşatılacak20:31 - Konya'da baba 10 yaşındaki oğlunu boğarak öldürdü20:27 - İsveç'te kaybolan Türk asıllı subayın cansız bedeni bulundu20:26 - Gazeteci Levent Gültekin'e Halk TV önünde saldırı20:22 - Çok yüksek riskli ilde kurallar hiçe sayıldı20:18 - Yüzüne kolonya süren sürücünün ehliyetine el konuldu
20:17 - Türkiye'nin ilk nükleer santralinde bin 41 kadın çalışıyor20:04 - Elektrikli traktör haziranda hazır, ön siparişler alındı20:01 - Gazeteciler Müyesser Yıldız ve İsmail Dükel'e hapis cezası19:47 - İnşaat işçisi Gül Öztürk, erkek meslektaşlarına taş çıkartıyor19:44 - 'Aileme tekrar kavuşacak mıyım diye çok düşündüm'
19:37 - 39 yılda 100 kilo madeni para ile 15 bin banknot topladı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam