1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

'Belediyeler, kredi kartıyla harcama yapamaz'

Sayıştay 3. Dairesi, 364 Karar No, 6 İlam No ve 17.11.2020 tarihli Tutanak kararıyla, belediyelerin, harcamalarını banka kredi kartları gerçekleştirilmesi şeklindeki bir uygulamanın hukuken mevcut olmadığını belirtti.
11 Şubat 2021 11:20
+Aa- Yazdır
'Belediyeler, kredi kartıyla harcama yapamaz'

Sayıştay 3. Dairesi, 364 Karar No, 6 İlam No ve 17.11.2020 tarihli Tutanak kararıyla, belediyelerin, harcamalarını banka kredi kartları gerçekleştirilmesi şeklindeki bir uygulamanın hukuken mevcut olmadığını belirtti.

İŞTE O KARAR


.... Belediye Başkanlığına ait banka kredi kartı ile gerçekleşen ancak niteliği anlaşılamayan harcamaların Belediye Bütçesinden karşılanması sonucu ....TL kamu zararına sebebiyet verildiği hususu ile ilgili olarak dosyada mevcut bilgi ve belgeler incelenmiştir.

03.07.2005 tarihli ve 5393 sayılı Belediye Kanununun 14 üncü maddesinde belediyelerin görev ve sorumlulukları, 60 ıncı maddesinde belediyelerin giderleri sayılmıştır.

10.12.2003 tarihli ve 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanununun;

"Harcama talimatı ve sorumluluk" başlıklı 32 nci maddesinde;

"Bütçelerden harcama yapılabilmesi, harcama yetkilisinin harcama talimatı vermesiyle mümkündür. Harcama talimatlarında hizmet gerekçesi, yapılacak işin konusu ve tutarı, süresi, kullanılabilir ödeneği, gerçekleştirme usulü ile gerçekleştirmeyle görevli olanlara ilişkin bilgiler yer alır.

Harcama yetkilileri, harcama talimatlarının bütçe ilke ve esaslarına, kanun ve diğer mevzuata uygun olmasından, ödeneklerin etkili, ekonomik ve verimli kullanılmasından ve bu Kanun çerçevesinde yapmaları gereken diğer işlemlerden sorumludur."

"Giderin gerçekleştirilmesi" başlıklı 33 üncü maddesinde;

"Bütçelerden bir giderin yapılabilmesi için iş, mal veya hizmetin belirlenmiş usul ve esaslara uygun olarak alındığının veya gerçekleştirildiğinin, görevlendirilmiş kişi veya komisyonlarca onaylanması ve gerçekleştirme belgelerinin düzenlenmiş olması gerekir. Giderlerin gerçekleştirilmesi; harcama yetkililerince belirlenen görevli tarafından düzenlenen ödeme emri belgesinin harcama yetkilisince imzalanması ve tutarın hak sahibine ödenmesiyle tamamlanır.

Gerçekleştirme görevlileri, harcama talimatı üzerine; işin yaptırılması, mal veya hizmetin alınması, teslim almaya ilişkin işlemlerin yapılması, belgelendirilmesi ve ödeme için gerekli belgelerin hazırlanması görevlerini yürütürler.

.

Gerçekleştirme görevlileri, bu Kanun çerçevesinde yapmaları gereken iş ve işlemlerden sorumludurlar.

."

düzenlemesi yapılarak da bütçelerden yapılacak harcamaların usul ve esasları belirlenmiştir.

Ayrıca, 15.08.2007 tarihli ve 26614 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Mahalli İdareler Harcama Belgeleri Yönetmeliğinin "Ödeme belgeleri ve bağlanacak kanıtlayıcı belgeler" başlıklı 4 üncü maddesinin ikinci fıkrasının (a) bendinde;

"Kesin ödemelerde; bütçeden nakden veya mahsuben yapılacak kesin ödemelerde Mahalli İdareler Bütçe ve Muhasebe Yönetmeliği ekindeki Ödeme Emri Belgesine harcamanın çeşidine göre bu Yönetmeliğin ilgili maddelerinde belirtilen belgeler kanıtlayıcı belge olarak eklenir." hükmüne yer verilmiştir.

Yukarıda yer alan açıklamalar çerçevesinde; belediyelerin yapacakları harcamaların ilgili mevzuatta düzenlenen usuller çerçevesinde gerçekleştirilmesi ve harcamalara ilişkin ödeme emri belgelerine de yine mevzuatın aradığı belgelerin eklenmesi gerekmektedir.

Ancak, söz konusu kredi kartı hesap özetlerinin detayları incelendiğinde; sorgu konusu harcamaların konaklama, seyahat, yemek, giyecek gibi farklı kalemlerden yapıldığı ve harcamalar ile ilgili olarak mevzuatın aradığı hiçbir belgenin ödeme emri belgelerine eklenmediği görülmüş, bu nedenle de harcamaların mahiyeti anlaşılamamıştır. Kaldı ki, Savunmalarda her ne kadar bahse konu harcamalara ilişkin olarak firmalardan alınan fiş, makbuz ve fatura gibi kanıtlayıcı belgelerin Belediye yetkililerine teslim edildiği ifade edilmişse de; Savunma ekinde herhangi bir kanıtlayıcı belge de sunulmamıştır. Diğer taraftan, kamu kurumları tarafından yapılan harcamaların banka kredi kartları gerçekleştirilmesi şeklinde bir uygulama da hukuken mevcut değildir. Dolayısıyla, ....Belediyesi tarafından, mevzuatın öngördüğü belgeler olmaksızın kredi kartıyla yapılan ödemeler; 5018 sayılı Kanunun 71 inci maddesinde; "kamu görevlilerinin kasıt, kusur veya ihmallerinden kaynaklanan mevzuata aykırı karar, işlem veya eylemleri sonucunda kamu kaynağında artışa engel veya eksilmeye neden olunması" şeklinde tanımlanan kamu zararına sebebiyet vermiştir.

Bu itibarla, toplam ....TL kamu zararının Ödeme Emri Belgelerini Harcama Yetkilisi sıfatıyla imzalayan Üst Yönetici (....) .... ile Gerçekleştirme Görevlisi (....) ....'a müştereken ve müteselsilen, 6085 sayılı Sayıştay Kanununun 53 üncü maddesi gereği işleyecek faiziyle birlikte ödettirilmesine, anılan Kanunun 55 inci maddesi uyarınca ilamın tebliğ tarihinden itibaren altmış gün içerisinde Sayıştay Temyiz Kurulu nezdinde temyiz yolu açık olmak üzere oy birliğiyle karar verildi.

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
17:37 - Dolar günü 8,10 TL'nin üzerinde tamamladı17:33 - 'Millet bahçeleri korona ile mücadelenin önemli bir bileşeni'17:28 - FETÖ'den gözaltına alınan astsubaya adli kontrol17:17 - TIR'ın üzerine devrildiği otomobil yandı: 1 ölü, 2 yaralı17:12 - İkinci doz aşı uygulananlara 'aşı kartı' veriliyor17:08 - Vaka artışının en çok olduğu ilde test kuyruğu
17:05 - TFF'den maçlara iftar ayarı16:58 - Belediye korona vakaları nedeniyle karantinaya alındı16:54 - AK Parti'den Meclis'e Mısır teklifi16:46 - Kılıçdaroğlu: Soruları sorduk, bizi tatmin eden cevap yok16:43 - Şişli Belediyesine ait araçlar seçim için HDP'ye tahsis edilmiş16:41 - TSK'nın E-7T HİK uçağı, ilk defa farklı NATO ülkesi hava sahasında
16:38 - Dört ilden yeni karantina haberleri geldi16:28 - Bingöl Belediyesi'nden 'gri pasaport' açıklaması16:22 - Kibele heykeli bulunan 2 bin 300 yıllık kaleye taş ocağı tehdidi16:17 - Meslek Lisesinde salgının başından bu yana maske ve dezenfektan üretimi durmadı16:13 - Adalet Bakanlığı hukuk tarihine ışık tutacak 3 kitap yayımladı
16:06 - 56 yaşındaki okul müdürü koronavirüse yenik düştü
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam