1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

725 nüfuslu köyde köy imamı hariç herkesin soyadı aynı

Siirt'in Aksöğüt köyünde yaşayan vatandaşlarından köy imamı dışındakilerin tamamının soyadı Yeşilyurt. Bakkal, karışıklık olmaması için veresiye defterine baba adlarını da yazarken, gelen resmi evraklar ise büyük sıkıntı oluyor.
22 Şubat 2021 16:22
+Aa- Yazdır
[X] Videoyu Kapat

Siirt'in Kurtalan ilçesine bağlı 93 haneli ve 725 nüfuslu Aksöğüt köyündeki herkesin soyadı Yeşilyurt. Tamamı akraba olan aynı soyadına sahip köylüler aynı isimler de dahil olduğunda sıkıntı yaşıyorlar.

Sıkıntı yaşayanların başında ise köy bakkalı Numan Yeşilyurt geliyor:

"Ben köyün bakkalıyım. Hepimiz akrabayız. Üç babadan geliyor tüm köyün soyu. Bir tek imam dışarıdan geldiği için soyadı bizimle aynı değil. Köylüler alışveriş yaptıklarında sadece adlarını ve soyadlarını yazmam yeterli gelmiyor. Çünkü aynı isimde de pek çok kişi var. Bu nedenle baba adlarını da yazıyorum ki kim olduklarını bileyim. İsmail yazdığımda Ömer oğlu da yazıyorum veya İbrahim yazdığımda Fadli oğlu yazıyorum. Çünkü Ömer çok, İsmail çok."

Resmi evrak sıkıntısı

Köyün bakkalında isim karışıklığı bu yolla hallediliyor ancak köye gelen resmi evraklarda muhataplık sorunları yaşanabiliyor. Bu sorunu çözmek ise muhtar Emrullah Yeşilyurt'a düşüyor.

"Hepimizin soyadı aynı. İsimlerden bazıları da aynı olunca karışıklık oluyor. Mesela 'Gıyasettin' dediğimizde soruyorlar 'hangi Gıyasettin.' Ben de 'Serkan oğlu' diyorum. Böyle ayırıyoruz insanları. Köye resmi evraklar bana geliyor. Üzerinde yazan isimde pek çok kişi olunca araştırıyoruz bu evrak kime gelmiş olabilir. Araştırıyoruz baba isminden, kiminle ilgili olabilir diye sahibini bulup teslim ediyoruz."

Akşöğüt köyünün en büyük sorunu bu ve çözümü için yapılabilecek bir şey de yok. Köylüler mecburen bir isim zikrettiklerinde arkasından babalarının isimlerini de ekleyecekler.

TRT Haber

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
01:52 - YÖK, Yabancı Dille Öğretim Yapılmasında Uyulacak Esaslara İlişkin Yönetmelik01:50 - Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Yapılacak Atamalar Hakkında Yönetmelik01:49 - Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinde Değişiklik01:46 - Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumuna Ait Boş Kadrolarda Değişiklik01:41 - 16 kuruma ait dolu/boş kadro kararnamesi yayımlandı01:33 - AK Parti Gazze ve Kudüs için Meclis'te genel görüşme isteyecek
00:49 - Soylu, PKK'lı terörist 'Sofi Nurettin'in etkisiz hale getirilmesi nedeniyle MİT ve TSK'yı kutladı00:41 - Biden'dan 'ateşkes' açıklaması: Netanyahu ile görüştü00:02 - İl Milli Eğitim Müdürlüklerindeki şube müdürlüğü sayıları doğru belirlenmiyor!00:01 - 18 Mayıs 2021'den önemli gündem başlıkları23:46 - İkinci el oto alım satım piyasası durgunluğunu koruyor23:38 - Devlet desteğiyle mantar üretimi! Bin kişiye iş sağladı
23:35 - Kol ağrısı diye gitti, kanser olduğu ortaya çıktı23:31 - TMO, 2021 hububat ve bakliyat alım detaylarını belirledi23:30 - Gençlerde mutluluk kaynağı sağlık23:29 - Bilinçsizce gıda takviyeleri kullananlara uyarılar23:27 - Ücretli çalışan sayısı martta yıllık bazda yüzde 7,5 arttı
23:26 - Beşiktaş borsa liginde de şampiyon
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
17 Mayıs ila 1 Haziran arasında, hafta sonlarında, sokağa çıkma kısıtlamasına devam edilmesini;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam