1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Ticaret Bakanlığında eşi özelde çalışanların eş durumu tayinleri zorlaştırıldı

Ticaret Bakanlığı kamu personeli olmayan eşten dolayı tayinde 5 yıl şartı getirdi
11 Mayıs 2021 23:33
+Aa- Yazdır
Ticaret Bakanlığında eşi özelde çalışanların eş durumu tayinleri zorlaştırıldı

Ticaret Bakanlığının yer değiştirme yönetmeliği 11 Mayıs 2021 tarihli Resmi Gazetede yayımlandı.

Genel çerçeve yönetmelik olarak bilinen "Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelik"in 14. maddesinde, Kamu personeli olmayan eşten dolayı nakil istenebilmesi için, eşin talep edilen yerde başvuru tarihi itibarıyla son iki yıl içinde 360 gün sigorta priminin olması gerektiği belirtilmiştir.

Ancak, Ticaret Bakanlığının yayımlanan yeni yer değiştirme yönetmeliğinde, eşi özel sektörde çalışanların nakil durumu zorlaştırılmıştır. Yönetmeliğin 10/ç beninde, Kamu personeli olmayan eşin, talep edilen yerde başvuru tarihi itibarıyla son 5 yıl içinde 1440 gün sigorta priminin olması şartı getirilmiştir.

İşte yönetmeliğin 10. maddesine ilgili fıkrası:

(4) Aile birliği mazereti kapsamında;
a) Her ikisi de Bakanlık personeli olan eşlerin yer değiştirme suretiyle atanmaları, Kurulca belirlenen esaslara göre daha fazla hizmet ihtiyacı duyulan yere yapılabilir. Yer değiştirme suretiyle atamaya tabi olmayan eşin yer değiştirme suretiyle atanması unvan üstünlüğüne bağlı olmaksızın yer değiştirme suretiyle atamaya tabi personelin durumuna göre değerlendirilir.
b) Eşlerin farklı kurumda çalışıyor olması halinde, kurumlar arasında gerekli koordinasyon sağlanmak suretiyle her iki kurumun da öncelikli hizmet ihtiyacının bulunduğu yere personelin atanması suretiyle yer değiştirme yapılabilir.
c) Milletvekili, belediye başkanı, muhtar veya noter olan eşlerinin bulunduğu yere personelin atanması suretiyle yer değiştirme yapılabilir.
ç) Kamu personeli olmayan eşin, talep edilen yerde başvuru tarihi itibarıyla son 5 yıl içinde 1440 gün sosyal güvenlik primi ödemek suretiyle kendi adına veya bir hizmet akdi ile işverene bağlı olarak çalışmış ve halen çalışıyor olması halinde, personelin yer değiştirmesi eşinin bulunduğu yere atanması suretiyle yapılabilir.

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
42 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
13:38 - Bakan Selçuk açıkladı: 5 Temmuz'a kadar ne yapılacak?13:35 - 'Müzede 16 parça tarihi eser kayboldu' başlıklı haberlere açıklama13:30 - Hande Fırat ve eşinden 'Suriye'yi yağmalama' iddialarına açıklama13:23 - AÖF yaz okulu kayıt ve sınav tarihleri değişti13:18 - Gümüşhane'de keneden 4.ölüm13:16 - Borsa günün ilk yarısında yükseldi
13:13 - Annesi emzirirken nefessiz kalan Mehmet Efe bebek, öldü13:09 - Gayrimenkul yatırımı ile Türk vatandaşlığı yüzde 300 arttı13:05 - MKE kanun taslağı ile ilgili en çok sorulan sorular ve cevapları13:04 - Kuşadası'nda otomobil bariyerlere çarptı: 2 ölü13:01 - Terör operasyonlarında yakalanan 6 şüpheliden biri tutuklandı12:56 - Havalimanlarında belli sayıda yolcuya örnekleme temelinde PCR testi yapılacak
12:54 - Adana'da apartmandaki asansör boşluğuna düşen işçi hayatını kaybetti12:52 - Belediye Başkanı Soyer: Sadece klor dozajıyla ilgili bir sorun12:50 - 30 Haziran itibarıyla eski tip kimlik kartıyla KKTC'ye gidilemeyecek12:49 - Çeyrek altın ne kadar?12:48 - Metan gazından zehirlenen maden ocağı işçisi yaşamını yitirdi
12:38 - Adliye'ye sahte polis kimliğiyle girmeye çalışan kişi gözaltına alındı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam