1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Gelir İdaresi Başkanlığı avukatları merkezi yerleştirmeyle alacak

Gelir İdaresi Başkanlığının ilgili yönetmeliğinde yapılan düzenlemeye göre, avukat alımı, ÖSYM aracılığıyla, sözlü sınav yapılmaksızın yapılacak
13 Temmuz 2021 19:14
+Aa- Yazdır
Gelir İdaresi Başkanlığı avukatları merkezi yerleştirmeyle alacak

Gelir İdaresi Başkanlığı, Avukatların mesleğe alınmalarını düzenleyen yönetmelikte değişiklik yaptı.

Daha önce avukatların giriş sınavıyla alınacağını öngören madde yürürlükten kaldırıldı. Yeni düzenlemeye göre, Gelir İdaresi Başkanlığına avukat alımı "Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik uyarınca ÖSYM tarafından yapılacak olan merkezi yerleştirmeyle" olacak.

İşte Resmi Gazetede yayımlanan düzenleme

MADDE 3 - Aynı Yönetmeliğin 6 ncı maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"MADDE 6 - (1) Avukatlar, vergi dairesi başkanlıklarına ilişkin olarak Ek-1'deki 1 sayılı cetvelde belirtilen azami kadro ve ihtiyaç durumları dikkate alınarak, Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik uyarınca ÖSYM tarafından yapılacak olan merkezi yerleştirmeyle alınırlar."

MADDE 4 - Aynı Yönetmeliğin 7 ila 18 inci maddeleri yürürlükten kaldırılmıştır. (Memurlar.net'in notu: Kaldırılan maddeler GİB'in yapacağı giriş sınavına dair hükümler içermekteydi)

MADDE 5 - Aynı Yönetmeliğin 19 uncu maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"MADDE 19 - (1) Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik uyarınca, her yılın bütçe imkanları, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik koşullar ile hizmet gerekleri de dikkate alınarak yapılacak planlama çerçevesinde Personel Daire Başkanlığı tarafından yürürlükteki mevzuat hükümleri doğrultusunda açıktan atama izinleri alınır ve yine mevzuat hükümleri çerçevesinde ilgili yerlere bildirimleri yapılır. Adaylar, KPSS puanları, tercihleri, kadro sayıları ve koşulları göz önünde tutulmak suretiyle Personel Daire Başkanlığı tarafından Ek-1'deki 1 sayılı cetvelde gösterilen kadro sınırlamasına bağlı kalınarak yapılan bildirime uygun olarak ÖSYM tarafından avukat kadrolarına yerleştirilirler. Vergi dairesi başkanlıklarında, görevlendirme suretiyle de olsa Ek-1'deki 1 sayılı cetvelde gösterilen kadroyu aşan sayıda avukat çalıştırılamaz. Avukatlar atandıkları ilin dışında başka bir yerde görevlendirilemez.

(2) Avukatlardan gerekli şartları taşımadığı sonradan anlaşılanların atama işlemleri yapılmaz. Atamaları yapılmış ise bu atamalar iptal edilir. Atama yapılması için kendilerine bildirilen süre içinde mazeretsiz olarak başvurmayan veya ataması yapıldığı halde süresi içinde göreve mazeretsiz başlamayan adaylar atama işleminden sarfınazar etmiş sayılırlar ve atamaya ilişkin bildirim kazanılmış hak sayılmaz.

(3) Avukat kadrolarına ilk defa veya yeniden atananlar, atandıkları yerlerde fiilen üç yıl süreyle çalışmak zorundadırlar. Bu sürenin hesabında, fiilen çalışılmayan sürelerden yalnızca yıllık izinde geçirilen süreler fiilen çalışılmış sayılır. Bu süreyi doldurmayanların kurum içi nakilleri yapılmaz. Ancak, göreve başladıktan sonra mazeret veya engellilik durumu ortaya çıkanlar ile karşılıklı yer değiştirme suretiyle atanma isteminde bulunanlar, bu süreyi tamamlamadan durumlarına uygun yerlere atanabilirler. Mazeret halleriyle ilgili olarak, 19/4/1983 tarihli ve 83/6525 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlüğe konulan Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmeliğin bu husustaki hükümleri uygulanır.

(4) Karşılıklı yer değiştirme talepleri, Başkanlıkça belirlenen usul ve esaslara göre yapılır. Karşılıklı yer değiştirme talebinde bulunan kişilerin atamasının yapılması halinde sonradan vazgeçme talepleri dikkate alınmaz."

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
10 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
18:38 - Atatürk Barajına giren kardeşlerden 2'si hayatını kaybetti, biri tedavi altında18:27 - Şevket Sabancı son yolculuğuna uğurlandı18:15 - TEM'i kilitleyen kaza! Kilometrelerce araç kuyruğu oluştu18:10 - Dalgıç kaymakamdan 'Atık' paylaşımı18:06 - İstanbul'da utandıran görüntü! Piknikçilerden geriye çöp yığınları kaldı17:55 - Erdoğan: Arhavi'de hak sahiplerine ödemeler en kısa sürede yapılacak
17:40 - Tatil hayalleri suya düşen vatandaşlar otelin havuzunu bastı17:28 - Çocukların otomobil bagajında tehlikeli yolculuğu17:25 - Uygulanan aşı miktarı 65 milyon dozu geçti17:23 - 'Vatanıma faydam dokunsun' dedi Harvard'dan Türkiye'ye döndü17:21 - Özel üniversiteye ait kamyonet devrildi: 2 ölü, 1 yaralı17:10 - Bakan Koca'nın paylaştığı güvercini tedavi eden 112 sağlık ekibi konuştu
17:04 - 'Kasap, doğranması için verdiğim eti, eksik ve kokmuş teslim etti' deyip şikayetçi oldu16:59 - Tiyatro oyuncusu Turgay Yıldız son yolculuğuna uğurlandı16:45 - RTÜK'ten 'medya kuruluşları yurt dışından fonlandı' iddialarına açıklama16:43 - Kuzenlerin 'dut ağacı sınırı geçti' kavgası kanlı bitti16:41 - 2 bin kişilik beldeye 50 bin kişi geldi: Başkan 'gelmeyin' dedi
16:35 - Trakya'da uygulanan aşı sayısı 1 milyon 865 bin doza yaklaştı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Aşı olmayanların bazı kısıtlamalara tabi tutulmasını doğru buluyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam