1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Devlet Sırrı Kanunu Tasarısı, alt komisyonda görüşülüyor

13 Haziran 2012 18:13
Yazdır

TBMM Adalet Komisyonu, Devlet Sırrı Kanunu Tasarısı'nı alt komisyon raporu üzerinden görüşmeye başladı.

Tasarının tümü üzerinde konuşan CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, devlet sırrının kapsamını önceden belirlemenin zor olduğunu belirterek, tasarıyla bunun düzenlendiğini söyledi. İdareye devlet sırrını belirleme yetkisi verilerek, dolaylı olarak suç ve ceza vermeyi belirleme yetkisinin de verildiğini iddia eden Tezcan, Devlet Sırrı Değerlendirme Kurulu'nun oluşturulma biçimini eleştirdi.

Tezcan, müsteşarlar yerine Başbakan'ın başkanlığında 4 bakandan oluşacak kurulun, hangi bilginin devlet sırrı olacağına önceden karar vereceğini kaydederek, ''Bu ne demek? Bir bilgi ve belgenin devlet sırrı olup olmadığı konusunda karar, siyasi iktidarın hakim olduğu bir kurula bırakılıyor. Kurul, bu noktada 'şu bilgiler devlet sırrıdır' dediğinde artık bunları açıklamak suç olacak. Yani suçta fiili belirleme yetkisini idareye veriyoruz'' dedi.

Siyasi ağırlıklı bir kurulun neyin devlet sırrı olacağına karar vererek, aslında TCK'nın ilgili maddelerindeki suçların nasıl uygulanabileceğine karar vermiş olacağını belirten Tezcan, ''Oslo görüşmelerini Başbakan önce inkar etti ama sonra 'ben görevlendirdim' dedi. Bu görüşme kayıtlarının, tutanaklarının devlet sırrı olarak kabul edilmesi durumunda, hiç bir gazeteci bunu yazamayacak, açıklanırsa da suç olacak. Tasarı geri çekilsin'' diye konuştu.

CHP Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz, Devlet Sırrı Değerlendirme Kurulu'nun yapısını eleştirerek, bu kurulun aldığı kararların yargı sürecine açık olup olmadığının tasarıda belli olmadığını söyledi. Yılmaz, ''(Baz istasyonu nerededir?) diye soruluyor, ancak bu bile 'devlet sırrıdır 'denilerek açıklanmıyor'' dedi.

Dünyadaki uygulamalardan örnekler veren Yılmaz, ABD'de gizlilik kararına karşı önce idareye sonra da bölge mahkemesine başvurulduğunu söyledi. Yılmaz, bir denetim sisteminin mutlaka olması gerektiğini belirtti.

CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan da devlet sırrına karar verip vermeme yetkisinin bakanlara bırakılmasını eleştirdi. Son 50 yıllık dosyaların 4 bakanın önüne gelebileceğini kaydeden Yılmaz, ''Yoğun işleri içerisinde bakanlar zaman bulup da o dosyaları nasıl inceleyecek?'' diye sordu.

AK Parti Isparta Milletvekili Recep Özel, muhalefetin görüşlerine katılmadığını ifade ederek, milletin oylarıyla seçilmiş siyasi iktidara güvenilmesi gerektiğini söyledi.

CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk de devlet sırrı tanımının tasarıda belirsiz olduğunu iddia etti.

Maddelerine geçilen tasarının görüşmelerine öğleden sonra devam edilecek.

Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
00:06 - 25 Ağustos 2019'dan önemli gündem başlıkları23:35 - ABB'nin bakmadığı çocuklara Mamak Belediyesi bakacak23:28 - Kasık ağrısı şikayetiyle geldi, karnından 2 kg'lık ur çıktı23:24 - Kamu Görevlileri Hakem Kurulu, ilk toplantısını yaptı23:20 - 30 yıllık avukattan eşine uzaklaştırma kararı23:14 - Ankara ormanlarının 'yangın gözlemcileri' 7/24 tetikte23:09 - Erkekler daha fazla özçekim paylaşıyor!23:04 - Gölgesi için diktiği ağaçtan 40 bin TL kazandı22:58 - Evin bahçesinde şaşırtan koleksiyon! Tam 300 araç22:52 - Günde 9,5 saat oturmak erken ölüme neden oluyor
22:46 - Genç kadının sosyal medyada yardım çığlığı22:40 - 20 yıllık hayalini gerçekleştirdi22:34 - Ünlü oyuncu Faruk Şavlı hayatını kaybetti22:28 - Şehit Uzman Onbaşı İdris Gezer için tören düzenlendi22:23 - Türkiye'de her 100 kişiden 12'sinde silah var22:18 - Muğla'da iki otomobil çarpıştı: 9 yaralı22:13 - Hakkari kırsalında 3 terörist etkisiz hale getirildi22:08 - İzmir'de trafik kazası: 1 ölü, 7 yaralı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Sizce, memur zammının, Hakem Kuruluna kalması iyi mi oldu?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam