1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Şehit eşi öğretmene zorunlu çalışma yok

05 Mart 2006 07:30
Yazdır

Öğretmenlerin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği yenilendi. Yeni yönetmeliğe göre eşi şehit olanlar, zorunlu çalışma yükümlülüğünden muaf tutulacak. Öğretmen atamaları Haziran-Eylül döneminde yapılacak.

MİLLİ Eğitim Bakanlığı'nın, yeni Öğretmenlerin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'nde "Eşi şehit olanların, zorunlu çalışma yükümlülüğünden muaf tutulması" uygulamasını getirdi.

İlk defa öğretmen olacakların öğrenimleri süresince en az 3 kredilik bilgisayar eğitimi alması veya bakanlık onaylı bilgisayar kullanım belgesine sahip olmaları zorunluluğu da benimsendi. Yürürlüğe giren yeni yönetmeliğe göre, atama ve yer değiştirmede yeni esaslar şöyle:

Öğretmenliğe ilk defa atanacaklar 40 yaşından gün almamış olacak.

Öğretmenlerin yer değiştirme talebi norm kadro açığı ve hizmet puanı üstünlüğüne göre değerlendirilecek.

Öğretmenlik kadrolarına Haziran-Eylül döneminde atama yapılabilecek. Kadro imkanları ve ihtiyaç çerçevesinde bu dönem dışında da atama yapılabilecek.

İkisi de öğretmen olan eşlerin yer değiştirme istekleri alanlarındaki norm kadro açığı ve tercihleri de dikkate alınmak suretiyle aynı yere birlikte atanabilmelerine imkan verecek şekilde birlikte değerlendirilecek.

Mülki amir, emniyet sınıfı, subay, astsubay, uzman erbaş, hakim, savcı eşi olan öğretmenler öncelikle eşlerinin atandığı yerleşim biriminin belediye sınırı içinde atanacak

Fen, Anadolu, sosyal bilimler ve benzeri türdeki eğitim kurumlarına, ilgili mevzuatı çerçevesinde özel yöntemlerle atanan öğretmenlerin yer değiştirme suretiyle atamaları, öncelikle aynı tür ve derecedeki eğitim kurumlarına yapılacak.

Özür durumuna bağlı yer değiştirme isteğinde bulunanlardan öğretmenlikte ve devlet memurluğunda adaylıklarının kaldırılmış olması şartı aranacak. Aday öğretmenlerin yer değiştirme istekleri değerlendirmeye alınmayacak.

İsteğe göre yer değiştirme bulundukları eğitim kurumunda en az iki yıl süreyle çalışan öğretmenler il içinde, zorunlu çalışma yükümlülüğünü tamamlayan veya tamamlamış sayılanlar ile zorunlu çalışma yükümlülüğüne tabi tutulmayan öğretmenlerden bulundukları ilde 3 yılını tamamlayanlar iller arasında yer değiştirme suretiyle atama isteğinde bulunabilecekler.

İller arası yer değiştirmede, zorunlu çalışma yükümlülüğünü tamamlayan veya tamamlamış sayılanlar ile zorunlu çalışma yükümlülüğüne tabi tutulmayan öğretmenlerden bulundukları ilde en az üç yıllık çalışma süresini tamamlayanlar yer değiştirme isteğinde bulunabilecekler.

Bakanlık kadrolarına 11/6/2000 tarihinden sonra öğretmen olarak atananlar; Üçüncü Hizmet Bölgesi içindeki illerde en az üç yıl, İkinci Hizmet Bölgesi içindeki illerde en az dört yıl, Birinci Hizmet Bölgesine dahil illerin (D) ve (E) sınıfı ilçelerinde en az beş yıl veya her üç bölgede toplam dört yıl çalışmakla yükümlü olacaklar.

Bedensel Engeli Değerlendirme Komisyonu'nca değerlendirmeye alınan öğretmenlerden özel yaşamında desteğe ihtiyacı olduğu belirtilenler, eşi şehit olanlar, zorunlu çalışma yükümlülüğünden muaf tutulacak.

Bakan atayacak

Öğretmenlerin atama ve yer değiştirmeleri Bakan tarafından yapılacak. Bakan, gerekli görürse atama ve yer değiştirme yetkisini merkez teşkilatında alt kademelere, illerde valilere devredebilecek.

Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
3 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
12:55 - AFAD'dan hasarlı yapılara girmeyin uyarısı12:41 - Bu akaryakıt istasyonu kadınlara emanet12:36 - Elazığ depremi için özel klip12:34 - Van Valisi : Enkaz altında kimse yok12:31 - Depremden en çok etkilenen ilçe Başkale12:26 - Elazığ'daki depremzedeler konteyner kentlere yerleşmeye başlıyor12:19 - Oto pazarında herkes onlardan şikayetçi12:16 - Literatüre kazandırdığı bitki babasının ismiyle anılacak12:16 - HDP, eşbaşkan değişikliğine gidiyor12:13 - Edirne'de FETÖ'den yakalanan şüpheli tutuklandı
12:11 - Türk bilim insanlarından görüntü kalitesi yüksek taşınabilir mikroskop12:07 - İran'da deprem oldu... Van'da ölü sayısı 8 oldu12:05 - Elazığ'ın asırlık yapıları 6,8'lik depreme direndi12:03 - Bakan Koca: Van'da 8'i ağır 21 yaralı vatandaşımız var11:59 - Lise öğrencileri okulun bodrum katında mantar yetiştiriyor11:56 - TÜDEF: Sahte nar ekşisi ve tatlı hurma yasaklanmalı11:50 - Bakan Selçuk: Yarın Elazığ'da okul zili çalacak11:39 - Müdürün internetten sahiplendiği köpek okullu oldu
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
2002'den bu yana, en çok beğendiğiniz Milli Eğitim Bakanı kimdir?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam