Yenimahalle-Şentepe teleferik hattı açılıyor/ Video

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Başkent'e kazandırılan Türkiye'nin ilk toplu taşıma amaçlı teleferiği, test sürüşlerine başladı.

Kaynak : İhlas Haber Ajansı
Haber Giriş : 19 Mart 2014 16:04, Son Güncelleme : 27 Mart 2018 00:42

İlk test sürüşünü gerçekleştiren Başkan Melih Gökçek, teleferiğin yasal zorunluluk olan 15 günlük test sürüşünün ardından ücretsiz olarak hizmet vermeye başlayacağını açıkladı.

Ankaralıların merakla beklediği teleferikte test sürüşleri başladı. Yenimahalle Metro İstasyonu'ndan itibaren Şentepe Antenler Bölgesi'ne kadar ücretsiz olarak hizmet verecek teleferiğin ilk test sürüşü için Yunus Emre Meydanı'nda bulunan ikinci istasyonda tören düzenlendi. Törene Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz, milletvekilleri, bürokratlar, meclis üyeleri, siyasiler ile çok sayıda vatandaş katıldı. Büyük bir coşkuyla kendisini karşılayan Yenimahallelileri selamlayan Başkan Gökçek, "Bugün Yenimahalle için gerçekten çok güzel günlerden birisi. Biraz sonra Allah nasip ederse Yenimahalle trafiğini rahatlatacak teleferiğimizin test sürüşlerine resmen başlatmış olacağız" dedi.

Yenimahalle'nin dünyanın en büyük projesine de tanıklık edeceğini vurgulayarak, Ankapark Projesi'nden bahseden Başkan Gökçek, konuşmasını kısaca ülke gündemini değerlendirerek sürdürdü.

TELEFERİK 15 GÜN SONRA HİZMETTE

Şentepe teleferiğinde yasal süreç gereği 15 gün daha test sürüşlerine devam edileceğini açıklayan Başkan Gökçek, teleferik hizmete girdikten sonra vatandaşların Şentepe'den başlayıp Yenimahalle Metro İstasyonu'na kadar ücretsiz yolculuk yapabileceğini belirtti. Teleferik inşaatına başlandığında "6 ayda bitirme" sözü verdiğini ve son sürat çalışarak ilk etabı 6 ayda bitirdiklerini dile getiren Başkan Gökçek, şöyle konuştu:

"Teleferiğimizin ucunu Şentepe'ye yaptık. Çünkü, Şentepe şehrin merkezindeki metroya 3 bin 200 metre yakınlığında, 200 metre kot farkı olan yüksek bir noktada. 'Şentepe metrodan mahrum kalmasın' dedik. 'Eğimli bir yere metro yapamıyorsak, Şentepelileri metroya ulaştırmamız lazım' dedik. Bu teleferiği yapmayı düşündük. Biz bu uygulamayla Türkiye'de ulaşıma yeni bir yöne verdik. Yine bir ilke imza atarak, yeni teleferik projelerine öncülük etmiş olduk."

SAATTE 4 BİN 800 YOLCU TAŞINACAK

Gelecek dönem otobüs teleferiklerle Ankara'nın 5 noktasına hizmet edeceklerini de müjdeleyen Başkan Gökçek, Şentepe teleferiği ile ilgili şu bilgileri verdi:

"Şentepeliler teleferiğe ücretsiz olarak binecek. 13.5 dakikada metroya ulaşmış olacak, oradan da 11 dakikada Kızılay'a ulaşacak. Böylelikle hiç zaman kaybetmeden 25 dakikada Kızılay'da olacak. Hatlarımızın tamamı 2 etaptan oluşuyor. Açılışını ve test sürüşünü yaptığımız birinci etapta 3 istasyon var. Birinci etap yaklaşık 6.5 dakika sürecek. Yenimahalle'den Antenler Bölgesi'ne 6.5 dakikada çıkılacak. Oradan ikinci etaba da 7 dakikada gidilecek. 2 etapta toplam 106 kabin çalışacak. İlk etapta 50 kabin aynı anda çalışacak ve tamamen ücretsiz olacak. İkinci etaba bir istasyon daha yapılacak. İnşallah bunu da 5 ay içinde bitirmeyi hedefliyoruz. Hat tamamlandığında saatte 4 bin 800 yolcu taşıyacak. 2 bin 400 gidiş, 2 bin 400 geliş toplam 4 bin 800 yolcu taşınacak. Normalde bu kadar yolcuyu taşımak, minibüs ve otobüs seferleriyle bir hayli süre alır."

TELEFERİK GÜVENLİĞİ AVRUPA BİRLİĞİ ONAYLI

Teleferiğin trafik yükünü azaltacağına dikkat çeken Başkan Gökçek, kullanım ömrünün de 30 yıl olduğunu, bazı parçaların değişmesiyle 50 yıla kadar çıkabildiğini kaydetti. Teleferiğin güvenliğinin tam olduğunu belirten Gökçek, "Gönlünüz ferah olsun. Teleferik projemiz Avrupa Birliği tarafından onaylanmış ve görevlendirilmiş, bağımsız bir kuruluş tarafından teleferik tesisinin mekanik, elektrik ve güvenlik testleri yapılmış ve tesisin hizmete açılabileceğine dair onay alınmıştır" diye konuştu.

Teleferiğin ayrıca elektrik enerjisiyle çalıştığı için çevre kirliliğine engel olduğunu ve diğer ulaşım sistemlerine göre işletme maliyetinin yüzde 80 daha ucuz olduğunu kaydeden Başkan Gökçek, "Yani teleferik projesi ile Ankara'mıza her yönden büyük faydalar temin etmiş oluyoruz. Şentepeli kardeşlerime Türkiye'de bir ilki gerçekleştirmenin sevinci ve heyecanını yaşıyor, teleferiğimizin Şentepe'ye, Ergenekon, Esentepe, Yunus Emre mahallelerine ve tüm Yenimahalle'mize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum" dedi.

Gökçek, konuşmasının ardından konukları çağırarak teleferiğin test sürüşünün açılışını yaptı. İlk test sürüşüne katılan Başkan Gökçek, Yunus Emre Meydanı'ndan ikinci duraktan Yenimahalle Metro İstasyonu'ndaki ilk durağa kadar yolculuk etti. Törenin ardından Yenimahallelilere 6 bin çam fidanı ile çocuklara çeşitli hediyeler dağıtıldı.

Bu Habere Tepkiniz

Sonraki Haber