1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Nöbet görevine gelmeyene ceza verilemez

23 Mayıs 2014 00:01
Yazdır
Nöbet görevine gelmeyene ceza verilemez

4688 sayılı Kanunun 18. maddesinin birinci fıkrası şu şekildedir:

"Kamu görevlileri, iş saatleri dışında veya işverenin izni ile iş saatleri içinde sendika veya konfederasyonların bu Kanunda belirtilen faaliyetlerine katılmalarından dolayı farklı bir işleme tabi tutulamaz ve görevlerine son verilemez."

Ancak yukarıdaki hükme rağmen, izin alınmamakta ve sendikaların eylem çağrısına uyarak fiilen grev uygulanabilmektedir.

Yıllardır bu konuda sorun yaşanmaktaydı. Sendikalar işe gitmeme eylemi düzenlemekte, memurlar da, kanun hükmüne rağmen eyleme katılmaktaydı. Kurumlar disiplin soruşturması açmakta ve 657/125. maddede yer alan disiplin cezalarını vermekteydi. Ancak bazı idare mahkemeleri ve sonrasında Danıştay verilen disiplin cezalarını iptal etmekteydi.

En çok sorun yaşanılan kurumlardan birisi de Milli Eğitim Bakanlığı idi. MEB, Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğünün sorduğu bir soruya verdiği yanıtta, eski görüşlerini değiştirdi ve sendika çağrısına uyarak o gün işe gelmeyen memura disiplin cezası verilmemesi gerektiğini belirtmiş. MEB görüşünde, ayrıca yasal düzenleme yapılması gerektiğine de dikkat çekilmişti.

İŞTE O GÖRÜŞ

Fakat bu sefer Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikasının (Eğitim-İş) almış olduğu karar gereği sendika üyesi öğretmenler tarafından nöbet eylemi gerçekleştirilmiş, öğretmenlerin nöbet görevlerini yerine getirmemeleri nedeniyle ne tür işlem yapılması gerektiğine dair Milli Eğitim Bakanlığı "Nöbet görevine özürsüz olarak gelmeyen öğretmen hakkında derse özürsüz olarak gelmeyen öğretmen gibi işlem yapılır." hükmü geregince işlme yapılması gerektiğine dair görüş bildirmiştir.

İŞTE O GÖRÜŞ

Yine aynı süreç yaşanacak davalar açılacak ve kazanılacaktır. Çünkü sendika eylemine katılan memura ceza verilemez. Ayrıca nöbet görevi de yasal bir görev degildir.

Öğretmene nöbet görevi yasal mıdır?

İşte ayrıntılar;

İş bırakan memura soruşturma açılamaz Ahmet KANDEMİR
Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
30 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
07:47 - Oradayız: Yavuz Kıbrıs'ın batısına gitti Oruç Reis emir bekliyor07:36 - Meteoroloji il il uyardı... Kuvvetli yağış bekleniyor07:23 - O proje çöktü: Deyrizor'da ayaklanan aşiretler PKK ile çatışıyor07:09 - İBB eski Genel Sekreterinin iftirası yargıdan döndü06:55 - Salgın sonrası çocuklar okula nasıl hazırlanmalı?06:45 - 4 bin projeye teşvik belgesi
06:35 - Sözleşmeli çalışılan süreler, memuriyetteki derecede dikkate alınır mı?06:25 - Pençe-Kaplan Operasyonu şehidinin cenazesi Samsun'a getirildi06:10 - Kaçan aracı kovalayan Yunus polisi kazada şehit oldu00:01 - 9 Ağustos 2020'den önemli gündem başlıkları23:55 - 4 yaşındaki Miraç'tan 9 gündür haber alınamıyor23:43 - Hakkari'de kira artışlarının önüne geçilemiyor
23:42 - Yerli tank motoru için çalışmalar sürüyor23:39 - Dizel sırası beklemek isteyemeyenler benzinli araca yöneldi23:35 - Konya'da oyun parkları çadırla kapatıldı23:13 - Tarlasına kurduğu sistem sayesinde 14 bin TL tasarruf etti23:12 - Maden mühendisliğini bırakıp, sörf tahtası üretmeye başladı
23:05 - Irak'ın kuzeyinde PKK'lı 2 terörist etkisiz hale getirildi
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam