1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Eş durumundan nakli çıkmayan öğretmen aylıksız izin alabilir mi?

MEB, aile birliği mazeretine bağlı tayinlerde, taleplerin yüzde 75'ini sağlayabildi. Nakli çıkmayan öğretmenler ne yapabilir?
31 Ağustos 2016 14:19
Yazdır
Eş durumundan nakli çıkmayan öğretmen aylıksız izin alabilir mi?

MEB, eş durumu tayinlerinde, başvuruda bulunan 26 bin öğretmenin talebinin yüzde 75'ini karşılayabildi.

Dün yayınlamış olduğumuz haber sonrasında Bakanlıkla bir görüşme gerçekleştirdik.

Bakanlık yetkilileri, 2015 yaz dönemi tayinlerinde il/ilçe emri uygulamasının 1.400 kişiyi, 2016 Şubat tayinlerinde ise 800 kişiyi kapsadığını belirterek, "Ancak şuan ortaya çıkan durum geçmiş sayısal verilerinin çok çok üzerindedir. Şuan 6 bini aşkın öğretmen için naklen gidilmek istenen yerde boş uygun normumuz bulunmamaktadır. Öğretmenleri ihtiyaç olmamasına rağmen il/ilçe emrine atayarak atıl halde bırakacak bir uygulamayı sürdürmemiz mümkün değil" dedi.

Bakanlık kamu yararı ve hizmet gereklerini de düşünerek neler yapılabileceğini tartışırken, bir hususu önemle hatırlatmak istiyoruz.

652 sayılı KHK'nın 37. maddesi şu şekildedir:

"(5) Özüre dayalı yer değiştirme istekleri hizmet puanı sıralamasındaki yetersizlik sonucu yerine getirilemeyenlere, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 72 nci maddesi kapsamına girenlerin hakları saklı kalmak kaydıyla, istekleri halinde istekte bulundukları yere atanmaya hak kazanıncaya kadar, aylıksız izin verilebilir. Bu şekilde aylıksız izin verilen öğretmenler, bağlı bulundukları il milli eğitim müdürlüklerine bu amaçla tahsis edilmiş bulunan boş öğretmen kadrolarına aylıksız izinli olmak şartıyla atanır. Bunların atandıkları bu kadrolar aylıksız izin süresiyle sınırlı olarak saklı tutulur. Ancak, aylıksız izne ayrılan öğretmenler, üçüncü yıl sonuna kadar istedikleri yere atamalarının yapılamaması halinde durumlarına uygun boş öğretmen kadrolarına öncelikle atanırlar."

Bu maddeye göre, özür durumundan dolayı atamalarda nakli çıkmayan öğretmene 3 yıl süreyle aylıksız izin verilebilmektedir. Bunun için özür durumundan yer değiştirmeler sırasında açılan kadrolardan tercihte bulunması gerekmektedir. Ancak bu maddeden yararlanabilmek için 40 tercihte bulunmak veya 41. seçeneği işaretlemek zorunluluğu bulunmamaktadır. Bir öğretmen tek tercih yapması ve açıkta kalması durumunda da, bu maddeden yararlanabilir.

Bu hak, 657'nin 108. maddesinde yer alan ve 5 yıl hizmeti olan memurlara 6+6 ay süreyle aylıksız izin verilmesini öngören hükme ilave bir haktır.

Uygulamadan bir çok il milli eğitim müdürlüğünün haberi olmadığı için, başvurda bulunacak öğretmenlerin 652 sayılı KHK'nın 37. maddesine binaen başvuruda bulunduklarını belirtmeleri uygun olacaktır.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 87 16
114 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
02:41 - Türk Optisyen-Gözlükçüler Birliği Yönetmeliği02:39 - Gümrük Yönetmeliğinde Değişiklik02:09 - Tortum Şelalesi 500 bin turisti ağırlayacak kapasitede yer02:06 - Cumhurbaşkanı Erdoğan 11 üniversiteye rektör atadı00:50 - Askerlik teklifi Milli Savunma Komisyonu'nda kabul edildi00:06 - 24 Mayıs 2019'dan önemli gündem başlıkları00:01 - İller arası yer değiştirmeler için MEB'e öneri23:53 - İşte yoklama kaçağı ve bakaya kalanların sayısı23:48 - TUSAŞ mühendislerinden ramazana özel mesajlar23:43 - 'Sağlık personelinin görevleri yeniden tanımlanacak'
23:37 - İmamoğlu Gönüllü İletişim Ağı'nda 3. cinsiyet seçeneği23:33 - Üniversite öğrencileri kaza yaptı: 1 ölü, 6 yaralı23:28 - Çocuk parkı yaptıran ünlü oyuncu dolandırıldı23:23 - İBB, Sosyal Denge Sözleşmesi imzaladı23:18 - İstanbul'da 'Yeditepe Huzur' asayiş uygulaması23:13 - Sağlık Bakanı dağılımı açıkladı, 'KPSS ile olacak' dedi23:08 - Fuat Oktay: Hileyle gönüllere girilmez23:03 - 4 yıldır çalışmalar sürüyor... İşte Yassıada'da son durum
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Yeni askerlik sistemini nasıl buldunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam