1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Araştırma görevlisi kadrosunda öğretim görevlisi istihdam edilebilir mi?

Kırklareli Üniversitesi, Araştırma Görevlisi kadrosunda olmak şartıyla derse girmesi için Öğretim Görevlisi alım ilanına çıktı. Peki Araştırma Görevlisi kadrosunda Öğretim Görevlisi olarak görev yapılabilir mi?
20 Ağustos 2017 00:01
+Aa- Yazdır
Araştırma görevlisi kadrosunda öğretim görevlisi istihdam edilebilir mi?

Kırklareli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Temel İslam Bilimleri Arap Dili ve Belagatı Anabilim Dalında istihdam edilmek üzere 3 Araştırma Görevlisi kadrosunu 10 Ağustos 2017 tarihinde Yükseköğretim Kurulu web sayfasında ilan edildi.

Yukarıdaki ilan metnine baktığımızda, Kırklareli Üniversitesi tarafından Öğretim Görevlisi almak için Araştırma Görevlisi kadrosunun kullanıldığını görüyoruz.

Bu kadroya başvuran adaylardan yapılacak sınavlarda başarılı olanların Araştırma Görevlisi kadrosuna atamaları yapılacak, maaşları ve özlük hakları bu unvan üzerinden belirlenecektir. Ancak, Öğretim Görevlisi olarak çalışacakları için haftalık zorunlu 12 saat ders yükleri olacaktır. Hatta, bu saatin üstünde bir ders yükleri olması da kuvvetle muhtemeldir.

Diğer taraftan, 2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanununun "Öğretim Elemanlarının Sınıflandırılması" başlıklı 3 üncü maddesine akademisyenler üç sınıfa ayrılmıştır :

a) Öğretim Üyeleri (Profesör, Doçent ve Yardımcı Doçentler)

b) Öğretim Görevlileri ve Okutmanlar (Öğretim Görevlisi, Okutman)

c) Öğretim Yardımcıları (Araştırma Görevlisi, Uzman, Çevirici ve Eğitim-Öğretim Planlamacısı)

Ayrıca, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 45 inci maddesinin 1 inci fıkrasında;" Hiç bir memur sınıfının dışında ve sınıfının içindeki derecesinin altında bir derecenin görevinde çalıştırılamaz." hükmü amirdir.

Bu kapsamda değerlendirdiğimizde; Öğretim Görevlisi ve Araştırma Görevlisi kadroları 2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanununa göre iki ayrı sınıfta yer aldığından, Kırklareli Üniversitesi ilanına atanacak kişilerin Araştırma Görevlisi kadrosunda Öğretim Görevlisi olarak çalıştırılmasının kendi istekleri dahi olsa sağlıklı bir uygulama olmayacağını ve mevzuata aykırı olduğunu düşünüyoruz.

Yavuz Selim KAPLAN

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 10 21
22 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
19:15 - Kayak yaparken bacağı kırılan doktor 6 saatte kurtarıldı19:13 - Berrin öğretmen ve annesi aynı gün koronavirüse yenildi18:59 - İki ilde yüz yüze eğitime 1 gün ara verildi18:25 - Kılıçdaroğlu, yoğun bakım doktorlarıyla görüştü18:20 - NASA yarışmasındaki Van Gölü fotoğrafına destek çağrısı18:19 - Atıl durumdaki tekne eğitim için okula taşındı
18:17 - TMO, Polatlı'da soğan alımına başladı17:58 - Suriye'den kazılmış, 100 metre uzunluğunda tünel tespit edildi17:55 - Kadın muhtar, ilçedeki 186 yıllık erkek hakimiyetini yıktı17:53 - Ölümden kıl payı kurtuldu, o anları anbean kaydedildi17:48 - Metroda fasulye ayıklayan teyze vatandaşların ilgi odağı oldu17:39 - Almanya halkının yüzde 15'i aşılandı
17:35 - Ramazan öncesi hurma satışları arttı17:26 - Çorum'da 4,2 büyüklüğünde deprem17:24 - BAE, NASA'da eğitilecek ilk kadın Arap astronotu seçti17:19 - Belediye, 'spekülasyon' demişti, yaşlı bakım merkezini satıyor17:13 - Ramazan ayının ruhu TRT'de özel içeriklerle yansıtılacak
17:12 - Ramazanda sofralarda lüks ve israftan kaçınılmalı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam