1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Memur Kaç Güne Kadar Hastalık Raporu Alabilir?

Devlet memurunun tek hekimden bir seferde en fazla 20 gün rapor alabileceğini herkes bilmektedir. Ancak tek hekimden bir seferde değilde, aralıklı olarak bir yılda kaç gün rapor alınabileceği, 40 günün memur için ne anlam taşıdığı, hakem hastane hususu, bir memurun kaç güne kadar sağlık kurulu raporu alabileceği gibi hususlarda bir çok soru tarafımıza ulaşmakta olup, bunun için oluşturduğumuz özel dosya için başlığa tıklayınız.
25 Haziran 2007 16:03
Yazdır

Normal bir memurun yıllık rapor kullanma hakkı kaç gündür?
Ben daha önceden 20 günlük rapor kullandım. Şimdi heyet raporu almam kanunen doğru mudur?

Hastalık izni ve raporları konusunda iki temel mevzuata başvurulmaktadır. Bunlardan birisi Memurların Hastalık Raporlarını Verecek Hekim ve Resmi Sağlık Kurulları Hakkında Yönetmeliği diğeri ise Devlet Memurlarının Tedavi Yardımı Ve Cenaze Giderleri Yönetmeliği dir.

Ayrıca 657 sayılı Kanunun, 105, 106 ve 107. maddelerinde bazı düzenlemelere yer verilmiştir.

Bu düzenlemeler çerçevesinde şu soruların cevaplarının tüm memurlarca bilinmesi uygun olacaktır.

1- Tek hekimden bir seferde kaç güne kadar rapor alınabilir?

2- Alınacak raporun memurun aday ve asil olması ile bir ilgisi var mıdır?

3- Tek hekimden bir yılda kaç güne kadar rapor alınabilir?

4- Sağlık kurullarından kaç güne kadar rapor alınabilir?

5- Alınan tek hekim veya sağlık kurulu raporları sonrasında da iyileşilememesi halinde ikinci rapor nasıl alınır?

YUKARIDAKİ SORULARIN CEVAPLARI

TEK HEKİMLER
1- Tek hekimler bir yıl içerisinde bir seferde en fazla 20 gün rapor verebilir. Bir hekimin tek seferde 21 gün rapor vermesi geçerli olmayacaktır. (Memurların Hastalık Raporlarını Verecek Hekim ve Resmi Sağlık Kurulları Hakkında Yönetmeliğin 3/b bendi)

2- Alınacak raporun asil veya aday memur olmayla bir ilgisi yoktur.

3- Tek hakim, farklı farklı tarihlerde olmak üzere, en fazla 40 gün rapor verebilir. Burada önemli olan tek seferde 20 günden fazla tek hekim raporu alınmamasıdır. (Memurların Hastalık Raporlarını Verecek Hekim ve Resmi Sağlık Kurulları Hakkında Yönetmeliğin 8. maddesinin ilk fıkrası)

4- Tek hekimin, en çok süre olan 20 gün istirahat raporu vermelerini müteakip memurun iyileşmemesi halinde, memurun bundan sonraki tedavi ve muayeneleri resmi sağlık kurumlarında yapılmalıdır. (Memurların Hastalık Raporlarını Verecek Hekim ve Resmi Sağlık Kurulları Hakkında Yönetmeliğin 4. maddesinin ilk fıkrası)

5-Tek hekimden yıl içerisinde 40 günden fazla alınan sağlık raporlarının il sağlık müdürünün belirleyeceği sağlık kurullarınca onaylanması gerekmektedir. (Memurların Hastalık Raporlarını Verecek Hekim ve Resmi Sağlık Kurulları Hakkında Yönetmeliğin 8. maddesinin ilk fıkrası)

4- Tek hekimden alınan raporlarının 40 günü geçip geçmediğini hekim takip edemez. Bunun takibini memur yapmalıdır. Bu nedenle bir memur bir yılda aldığı rapor günü sayısının 40'ı aşıp aşmadığını kontrol etmeli ve aştığı taktirde, sağlık raporunu il sağlık müdürünün belirleyeceği sağlık kurulunda onaylatmalıdır.

RESMİ SAĞLIK KURULLARI
1- On yıla kadar (on yıl dahil) hizmeti olanlara altı aya kadar,
2- On yıldan fazla hizmeti olanlara oniki aya kadar,
3-Kanser, verem ve akıl hastalıkları gibi uzun süreli bir tedaviye ihtiyaç gösteren hastalığa yakalananlara onsekiz aya kadar,
sağlık kurulu raporu vermeleri mümkündür. (657 sayılı Kanunun 105. maddesi)

Resmi sağlık kurularından alınan rapor üzerine kullanılan izin süresinin sonunda hastalıklarının devam ettiği resmi sağlık kurullarının raporu ile tesbit edilenlerin izinleri bir katına kadar uzatılır. Bu sürelerin sonunda da iyileşmeyen memurlar hakkında emeklilik hükümleri uygulanır. (657 sayılı Kanunun 105. maddesinin 2. fıkrası)

Hastalık izinlerine ilişkin yayımlanmış görüşler için tıklayınız.

Hastalık izinlerine ilişkin olarak Devlet Personel Başkanlığının yayımlanmış mütalaalarına bakmak için tıklayınız.

HAKEM HASTANE OLAYI

Memurun aldığı tek hekim veya sağlık kurulu raporundan dolayı hakem hastaneye sevk edilip edilemeyeceğine dair ayrıntılı bir değerlendirme için tıklayınız.

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 2 5
Bu haber 446,579 defa okundu. 12 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
Milli piyango bileti hakkında ne düşünüyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam