1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

KHK ile ihraç edilenler muhtar ve belediye başkanı olamayacak

KHK ile ihraç edilenler, ihraç kanunlarında yer alan "kamu hizmetinde istihdam edilmezler" ibaresinden dolayı muhtar ve belediye başkanı olmayacak
10 Nisan 2019 21:48
Yazdır
KHK ile ihraç edilenler muhtar ve belediye başkanı olamayacak

Daha sonra TBMM'de kanunlaşan her bir ihraç KHK'larında tam olarak şu hüküm yer almaktadır:

"Birinci fıkra gereğince kamu görevinden çıkarılan kişilerin, mahkumiyet kararı aranmaksızın rütbe ve/veya memuriyetleri alınır ve bu kişiler görev yaptıkları teşkilata yeniden kabul edilmezler; bir daha kamu hizmetinde istihdam edilemezler, doğrudan veya dolaylı olarak görevlendirilemezler;"

YSK ilk olarak, bu maddeleri gerekçe göstererek, geçen hafta, KHK ile ihraç olanların muhtar olamayacağına karar verdi. İlgili haber için tıklayın.

Bugün ise Belediye başkanlarına ilişkin karar yayımladı.

YSK, belediye başkanlığı görevini de, "bir daha kamu hizmetinde istihdam edilmezler" maddesini gerekçe göstererek, KHK ile ihraç olanların belediye başkanı olamayacağına karar verdi. Tıklayın.

Hali hazırdaki uygulamada, ihraç olanlar, siyasi bir görev olarak kabul edildiğinden olsa gerek, milletvekili olabilmektedir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
20 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam