1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

E-ticaret sahtekarları kendilerini ele verdi

e-ticareti sahtekarlık için kullanmaya çalışan uyanıklar kendilerini ele verdi. Sahte şirketleri sitelerine üye yapıp, devletin verdiği teşvikleri suistimal ediyorlar
12 Nisan 2019 08:45
Yazdır
E-ticaret sahtekarları kendilerini ele verdi

İhracatı desteklemek için başlatılan uygulamaları suistimal edip haksız kazanç elde eden uyanık dolandırıcılar türedi. Ticaret Bakanlığı'ndan onaylı e-Ticaret ve B2B (Business to business) sitelerinden bazılarının devletin teşviki üzerinden vurgun yaptığı belirlendi. Müfettiş raporları ve SABAH'ın iş dünyasında yaptığı araştırmaya göre, bakanlık onayı almış bazı siteler binlerce sahte şirketi üye yaparak devleti dolandırdı.

SİSTEM NASIL IŞLIYOR?

Uyanık siteler, kebapçıdan terziye hatta tekel bayisine kadar onlarca sahte ihracatçı şirketi sisteme kaydediyor. Siteye giriş için 10 bin TL gibi fahiş bir üyelik bedeli belirliyor. Ticaret Bakanlığı, kendi sisteminde onaylı e-ticaret sitelerine üye olan şirketlerin maliyetinin yüzde 80'ini karşılıyor.

KOMİSYON TEKLİFİ

Böylece uyanık site sahibi, evraklarda ihracatçı bile olmayan bu firmaları üye almış gibi gösterip, devletin verdiği üyelik bedelini cebine indiriyor. Bazı sitelerin ticaret odalarına ve STK'lara toplu üyelik karşılığında komisyon teklif ettiği belirtiliyor. Toplu olarak üye yapılan 250 firma üzerinden, devletin verdiği teşvikler el altından paylaşılıyor. Firmaların birçoğunun naylon olduğu, ihracatçı gibi kayıtlara geçirildiği belirtiliyor.

16 SITEYE DESTEK VAR

Hükümetİn daha fazla firmayı ihracatçı yapmak amacıyla başlattığı e-ticaret sitelerine toplu üyelik desteği devam ediyor. Program kapsamında 16 yerli ve yabancı e-ticaret sitesi bakanlıkça onaylı durumda. Listede, Türkiye'nin yanı sıra Güney Kore, Fransa, Belçika, Suudi Arabistan ve İsviçre merkezli siteler de var. Tüm sektörlere hizmet veren e-ticaret siteleriyle birlikte, sadece kimya, makine, çelik, orman ve doğal taş ürünleri alanlarında hizmet veren siteler de kapsama dahil edildi.

METİN CAN

Sabah
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
2 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
02:03 - Erdoğan, moderatörlerle yemek yedi01:52 - Öcalan'ın avukatları açıklama yapacak00:09 - Et ve Süt Kurumu Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliğinde Değişiklik00:08 - Kişisel Sağlık Verileri Hakkında Yönetmelik00:07 - Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğünde Görev Yapan Sözleşmeli Personel Hakkında Yönetmelik00:04 - 6306 Sayılı Kanunun Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik00:03 - Mahkeme, dosyanın esasına girmeksizin, becayiş talebini reddetti00:03 - 21 Haziran 2019'dan önemli gündem başlıkları00:01 - Apple, dizüstü bilgisayarlarını geri çağırıyor23:51 - Adını bile anmayarak 20 yılda üç kanseri yendi
23:46 - Diş eti problemleri ağız kokusuna sebep oluyor23:41 - Bakan Dönmez: Bu milletin gözünü boyayamazsınız23:35 - Motosikletliler'den Binali Yıldırım'a destek korteji23:29 - FETÖ'den gözaltına alınan 14 şüpheli tutuklandı23:23 - Bakan Soylu: Yayınlamaya cesaretiniz yok23:18 - 'Yabancı dile önem veriliyor ama adımlar yetersiz'23:14 - Ege Üniversitesi 4 basamak birden yükseldi23:10 - Meteoroloji'den üç ilimiz için sağanak uyarısı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Ekrem İmamoğlu ve İsmail Küçükkaya'nın, ortak yayın öncesinde bir otelde, görüşmesini etik buluyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam