1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Akademik Teşkilat Yönetmeliği ne zaman yenilenecek?

Son yıllarda yapılan kanuni düzenlemeler sonucu uygulanamaz hale gelen Üniversitelerde Akademik Teşkilat Yönetmeliği ne zaman yenilenecek !
10 Mayıs 2019 10:07
Yazdır
Akademik Teşkilat Yönetmeliği ne zaman yenilenecek?

Bildiğiniz üzere, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nda öngörülen üniversiteye ait birimlerin akademik yönden teşkilatlanması, işleyiş, görev, yetki ve sorumluluklarıyla, ilgili alt birimlerin üst birimlerle olan ilişkilerini düzenlemek üzere -1982- yılında "Üniversitelerde Akademik Teşkilat Yönetmeliği" yürürlüğe konmuştur.

Söz konusu yönetmelikte, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununda tanımlanan Senato ve Yönetim Kurulunun üyeleri ve görevleri ile Dekanın atanması ve görevleri, Fakülte Kurulu ile Fakülte Yönetim Kurulunun üye seçimleri ve görevleri, Enstitü ve Yüksekokulların organları ve görevleri, Bölüm, Anabilim Dalları ile Bölüm Kurulu ve Anabilim/Anasanat Dalı Kurullarının seçimi ve görevleri ile bu organlarda görev alacak yöneticilerle ilgili ortak düzenlemeler yer almaktadır.

Zamanla yönetmelikte ihtiyaca binaen düzenlemeler yıllar içinde yapılsa da, özellikle son zamanlarda yükseköğretimde yapılan önemli mevzuat değişikliklerinin zorunlu kıldığı hususlar bir türlü Akademik Teşkilat Yönetmeliğine yansıtılamamıştır.

Bunlara şöyle kısaca bir bakacak olursak;

1- 06 Mart 2018 tarihinde yayımlanan 7100 sayılı Kanunla yapılan düzenlemeler çerçevesinde Yardımcı Doçent ve Okutman kadroları kaldırılmış, bunların yerine Doktor Öğretim Üyesi ve Öğretim Görevlisi kadroları gelmiştir. Akademik Teşkilat Yönetmeliğine bu düzenleme yansıtılmamıştır.

2- 29 Ekim 2016 tarihinde yayımlanan 676 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Rektörlük Seçimleri kaldırılarak atamalar doğrudan Cumhurbaşkanlığına bağlanmıştır. Akademik Teşkilat Yönetmeliğinde ise halen Rektörlük seçimi hususu yer almaktadır.

3- 07 Eylül 2016 tarihinde yayımlanan 6745 sayılı Kanunla Rektör Yardımcılarının görev süresi 2547 sayılı Kanunda yapılan düzenleme gereğince Rektörlerin görev süresi ile sınırlı olmak üzere (4 yıl) olarak düzenlenirken Akademik Teşkilat Yönetmeliğinde halen 5 (beş) yıl olarak yer almaktadır.

4- 29 Nisan 2017 tarihinde yayımlanan 690 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 2547 sayılı Kanunda yapılan düzenleme çerçevesinde Rektörlerin yurt dışı izinleri Yükseköğretim Kurulu Başkanının onayına tabi kılınmıştır. Ancak, Akademik Teşkilat Yönetmeliğine bu düzenleme yansıtılmamıştır.

5- 2 Kasım 2018 tarihinde yürürlüğe giren "Devlet Yükseköğretim Kurumlarında Öğretim Elemanı Norm Kadrolarının Belirlenmesine ve Kullanılmasına İlişkin Yönetmelik"in ilgili hükümlerine göre yapılacak kadro taleplerinde bölüm kurulunun isteği şart koşulmuştur. Fakat yürürlükte olan Üniversitelerde Akademik Teşkilat Yönetmeliğinde Bölümü Kurulunun görevleri arasında, bölüme bağlı anabilim veya anasanat dallarının eğitim-öğretim uygulama ve araştırma faaliyetlerinin programlarının, araç, gereç ve fiziksel imkanlarından en etkin biçimde yararlanmak için gerekli planların ve işbirliği esaslarının hazırlanması hususunda görüş bildirme yetkisi bulunmaktadır.

Yukarıda kısaca beş maddede özetlediğimiz hususlara bakıldığında, 37 sene önce yürürlüğe konulan Üniversitelerde Akademik Teşkilat Yönetmeliğinin artık üniversitelerin değişen yapısına uyum sağlayamadığı açıkça görülmektedir.

Dolayısıyla, yükseköğretimde işleyişin usule uygun bir şekilde yürütülebilmesi ve keyfi kararların alınmasını engellemek amacıyla Yeni YÖK'ün eskiyen mevzuatı bir an evvel değiştirmesi gerekiyor !

Yavuz Selim KAPLAN

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
8 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
19:16 - Bitkisel hayattaki esnafın cezasının infazı ertelendi19:13 - Meclis'te YSK tartışması gerginliğe neden oldu19:09 - Tarım Bakanlığı'ndan süt üreticilerine müjde19:07 - Samsun'da pencereden düşen çocuk öldü19:05 - Fiyatı 40 TL'yi bulan Osmanlı Çileği yok satıyor19:02 - 150 yıllık hayal projenin yüzde 80'i tamamlandı18:59 - Dilencinin üzerinden 11 bin 430 TL çıktı18:57 - '11 üyeyi de tebrik ediyorum, özgür kanaatlerini ortaya koydular'18:54 - Öğrenci taşıyan minibüsün çarptığı traktör kanala düştü: 13 yaralı18:47 - Gri liste aranan terörist etkisiz hale getirildi
18:45 - FETÖ'nün Atatürk Havalimanı'nı davası yarın devam edecek18:41 - Koza-İpek Holding davası 6 Ağustosa ertelendi18:33 - Yıldırım: YSK, yapılan tüm seçimlerin patronudur18:30 - 'Seçmen 23 Haziran'da gerekçesini açıklayacak'18:29 - İYİ Parti'nin tüzük kurultayı kapalı oturumla yapılacak18:19 - Borsa günü yükselişle tamamladı18:14 - Tunceli Belediye Başkanı'ndan 'Dersim' açıklaması18:09 - Bahşili ilçesinin adı TBMM'de 'Bahşılı' olarak değiştirildi
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Yeni askerlik sistemini nasıl buldunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam